poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:20

Tłumacz online: wady i zalety

Tłumacz-angielsko polski i tłumaczenia innych języków online, wyparły niemal całkowicie z użytku na co dzień tradycyjne słowniki papierowe. Mają one wiele zalet, które przekonały użytkowników do korzystania z tej formy translatora, ale posiadają także wady
Tłumaczenia języków obcych

W dobie Internetu i wszechobecnej elektroniki, dotychczasowe pomoce naukowe w tradycyjnej, fizycznej formie stały się znacznie rzadziej używane, na rzecz ich odpowiedników w formie aplikacji czy plików dostępnych w Internecie. Jednym z takich przypadków są słowniki, wyparte przez internetowe tłumacze języków obcych, w formie translatorów, słowników itd. Są łatwe w obsłudze, nie wymagają długotrwałego szukania fraz w grubym słowniku, który nie zawsze był pod ręką. Jakie są więc zalety i wady tłumaczeń online?

Zalety

 • Pierwszą, bezdyskusyjną zaletą tłumaczy online jest ich dostępność. Posiadając telefon czy komputer z dostępem do Internetu, w każdym miejscu na świecie możemy sprawdzić interesujące nas słowo.
 • Korzystanie za darmo – większość tłumaczy i aplikacji do nauki języków obcych dostępna jest dla użytkowników Internetu za darmo, w przeciwieństwie do słowników papierowych, które trzeba kupić lub wypożyczyć.
 • Tłumaczenie dłuższych tekstów – tłumacze online to nie tylko wyszukiwarki pojedynczych fraz, ale także całych zdań czy tekstów, które zostają automatycznie tłumaczone.
 • Różne języki – translatory posiadają w swojej ofercie możliwość wyboru wielu języków. Nie ma więc potrzeby kupowania słownika każdego języka, który nas interesuje. Dodatkowo – tłumaczyć można z dowolnego języka na inny, co daje nieograniczone możliwości poznawania nowych słów.
 • Możliwość korzystania offline - istnieją również aplikacje mobilne, po których pobraniu nie musimy mieć dostępu do Internetu, aby korzystać z funkcji tłumaczenia. Dostępność offline jest zdecydowanie argumentem przekonującym osoby, które nie mają dostępnego Internetu.

Wady

 • Zawodność – osoby korzystające z  tłumaczeń online mogą być zawiedzione, kiedy okaże się, że przetłumaczone przez nich zdanie nie jest zgodne z zamiarami autora. Tłumacze online to tylko elektronika – nie jest w stanie przewidzieć kontekstu i woli osoby z nich korzystających.
 • Błędy stylistyczne i gramatyczne – tłumaczenia online, mimo funkcji tłumaczenia tekstu, rzadko działają poprawnie w przypadku złożenia tekstu poprawnie gramatycznie i stylistycznie, co wymaga innych umiejętności, niż samo znanie słownictwa, w przypadku tłumaczenia ważnego tekstu, warto skorzystać z pomocy zawodowego tłumacza.
 • Wyręczenie użytkownika – tłumacze online stają się zaletą, ale także przekleństwem dla osób uczących się danego języka. Uczniowie, często zamiast samodzielnie dokonać tłumaczenia i wykazać się zaangażowaniem w temacie pogłębienia wiedzy, działają w sposób „kopiuj-wklej” i nie wynoszą nic nowego z nauki języka, ponieważ zostali wyręczeni przez translator online.

 

 

fot. pixabay.com (089photoshootings)

Warto przeczytać

 • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
  Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

  Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

 • fbae5422171dd748b5dacedd83d6908d8cf_350x200
  Urządzenia dla logistyki

  Sektor usług i transportu, zarówno lotniczego, kolejowego, morskiego i drogowego, a także logistyka oraz telekomunikacja stały się jednymi z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane