środa, 05 grudnia 2018, 16:40

Rodzaje błędów w umowie o pracę

Podczas sporządzania umowy o pracę mogą zdarzyć się pomyłki. Sprawdź, jakie są najczęstsze z nich i na co zwracać uwagę podczas podpisywania umowy.
Rodzaje błędów w umowie o pracę

Okazuje się również, że doświadczeni specjaliści do spraw kadrowo-płacowych czasami popełniają błędy podczas zawierania umów z nowymi pracownikami. Istnieje kilka rodzajów błędów, które można zauważyć w umowach o pracę. Przedstawiamy rzeczy, na które należy zwracać uwagę.

Jednym z błędów jest zaznaczenie nieprawidłowego czasu trwania umowy na czas określony. Maksymalny okres, na jaki można podpisać taką umowę to 33 miesiące. Warto przytoczyć tutaj art. 25 [1] § 1:

"Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.".

Ważnym elementem, które należy zawrzeć w umowie o pracy jest określenie miejsca, gdzie pracownik będzie wykonywał czynnosci służbowe. Zdarza się, że miejsce pracy jest wskazane niekonkretnie lub zbyt ogólnie. Jeśli praca ma być wykonywana np. w biurze lub innym ściśle okreslonym miejscu, należy zamieścić konkretny adres. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli np. praca ma być wykonywana na jakimś konkretnym obszarze. Możliwie jak najdokładniej powinien zostać określony dany obszar.

Ponadto oprócz takich ewidentnych błędów w umowie mogą być pominięte niektóre ważne dane. W umowie o pracy powinny być zawarte takie dane pracownika, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, adres zamieszkania, a także numer dowodu osobistego i PESEL. Dane te powinny być kompletne i nie zawierać błędów.

Sprawdż także, jakie mamy rodzaje umowy o pracę. Ponadto zapoznaj się ze wskazówkami, jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę.

fot. pexels.com/rawpixel.com

Warto przeczytać

  • 2c03347ee10693047c22bd7df142144c146_350x200
    Co warto wiedzieć o pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?

    W mediach, jak i w prasie coraz częściej można znaleźć oferty pracy dla opiekunek osób starszych. Większość z nich jednak wiąże się z koniecznością wyjazdu poza granice kraju, co nie zraża potencjalnych zainteresowanych. »

  • 5b905dee53df15c66586da287c09513867b_350x200
    Czym się kierować wybierając biuro tłumaczeń

    Jak dobrze wybrać biuro tłumaczeń, by później nie żałować decyzji? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania idealnego biura? Przeczytaj i sprawdź! »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane