wtorek, 10 lipca 2018, 13:25

Umowa kupna-sprzedaży – charakterystyka

Umową, która budzi szczególne zainteresowanie jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Auta wymieniamy zazwyczaj co kilka lat i nie zawsze jest to zakup bezpośrednio z salonu. Jak więc samodzielnie zadbać o prawidłową transakcję?
Umowa kupna-sprzedaży

Stronami umowy kupna sprzedaży mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Aby transakcja przebiegła zgodnie z prawem, konieczne jest skonstruowanie umowy i podpisanie jej przez kupującego oraz sprzedawcę.

Konstrukcja umowy kupna-sprzedaży, w tym przypadku – samochodu, nie musi być skomplikowana, ważne jest jednak, aby zawierała podstawowe elementy:

- umowa kupna-sprzedaży to zgoda i deklaracja sprzedającego o przeniesieniu własności (w tym przypadku – auta) na kupującego i wydanie jej, zgodnie z ustaleniami w czasie i stanie, które zostały określone w umowie. Stan dotyczy także cech auta (marka, kolor, a także numery charakteryzujące dany pojazd). Kupujący zobowiązuje się natomiast w umowie do zapłaty danej sumy, która powinna być dokładnie określona w umowie (najlepiej poprzez zapis liczbowy i słowny).
- dokładną charakterystykę stron – oznaczenie kupującego i sprzedawcy oraz dokładne dane, umożliwiające ich identyfikację.
- miejsce i datę zawarcia umowy – dane te ważne są np. dla kwestii rejestracji pojazdu
- formę fizyczną – nie jest ona obowiązkowa (taka umowa może zostać zawarta ustnie) jednak dla kwestii spornych lub konieczności przedstawienia dowodu w urzędzie, lepiej zadbać o to, aby sporządzić umowę pisemną oraz uzyskać podpisy obu stron.

W internecie lub poradniach prawnych, zleźć można wzór umowy kupna-sprzedaży, według którego warto przygotować swoje egzemplarze przez dokonaniem transakcji, aby mieć pewność, że przebiegnie ona zgodnie z prawem, a my - jako strona, będziemy chronieni przepisami.

 

 

źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl

fot. pixabay.com (Rawpixel)

Warto przeczytać

  • 53cda6bf9e7416260cb1a16b73c6c9e8a94_350x200
    Zalety pracy zmianowej

    Zmianowy tryb pracy wiąże się z pewnymi uniedogodnieniami. Praca zmianowa ma też także trochę plusów. Sprawdź zalety systemu pracy zmianowej. »

  • b00beba21b308c2679023e68f7fa4617b9f_350x200
    Ile wyniesie płaca minimalna w 2019?

    Wiemy, jakie będzie minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w zbliżającym się roku. Sprawdź, ile będzie wynosiła minimalna pensja w 2019. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane