poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 14:54

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech od lat stanowi atrakcyjne źródło zarobkowania dla pracowników z Polski.
Praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Bliskość naszych zachodnich sąsiadów oraz wysokość stawek, jakie można uzyskać, sprawiają, że Polacy chętnie przeglądają oferty pracy jako opiekuna czy opiekunki w Niemczech. Sprawdźcie, na czym dokładnie polega taka praca i ile można zarobić.

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Seniorzy z racji podeszłego wieku często cierpią na różne problemy zdrowotne. Pojawiają się kłopoty ze wzrokiem i słuchem, zaburzenia rytmu serca, a często także demencja starcza. Zdarzają się też trudności z samodzielnym poruszaniem się (korzystanie z wózka inwalidzkiego laski czy rollatora) oraz inkontynencja. Tego typu przypadłości są oczywiście opisywane w poszczególnych ofertach pracy.
Różnego rodzaju pomoc w codziennym funkcjonowaniu seniora jest głównym zadaniem podczas pracy w roli opiekunki. Do zadań zazwyczaj należy gotowanie, prowadzenie domu, sprzątanie, robienie zakupów, pomoc przy wstawaniu i siadaniu, asekuracja podczas kąpieli, ale też przy ułożeniu fryzury, ubieraniu czy malowaniu paznokci. Zdarza się tez, że osobę starszą trzeba zawozić samochodem w różne miejsca, np. na rehabilitację albo do urzędu.

Znajomość języka niemieckiego

Wszystko to sprawia, że praca opiekunki w Niemczech bez znajomości języka jest praktycznie niemożliwa. Mogą pojawiać się przypadki, że senior, którym trzeba się zajmować nie mówi, ale nawet w takiej sytuacji, trzeba mówić po niemiecku podczas codziennego funkcjonowania, ustalania zakresu obowiązków z rodziną czy podczas spraw urzędowych. Oferty pracy nie zawsze zaznaczają, że potrzebny jest certyfikat znajomości języka niemieckiego, jednak swobodne rozmawianie w ojczystym języku osoby starszej, którą mamy się opiekować jest jedną z podstawowych kwestii. Jest ona sprawdzana przy pierwszym kontakcie na linii pracodawca – pracownik i potrafi być kluczowa w procesie szukania zatrudnienia.

Czy praca opiekunki jest trudna?

Czy zatem praca opiekunki jest trudna? Wszystko zależy od stanu osoby starszej, którą mamy się zajmować, a także od naszej gotowości do wykonywania poszczególnych czynności podczas udzielania jej różnego rodzaju pomocy. Najbardziej odpowiedzialne są naturalnie wszelkie zadania związane z opieką medyczną. Tu jednak uwzględnione są osobne wizyty pielęgniarki (np. do robienia zastrzyków) i konieczne jest wcześniejsze przeszkolenie oraz doświadczenie.
Trzeba być gotowym na pracę fizyczną oraz fakt, że pomaganie seniorom często nie jest typowym zajęciem w odgórnie ustalonych ramach czasowych, a już w trakcie pracy mogą pojawiać się nieprzewidziane problemy i nowe okoliczności, związane ze stanem zdrowia osoby, nad którą sprawujemy opiekę

Praca opiekunki z zamieszkaniem w Niemczech

Praca opiekunki osoby starszej niemal zawsze wiąże się z zamieszkaniem u niej w domu. Zazwyczaj przy podejmowaniu takiego zajęcia jest nam oferowane lokum. Można liczyć na własny pokój z dostępem do internetu czy telewizji. Bywa też tak, że razem z osobą, która wymaga pomocy, mieszkają też inne osoby. Trzeba mieć świadomość, że one także staną się naszymi współlokatorami w czasie trwania pracy oraz w czasie wolnym. Wszystkie te kwestie są opisywane w poszczególnych ofertach pracy z zamieszkaniem. Zdarza się nawet, że zostaje nam wynajęte osobne mieszkanie w okolicy. Jeśli chodzi o czas trwania umowy, to wszystko zależy od naszych ustaleń z pracodawcą. Może to być zajęcie w roli zastępstwa na miesiąc czy dwa, ale też praca na lata, przy więcej niż jednej osobie.

Wynagrodzenie i ubezpieczenie

Podejmując pracę w Niemczech, możemy spodziewać się, że zostaną nam zwrócone koszty podróży. Już na miejscu trzeba zadbać o ubezpieczeniezdrowotne. Tu można liczyć na pomoc zatrudniających nas osób bądź firmy, która pośredniczy w szukaniu zatrudnienia. Trzeba będzie też wystawiać faktury zgodnie z prawem niemieckim i przygotować się do rocznego rozliczenia podatkowego w Niemczech. Podobnie, cała nasza umowa powinna być zgodna z prawem kraju, na którego terenie podejmujemy pracę.
Jeśli chodzi o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech, to wynagrodzenie uzależnione jest od wielu różnych czynników, ilości osób, którym pomagamy oraz wykonywanych zadań. Obecnie, podejmując się tego rodzaju zajęcia, można liczyć na zarobki w przedziale od 1000 do 2000 Euro miesięcznie. Bogatsi pracodawcy mogą oferować nawet jeszczewiększą pensję, ale tu trzeba się liczyć z wyjątkowymi wymaganiami oraz potrzebą posiadania doskonałych referencji. Do wymienionej kwoty trzeba doliczyć też premie, które dostaje się za dodatkowe usługi oraz pracę w święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Praca opiekunki w Niemczech w czasach COVID-19

Aktualnie, na szczęście wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom, a władze niemieckie nie prowadzą kontroli granicznej przy wjeździe z Polski. Nie musimy też obawiać się przymusowej kwarantanny, bo ta nie jest brana pod uwagę, jeśli chodzi o osoby przyjeżdżające z Polski do Niemiec. Zapotrzebowanie na polskie opiekunki za naszą zachodnią granicą jest cały czas wysokie i na dzisiaj nie ma problemu z przemieszczaniem się w tym kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że seniorzy są w grupie wyjątkowo zagrożonej koronawirusem, więc wiele rodzin przy zatrudnieniu opiekuna czy opiekunki decyduje się na opłacenie badań wykrywającychCOVID-19.

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane