Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościDążenie do doskonałości. Co sprawia, że pracodawca wyróżnia się na rynku?

Dążenie do doskonałości. Co sprawia, że pracodawca wyróżnia się na rynku?

  • piątek, 19 stycznia 2024, 10:06
Image Description

W dynamicznym świecie biznesu, atrakcyjność pracodawcy staje się kluczowym elementem konkurencyjności na rynku pracy.


Firmy dążące do uzyskania renomy jako tzw. pracodawca z wyboru, inwestują w strategie HR, które przekładają się na zadowolenie i lojalność zatrudnionych osób. Chociaż nagrody, rankingi i wyróżnienia są świadectwem wysokich standardów w zarządzaniu zasobami ludzkimi, stanowią one jedynie niewielką część ogólnej strategii przyciągania i utrzymywania talentów.

Specjalistyczne badania podkreślają wieloaspektowe podejście do atrakcyjności pracodawcy. Jak podaje Emerald Insight, dla osób będących u progu kariery, takie czynniki jak standardy procesu rekrutacji, wizerunek firmy i jej wiarygodność widziana z perspektywy osób zatrudnionych oraz rynku, odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu atrakcyjności pracodawcy​. Te elementy są bezpośrednio związane z zaangażowaniem pracowników i pracownic i ich chęcią do pozytywnego promowania firmy.
 
Patrząc głębiej, atrakcyjność pracodawcy można podzielić na pięć obszarów: wartość ekonomiczna, wartość rozwojowa, wartość procesu rekrutacji, wartość społeczna i wartość zaangażowania​​. Wartość ekonomiczna obejmuje korzyści finansowe i bezpieczeństwo pracy, podczas gdy wartość rozwojowa koncentruje się na atrakcyjności ścieżki kariery i przyszłych perspektywach. Wartość procesu rekrutacji dotyczy praktyk oraz standardów, jakie są stosowane przez daną firmę w stosunku do osób aplikujących na dane stanowisko. Wartość społeczna natomiast oscyluje wokół relacji w miejscu pracy, a wartość zaangażowania wiąże się z kreatywnym środowiskiem pracy i aktywną postawą w procesie polecania
pracodawcy potencjalnym kandydatom i kandydatkom przez osoby już zatrudnione w firmie.

Jak zweryfikować praktyki HR?

Jednym ze sposobów weryfikacji stosowanych praktyk HR jest poddanie się audytowi i certyfikacji w ramach programu „Top Employer”. Proces uzyskania certyfikatu topowego pracodawcy jest złożony i wymaga zaangażowania zarządu oraz pracowników i pracownic na różnych szczeblach organizacji. Jednak jest to inwestycja w reputację pracodawcy, zwiększająca atrakcyjność w oczach aktualnych i potencjalnych pracowników czy pracownic, a także wspierająca rozwój ogólnej kultury organizacyjnej.
 
– Zdobycie certyfikatu "Top Employer" ma dla nas kluczowe znaczenie. Chcemy być atrakcyjnym pracodawcą, przyciągać wykwalifikowane osoby, ale przede wszystkim stale doskonalić nasze praktyki związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi - mówi Magdalena Woźniak, Brand Communication & CSR Manager Capgemini Polska i dodaje - To pozwala nam nie tylko liczyć na większe zaangażowanie pracowników i pracownic, lecz także budować pozytywne doświadczenia i kulturę opartą na zaufaniu, inkluzywności i docenieniu. Przegląd i aktualizacja naszych procesów to stały element naszej
strategii, co przekłada się na efektywność i wiarygodność firmy.

Dialog i zaangażowanie w obie strony

Wizerunek firmy, definiowany przez jej wartości, kulturę i warunki pracy, jest kluczowym czynnikiem jej atrakcyjności​​. To postrzeganie jest kształtowane przez osobiste doświadczenia i opinie, wpływając na zainteresowanie kandydatów pracą. Ponadto, sprawiedliwe i profesjonalne praktyki rekrutacyjne są kluczowe w przyciąganiu młodych, wykwalifikowanych osób​​. Z kolei zaangażowanie osób już zatrudnionych w firmie, ma swoje korzenie we wzajemnym zaufaniu i wspólnych wartościach, a jest wspierane przez pozytywne wczesne doświadczenia w firmie.
 
Certyfikaty takie jak na przykład "Top Employer" to nie tylko tytuł – to świadectwo tego, jakie standardy w zakresie HR oraz rekrutacji stosuje dana firma oraz pokazuje, że dba o pozytywny rozwój kultury organizacyjnej. To papierek lakmusowy tego, w jaki sposób organizacja podchodzi do osób aplikujących i jak dba o osoby już zatrudnione.
Dziś kluczem do przyciągania i zatrzymywania najlepszych talentów powinno być wieloaspektowe podejście, obejmujące aspekty ekonomiczne, rozwojowe, społeczne i kreatywne. To holistyczne nastawienie zapewnia dynamiczne i satysfakcjonujące środowisko pracy, kluczowe w dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy.
 
– Każdy uzyskany certyfikat wskazuje, że w centrum uwagi organizacji znajduje się człowiek i jego rozwój. Oznacza to, że dbamy o rozwój pracowników i pracownic, oferujemy im atrakcyjne ścieżki kariery, a także stawiamy na dobre relacje, zadowolenie oraz zdrowie psychiczne i fizyczne – podsumowuje Magdalena Woźniak.
 
ip
fot. materiały prasowe

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne