Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościTłumaczenie tekstu – pomocne rady

Tłumaczenie tekstu – pomocne rady

  • poniedziałek, 14 maja 2018, 10:09
Image Description

Nauka języka obcego w szkole, obowiązki zawodowe lub sprawy prywatne, wymagają od nas często tłumaczenia tekstu z języka lub na język obcy. Jak zrobić to sprawnie i jak najbardziej efektywnie? Z jakiego tłumacza online skorzystać?


Tłumaczenie tekstu może mieć różny charakter. Często koniecznością okazuje się tłumaczenie krótkiego dialogu, innym razem należy przetłumaczyć dokumenty, maile czy fragment książki. Jak się za to zabrać i uniknąć błędów?

W przypadku tłumaczeń, kiedy nie znamy dobrze języka, którym musimy się posługiwać, warto skorzystać z pomocy zawodowego tłumacza lub biura tłumaczeń. Warto jednak samodzielnie podejmować próby realizacji zadania i skorzystać z pomocy tylko dla sprawdzenia jego poprawności. W przypadku konieczności wykonania tłumaczeń w języku potocznym, wiele słów i wyrażeń znamy i użycie ich przychodzi naturalnie. Należy jednak pamiętać, że chcąc skorzystać z tłumacza online, nie zawsze uzyskamy odpowiedni wynik. Powiedzenia, kolokwializmy czy skróty myślowe, mogą być tłumaczone online zbyt dosłownie i dadzą efekt odwrotny do zamierzonego.

Oto kilka rad pomocnych przy tłumaczeniu tekstu:
- Pomoce naukowe - przy okazji tłumaczeń, zawsze należy mieć pod ręką słownik lub translator. Pomoże on w przypadku wątpliwości i pozwoli szybko znaleźć brakujące słówko. Wybierajac tłumacza online, sprawdzajmy opinie o jego jakości w Internecie. Korzystać można na przykład z tłumaczy udostępnionych przez wydawnictwa naukowe - mamy wówczas pewność, że nad jego przygotowaniem pracowali profesjonaliści.
- Organizacja czasu – wiedząc, że mamy ważne zadanie do wykonania, warto zagospodarować więcej czasu. Pośpiech może spowodować wiele błędów, skutkujących np. gorszą oceną w szkole lub niezrozumieniem tekstu przez odbiorcę.
- Oswój się z językiem – w przypadku, kiedy nie używamy danego języka na co dzień, warto przed tłumaczeniami „osłuchać się” z językiem, na przykład przy pomocy aplikacji do nauki języka obcego. Pozwoli to przestawić nasz tok myślenia na inny język i łatwiej przyjdzie nam rozwiązywanie zadań.
- Sprawdzanie poprawności – praca z tekstem bywa trudna i wymagająca. Niektóre osoby zbyt długo pracując nad nim, pomijają wiele szczegółów. Warto tekst sprawdzić kilkukrotnie w odstępach czasu. Może się okazać, że zauważymy coś, co zostało błędnie zrobione.
- Szukaj w kilku źródłach – jeżeli w tekście pojawia się słówko lub wyrażenie, nie do końca jasne, najlepiej jest sprawdzić jego znaczenie w kilku miejscach – np. tłumacz online, słownik języka czy publikacja naukowa.

Źródło: fot. pixabay.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne