Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościList motywacyjny - przykłady, zalety i wady

List motywacyjny - przykłady, zalety i wady

  • czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:12
Image Description

Przygotowując się do zmiany stanowiska pracy, należy odświeżyć swoje CV, a także przygotować list motywacyjny lub jego wzór. CV jest uniwersalnym dokumentem, jednak w przypadku listu ważne jest, aby pasował do oferty, na którą aplikujemy.


Dawniej list motywacyjny był popularną formą dokumentu aplikacyjnego, który na stałe wpisywał się w proces poszukiwania pracy. W ostatnich latach coraz rzadziej spotykano się jednak z listem, który całkowicie został wyparty przez samo CV. Powodami było m.in. brak wymagań dotyczących listu od pracodawcy, a także jego prosta forma, która nie była zbyt atrakcyjna i pomocna w procesie rekrutacyjnym – zawierała ona jedynie wyrażenie chęci kandydata na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym. Dodatkowo – jeszcze kilka lat temu nie zwracano aż takiej uwagi na rekrutację, dokumenty aplikacyjne oraz profil potencjalnego pracownika. Dokumenty te wracają jednak do łask, i o ile nie zawsze nazywane są wprost „listem motywacyjnym”, to ich znaczenie jest dokładnie takie samo – mają krótko przedstawić powody, które skłoniły kandydata do aplikacji oraz uargumentowanie, dlaczego widzi się on na danym stanowisku pracy i jakie korzyści niesie zatrudnienie go, które mają zachęcić pracodawcę do wybrania właśnie tej osoby.

List motywacyjny – zalety

  • Lepsze poznanie kandydata – CV jest dokumentem, które świadczy bardziej o naszym doświadczeniu i cechach, jednak jest zbiorem faktów, przez które ciężko „poznać” daną osobę. List motywacyjny daje możliwość lepszego zrozumienia motywów kandydata, tego, jaki jest i czego oczekuje. Jest to dodatkowy element, którym osoba aplikująca może wywrzeć pierwsze wrażenie – które jak wiadomo, w procesie rekrutacyjnym jest najważniejsze.
  • Ukazanie dokładności – list motywacyjny powinien zawierać odniesienie do cech, które wpisane są w polu „czego oczekujemy” w ogłoszeniu pracodawcy. Ukaże to rekruterowi, że osoba zainteresowana faktycznie zapoznała się z ogłoszeniem i może od siebie zaoferować coś więcej, niż jedynie chęć do pracy. To bez wątpienia daje aplikującemu kolejnego plusa.
  • Dodatek do CV – nie wszystko, co chcemy, można zmieścić w CV. List motywacyjny nie powinien być przepisywaniem CV, natomiast jego uzupełnieniem. Możemy w nim zawrzeć korzyści, jakie niesie za sobą nasze wykształcenie oraz doświadczenie i w jaki realny sposób możemy je wykorzystać w nowym miejscu pracy.


List motywacyjny - wady

  • Skupienie się i odpowiednie przygotowanie – przygotowanie listu motywacyjnego jest dużo bardziej czasochłonne, niż samo wysyłanie CV. Niesie jednak za sobą więcej korzyści. Warto więc poświęcić kilka godzin na przygotowanie dokumentu, który pasował będzie do danego ogłoszenia.
  • Listmoże zostać pominięty – nigdy nie ma pewności, że nasz list, któremu poświęciliśmy sporo energii, zostanie przeczytany i odebrany w sposób pozytywny, czyli poskutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to jednak coś, na co nie mamy wpływu i nie warto się zniechęcać.
  • Nie każdy potrafi go napisać – list, aby został pozytywnie odebrany i pomógł, a nie zaszkodził, powinien zostać napisany w sposób czytelny, bez jakichkolwiek błędów gramatycznych czy ortograficznych. Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, warto skorzystać z pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, na przykład specjalistów ogłaszających się w Internecie lub znajomych, którzy pracują w działach rekrutacji.

Zalety listu motywacyjnego zdecydowanie przeważają nad jego wadami. W przypadku dużej determinacji związanej z poszukiwaniem nowej pracy, może okazać się bardzo pomocny.

 

 

fot. pixabay.com (mohamed_hassan)

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne