wtorek, 04 maja 2021, 11:51

Jakie są zalety i wady pracy zdalnej?

Praca zdalna może wydawać się bardzo kuszącą opcją. Należy jednak pamiętać, że home office ma swoje wady i zalety. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na tego typu tryb funkcjonowania?
Praca zdalna

Pandemia COVID-19 nauczyła społeczeństwo wielu nowych rzeczy. Dała przede wszystkim do zrozumienia, że aby wykonywać niektóre zawody, nie trzeba koniecznie chodzić każdego dnia do biura. Jakie są więc zalety i wady pracowania zdalnego?

Zalety pracy zdalnej

Pracując zdalnie, przede wszystkim zaoszczędzimy czas, który każdego dnia traciliśmy, stojąc w korkach. Jeżeli nasze zadania do wykonania w domu nie wymagają włączenia kamer, wystarczyły wstać nawet 10 minut przed rozpoczęciem zmiany. Nikt się przecież nie dowie, że nadal siedzimy w piżamie przy biurku. Tego typu swoboda wiąże się także z elastycznością godzin pracy, który można bardziej dopasować pod swój życia.

Wraz z oszczędzaniem czasu, oszczędzamy także pieniądze, które wydalibyśmy na bilet komunikacji miejskiej, czy też paliwo. Brak potrzeby podróżowania jest bardzo komfortową opcją, ale również bezpieczną. Home office może także stanowić odpowiednie rozwiązanie problemu, jeżeli stresowała nas obecność naszego pracodawcy lub pracowników w biurze podczas pracy stacjonarnej. Funkcjonowanie w nie tak nerwowej atmosferze, nie tylko wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także wydajność.


Wady pracy zdalnej

Pracując zdalnie, znacznie ciężej będzie nam oddzielić nasze życie prywatne od zawodowego. Jeżeli nie będziemy utrzymywać samodyscypliny w tym zakresie, łatwo zatracić się w wir pracy, chcąc skończyć szybciej projekty. Ważne jest także dobranie odpowiedniego miejsca pracy w domu, takie, które pozwoli nam skupić się na zadaniach. Dodatkowo wiedząc, że nie jesteśmy obserwowani przez innych pracowników, łatwiej nam będzie, rozproszyć sie np. patrząc na telefon, czy włączając telewizor w tle.

Inną wadą pracowania w domu, może być fakt, że nie będziemy mogli całkowicie się skupić, mieszkając ze znajomymi, czy rodziną. Nasi współlokatorzy, którzy mogą prowadzić zupełnie inny tryb dnia niż my, nie tylko mogą hałasować, ale także odciągnąć nas od wykonywania zadań chcąc zaangażować nas w rozmowę. Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybyśmy mogli w tym samym czasie przebywać w biurze.

Home office może być dużym ułatwieniem w naszym życiu. Jednak, żeby móc ją wykonywać, trzeba potrafić dobrze organizować sobie czas, czy samo miejsce pracy. Do tego dochodzą techniczne wymogi, które trzeba spełnić, aby móc komfortowo wykonywać zadania, jak np. posiadanie sprawnego WiFi i komputera. Jeżeli mamy możliwość pracowania z domu, warto przetestować tę okazję, aby samemu wiedzieć, co nam najbardziej odpowiada.

fot. Vlada Karpovich z Pexels

Źródło: gov.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane