poniedziałek, 08 października 2018, 18:43

Slow life, czyli zwolnij tempo

Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w sposób intensywny. Chcąc wykorzystać czas w sposób maksymalny, zapominamy o chwilach odpoczynku. Dzięki zasadom slow life możemy się nauczyć, jak żyć bez niepotrzebnego pędu.
Slow life, czyli zwolnij tempo

Idea slow life pojawiła się w kontrze do modelu życia polegającego na ciągłym pośpiechu. W pogoni za karierą i pieniędzmi zapomina się o rzeczach, które są naprawdę istotne. Rozbite związki, pogorszenie relacji z najbliższymi, czy choroby to tylko niektóre ze skutków ubocznych życia pełnego stresu. Coraz większą popularnością cieszy się filozofia, polegająca na poszukiwaniu równowagi i poświęcaniu większej uwagi swojemu zdrowiu i życiu osobistemu.

Intensywny tryb życia wiąże się często z jedzeniem niezdrowych, mocno przetworzonych potraw. Zgodnie z duchem slow life warto zrezygnować z fast foodów i dość mocno ograniczyć jedzenie na mieście. Warto kupować zdrowe produkty i próbować samodzielnie przygotować jedzenie. Coraz więcej Polaków deklaruje, że gotuje codziennie. Filozofia slow food nie jest jeszcze u nas tak popularna, ale nietrudno zwrócić uwagę, że rośnie nasza świadomość żywieniowa.

Bardzo ważne jest dbanie o relacje z najbliższymi. Należy zdać sobie sprawę z tego, że żyjąc intensywnie, źle sypiając, czy zajmując się niektórymi projektami po godzinach zaniedbujemy najbliższych. Warto spróbować odciąć się na jakiś czas od spraw firmowych i na przykład zabrać rodzinę na weekend za miasto. Wspólne celebrowanie posiłków, spędzanie czasu razem nawet przy błahych czynnościach jest bardzo ważne.

Znajdź czas dla siebie. Dla higieny psychicznej bardzo ważne jest, żeby czasami pobyć samemu. Obejrzeć serial, przeczytać książkę, spróbować nauczyć się gry na instrumencie, zająć się aktywnością fizyczną... Możliwości jest wiele. Wygospodarowanie czasu wolnego dla siebie pozwoli zresetować się. Nie odbieraj telefonów służbowych, nie sprawdzaj skrzynki mailowej, skup się na tym, co sprawia Ci największą frajdę.

Filozofia slow life wiąże się w dużym stopniu ze zdrowym trybem życia. Poświęcaj odpowiednią ilość czasu na sen, staraj się nie jeździć wszędzie samochodem, pomyśl o zapisaniu się na jakieś zajęcia (np. joga, basen). Pamiętaj, że stres jest przyczyną wielu chorób. Dzięki aktywności fizycznej łatwiej odciąć się od sytuacji, które zaprzątają nam głowę.

Przeczytaj także o work-life balance, czyli zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

fot. pixabay.com/rinfoto0

Warto przeczytać

  • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
    Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

    Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane