czwartek, 26 kwietnia 2018, 20:12

List motywacyjny - przykłady, zalety i wady

Przygotowując się do zmiany stanowiska pracy, należy odświeżyć swoje CV, a także przygotować list motywacyjny lub jego wzór. CV jest uniwersalnym dokumentem, jednak w przypadku listu ważne jest, aby pasował do oferty, na którą aplikujemy.
List motywacyjny

Dawniej list motywacyjny był popularną formą dokumentu aplikacyjnego, który na stałe wpisywał się w proces poszukiwania pracy. W ostatnich latach coraz rzadziej spotykano się jednak z listem, który całkowicie został wyparty przez samo CV. Powodami było m.in. brak wymagań dotyczących listu od pracodawcy, a także jego prosta forma, która nie była zbyt atrakcyjna i pomocna w procesie rekrutacyjnym – zawierała ona jedynie wyrażenie chęci kandydata na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym. Dodatkowo – jeszcze kilka lat temu nie zwracano aż takiej uwagi na rekrutację, dokumenty aplikacyjne oraz profil potencjalnego pracownika. Dokumenty te wracają jednak do łask, i o ile nie zawsze nazywane są wprost „listem motywacyjnym”, to ich znaczenie jest dokładnie takie samo – mają krótko przedstawić powody, które skłoniły kandydata do aplikacji oraz uargumentowanie, dlaczego widzi się on na danym stanowisku pracy i jakie korzyści niesie zatrudnienie go, które mają zachęcić pracodawcę do wybrania właśnie tej osoby.

List motywacyjny – zalety

 • Lepsze poznanie kandydata – CV jest dokumentem, które świadczy bardziej o naszym doświadczeniu i cechach, jednak jest zbiorem faktów, przez które ciężko „poznać” daną osobę. List motywacyjny daje możliwość lepszego zrozumienia motywów kandydata, tego, jaki jest i czego oczekuje. Jest to dodatkowy element, którym osoba aplikująca może wywrzeć pierwsze wrażenie – które jak wiadomo, w procesie rekrutacyjnym jest najważniejsze.
 • Ukazanie dokładności – list motywacyjny powinien zawierać odniesienie do cech, które wpisane są w polu „czego oczekujemy” w ogłoszeniu pracodawcy. Ukaże to rekruterowi, że osoba zainteresowana faktycznie zapoznała się z ogłoszeniem i może od siebie zaoferować coś więcej, niż jedynie chęć do pracy. To bez wątpienia daje aplikującemu kolejnego plusa.
 • Dodatek do CV – nie wszystko, co chcemy, można zmieścić w CV. List motywacyjny nie powinien być przepisywaniem CV, natomiast jego uzupełnieniem. Możemy w nim zawrzeć korzyści, jakie niesie za sobą nasze wykształcenie oraz doświadczenie i w jaki realny sposób możemy je wykorzystać w nowym miejscu pracy.


List motywacyjny - wady

 • Skupienie się i odpowiednie przygotowanie – przygotowanie listu motywacyjnego jest dużo bardziej czasochłonne, niż samo wysyłanie CV. Niesie jednak za sobą więcej korzyści. Warto więc poświęcić kilka godzin na przygotowanie dokumentu, który pasował będzie do danego ogłoszenia.
 • Listmoże zostać pominięty – nigdy nie ma pewności, że nasz list, któremu poświęciliśmy sporo energii, zostanie przeczytany i odebrany w sposób pozytywny, czyli poskutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to jednak coś, na co nie mamy wpływu i nie warto się zniechęcać.
 • Nie każdy potrafi go napisać – list, aby został pozytywnie odebrany i pomógł, a nie zaszkodził, powinien zostać napisany w sposób czytelny, bez jakichkolwiek błędów gramatycznych czy ortograficznych. Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, warto skorzystać z pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, na przykład specjalistów ogłaszających się w Internecie lub znajomych, którzy pracują w działach rekrutacji.

Zalety listu motywacyjnego zdecydowanie przeważają nad jego wadami. W przypadku dużej determinacji związanej z poszukiwaniem nowej pracy, może okazać się bardzo pomocny.

 

 

fot. pixabay.com (mohamed_hassan)

Warto przeczytać

 • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
  Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

  Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

 • fbae5422171dd748b5dacedd83d6908d8cf_350x200
  Urządzenia dla logistyki

  Sektor usług i transportu, zarówno lotniczego, kolejowego, morskiego i drogowego, a także logistyka oraz telekomunikacja stały się jednymi z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane