Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościList motywacyjny do pracy - jak go napisać i co powinien zawierać?

List motywacyjny do pracy - jak go napisać i co powinien zawierać?

  • poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 18:49
Image Description

List motywacyjny to świetny sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jak go napisać nie mając doświadczenia w zawodzie?


Szukanie odpowiedniej pracy nigdy nie jest łatwym zadaniem. Należy nie tylko spełnić warunki, które stawia nam pracodawca, ale również wyróżnić się na tle innych kandydatów po to, by zostać, chociaż zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Często składając swoje CV, dotyczącej konkretnej oferty mamy możliwość dołączenia do niego dodatkowych dokumentów, które mogą nam pomóc przekonać do swojej osoby zostać, chociaż. Mowa tutaj o liście motywacyjnym. Jak go napisać, aby stanowią naszą odpowiednią reklamę nawet w momencie, w którym nie mamy doświadczenia zawodowego w obszarze, którą chcielibyśmy pracować ?

Czym jest list motywacyjny i po co go piszemy?

CV to kluczowy dokument, który należy złożyć podczas starania się o posadę w danej firmie. Pracodawcy często umożliwiają kandydatom na umieszczenie listu motywacyjnego, który ma pokazać naszą osobą od trochę innej strony. Jest to często bardzo dobra okazja, do przekonania pracodawcy, że to właśnie my jesteśmy odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. Można wręcz powiedzieć, że dzięki niemu mamy okazję lepszego zaprezentowania się. List motywacyjny możemy określić jako, szczegółowe rozwinięcie życiorysu zawodowego, a także obowiązków, za które jest lub było się odpowiedzialnym. Pozwoli to nie tylko pokazać, jakie umiejętności już opanowaliśmy, ale również zaznaczy cechy niezbędne do wykonywania pracy, do której się zgłaszamy.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, pisząc list motywacyjny, to jego personalizacja w związku z każdym ogłoszeniem, do którego będziemy chcieli go dołączyć. Warto poinformować potencjalnego pracodawcę o tym, gdzie pracowaliśmy, dlaczego akurat kandydujemy dane stanowisko w tej firmie oraz czemu bylibyśmy odpowiednim wyborem wśród innych kandydatów. Odpowiadając na tego typu pytania w swoim liście motywacyjnym, warto podkreślić swoje cele i umiejętności, które pozytywnie mogą wpłynąć na naszą przyszłą pracę w firmie. Pokazanie swojej osoby, jako pracowitej, dobrze zorganizowanej, która jest przygotowana na różne wyzwania, może pomóc pracodawcy, w podjęciu decyzji o zaproszeniu nas do kolejnego etapu.

Na co zwrócić uwagę tworząc list motywacyjny?

Pisząc list motywacyjny, należy pamiętać o jego pewnych cech, które powinien on spełniać. Przede wszystkim powinien od wzbudzać zainteresowanie czytelnika, dzięki temu będziemy mieć większą szansę, że dany rekruter nas zapamięta spośród innych podań, które zostały mu wysłane. Powinien być on także konkretny. Dobry list motywacyjny będzie zawierał wszelkie informacje, które są potrzebne osobie przeglądającej podania o pracę. Warto nawiązać w nim do wiadomości podanych w ofercie pracy, takich jak: wymagania, czy zakres obowiązków i porównać to z umiejętnościami opanowanymi przez nas, które pomogą nam dobrze wykonywać zlecone zadania.

Innym sposobem na wyróżnienie się na tle innych kandydatów jest także forma wizualna naszego listu motywacyjnego. Warto w nim nie tylko spersonalizować tekst, który w nim umieścimy, ale także szablon. Unikatowe zaprezentowanie informacji o nas, w ten szczególny sposób może być również korzystną formą reklamy naszej osoby. Warto jednak pamiętać o umiarze i zadbać o estetykę oraz czytelność listu.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego?

Nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego, aby móc napisać list motywacyjny i dołączyć go do naszego CV. W takim momencie powinniśmy się skupić na naszej motywacji do pracy, kompetencjach miękkich i twardych oraz naszych zainteresowaniach, które mogą nam pomóc w wykonywaniu obowiązków opisanych w ofercie pracy. Jednym z głównych elementów, które warto posiadać w takim dokumencie to nasze wykształcenie. Możemy tam zawrzeć informacje, czego nauczyliśmy się podczas lat edukacji, jak nam się pracowało w zespole i co nam się najbardziej w tym podobało. Sposób, w jaki opiszemy nasze umiejętności komunikowania się i współpracy z innymi może pozytywnie wpłynąć na decyzję rekrutera o tym, czy zaprosić nas na rozmowę.

Dobrze napisany list motywacyjny, może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozpatrzenie naszej kandydatury na dane stanowisko. Warto pamiętać o prostych zasadach, które sprawią, że będzie ono jeszcze bardziej czytelne i zawierało konkretne informacje na nasz temat.

fot. Sora Shimazaki z Pexels

Żródło: money.pl

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne