piątek, 18 września 2020, 16:43

Jakie wymagania powinien spełniać opiekun osób starszych?

Szukając ofert pracy, możemy zauważyć, że często poszukiwane są osoby do opieki nad starszymi osobami.
Jakie wymagania powinien spełniać opiekun osób starszych

Chociaż zapotrzebowanie na takie stanowiska jest duże, nie tylko w Polsce, ale też w krajach sąsiednich, to nie jest to praca dla każdego. Jakie wymagania powinien spełniać opiekun, aby móc spełnić się w tym zawodzie? 

Empatia 

Osoba zajmująca się seniorami,przede wszystkim powinna rozumieć, z jakimi problemami wiążę się  praca z ludźmi w podeszłym wieku. Często frustracja, złość czy ból spowodowany chorobą, mogą wpływać na samopoczucie naszych podopiecznych, dlatego w tej pracy liczy się wyrozumiałość i nieuleganie burzliwym emocjom.

Cierpliwość do osób starszych 

Osoby starsze zmagają się często z ograniczeniami, które pojawiają się z upływem lat. Czynności, które dla nas mogą wydawać się proste czy też będące częścią naszej codzienności dla podopiecznych mogą być nawet niewykonalne. Warto również zauważyć, że z czasem niektóre cechy osobowości mogą się bardziej odznaczać na tle innych. Każda osoba jest inna, ma swój własny charakter i poczucie humoru, które niekoniecznie musi nam pasować, dlatego cierpliwość jest jedną z kluczowych cech, jakie musimy mieć podczas pracy w tym zawodzie.

Asertywność 

Wielce prawdopodobne jest, że pracując jako opiekun, będziemy mieszkać w tym samym miejscu co podopieczni. Ponieważ jest to zajęcie, które wymaga siły fizycznej i psychicznej kluczową sprawą staje się znalezienie czasu dla siebie. Jeżeli sami nie będziemy w dobrej formie to, jak mamy opiekować się inną osobą? Bycie asertywnym dotyczy przede wszystkim trzymania się swojego planu pracy. Za nadgodziny, których podejmiemy się z własnej woli, możemy nie dostać wypłaty, ponieważ nie były one częścią umowy. Często jednak umowy uwzględniają premię w takich sytuacjach.

Komunikatywność 

Łatwość w nawiązywaniu kontaktów może być bardzo przydatną umiejętnością. Podstawą dobrze zorganizowanej pracy jest komunikacja z podopiecznym i pracodawcą  (jeśli nie jest to ta sama osoba). Przejrzysta wymiana informacji pozwoli nam kontrolować stan jego zdrowia i samopoczucia. Rolą opiekuna jest także dotrzymywanie towarzystwa starszym osobom. Elastyczność dotycząca prowadzenia rozmów na zróżnicowane tematy, może być dodatkowym atutem. 

Odpowiedzialność 

Podejmując się pracy opiekuna, musimy być świadomi faktu, że będziemy odpowiedzialni za inną osobę. To my powinniśmy reagować jako pierwsi, kiedy pogorszy się jej stan zdrowia. Podanie leku o odpowiedniej porze może uratować komuś życie, dlatego tak istotna jest świadomość tego, na co dokładnie się piszemy podejmując pracę. 

Znajomość języków obcych

Często oferty pracy opiekuna z wyjazdem za granicę proponują większe zarobki pracownikom, jednak jednym z podstawowych wymagań jest znajomość języka danego kraju. Niektóre agencje oferują odpowiednie kursy doszkalające, które mają na celu przygotować ludzi do pracy. Zaczynając swoja karierę dużą zaletą, może okazać się posiadanie certyfikatu językowego. 

Prawo jazdy

Chociaż nie zawsze jest ono wymagane, to może być bardzo przydatne w pracy. Na pewno daje nam możliwość większego wyboru ofert. Dzięki niemu będziemy mogli zaoferować dodatkowe działania jak: podwożenie podopiecznego do lekarza, czy też załatwianie sprawunków.

Wykształcenie medyczne – dodatkowy atut 

Agencje nie wymagają odpowiedniego wykształcenia medycznego. Mile widziane są kursy pierwszej pomocy i doświadczenie w pracy z ludźmi. Niektórzy pracodawcy oferują we własnym zakresie przeprowadzenie szkoleń osobom, które mają braki w tym zakresie, jak i w bezpiecznym podawaniu leków, czy też transferowaniu pacjentów. Należy pamiętać, że do zakresu zadań opiekunki nie należy wykonywanie czynności pielęgniarskich czy też zabiegów medycznych.  

Zawód opiekuna łączy się z wieloma wymaganiami i ogromną odpowiedzialnością. Ważne, żeby być świadomym podczas decydowania się na podjęcie tego typu pracy. Ten zawód daje pewnego rodzaju swobodę wyboru miejsca pracy, nie tylko dotycząca innego miasta, ale również kraju. Mimo dużej ilości zadań, może być to praca bardzo satysfakcjonująca, szczególnie gdy zobaczymy, jak bardzo nasza pomoc jest potrzebna osobom starszym i jak wdzięczne są one za to, co dla nich robimy. 

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

  • cecb6fb7f01ed7d1eb9666058e3dc77bfc9_350x200
    Szukasz pierwszej pracy? Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie!

    Szukanie swojej pierwszej pracy to przeważnie powód do dumy, wiele oczekiwań, ale też i jeden zasadniczy problem — brak doświadczenia. Często po ukończeniu studiów lub szkoły, gdy nie możemy pochwalić się bogatym CV. »

  • fd707a3a2d5006013ab1b6a8d905303f2c1_350x200
    Jak przygotować zaświadczenie o zarobkach?

    Wystawienie dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków osiąganych przez pracownika powinno nastąpić wtedy, gdy zatrudniona osoba wystosuje stosowną prośbę. Pracodawca może wystawić dokument na uniwersalnym wzorze lub skorzystać z firmowego szablonu. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane