środa, 28 kwietnia 2021, 14:04

Jakie są zalety i wady nauki zdalnej?

Poznaj dobre i złe strony nauczania online. Jak bardzo różni się ten proces od zajęć stacjonarnych w szkołach i na uczelniach?
Nauka zdalna - zalety i wady

Wraz z wybuchem pandemii, wszyscy uczniowie i nauczyciele musieli znaleźć rozwiązanie, które pozwoliłoby im na dalsze uczęszczanie i prowadzenie zajęć, w bezpieczny sposób. Opinia na temat zdalnego nauczania znacznie się podzieliła wraz z długością jego trwania. Jakie są więc jego wady i zalety?


Oszczędność czasu

Warto zacząć od pozytywnej strony, która po pewnym czasie ułatwiła życie wielu studentów. Duża ilość osób musiała wychodzić o bardzo wczesnej godzinie z domu, aby zdążyć na poranne zajęcia. Nauka zdalna pozwoliła im znacznie zaoszczędzić czas na samych dojazdach do szkół i uczelni. Każdy student, w zaciszu swojego pokoju, może spokojnie przygotować się do dnia pełnego zajęć. Tego rodzaju zmiana może pozytywnie wpłynąć na wypoczynek uczniów przed lekcją. Dłuższy sen sprawi, że lepiej skupią się na wykonywaniu zadanych zadań.


Dostęp online do większej ilości publikacji

Zdalne nauczanie pokazało także, jak ważny jest dostęp do różnego rodzaju publikacji przez internet. Kiedy zamknięto biblioteki, pliki PDF z lekturami, czy potrzebnymi informacjami stanowiły często podstawy prowadzenia zajęć. Zwrócono uwagę na to, jak ważna jest umiejętność wyszukiwania prawdziwych wiadomości i sprawdzania źródeł ich pochodzenia. Tego typu wiedzę uczniowie będą mogli wykorzystać w przyszłości, niezależnie od etapu edukacji, na którym się znajdą.


Nauka we własnym tempie

Często wykłady i zajęcia online są nagrywane przez nauczycieli, a następnie udostępniane uczniom po ich zakończeniu. To rozwiązanie pozwala młodzieży na naukę we własnym tempie, jeśli nie zrozumieli czegoś za pierwszym razem, wiedzą, że na spokojnie będą mogli odtworzyć sobie jeszcze raz lekcję. Opcja ta jest bardzo przydatna dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogły wziąć udziału w zajęciach. Mając bezpośredni dostęp do nagrań, szybko będą mogły nadrobić wszelkie zaległości.


Problemy z koncentracją

Siedzenie przez ponad połowę dnia przy komputerze może odbić się na koncentracji danej osoby. Zajęcia, które nie wymagają włączenia kamery, czy mikrofonu dodatkowo mogą dawać nam poczucie, że nie musimy wcale na nich uważać, skoro i tak nie będziemy proszeni o odpowiedź na pytania. Nie będąc bezpośrednio w sali wykładowej, łatwiej jest też nam sięgnąć po telefon, co często prowadzi do stracenia uwagi na zajęciach.


Odosobnienie

Jedną z przyjemniejszych części chodzenia na uczelnie była możliwość poznania nowych osób, każdego dnia. Zajęcia online niestety nie pozwalają nam na taki sam kontakt z osobami, jaki mogliśmy mieć wcześniej. Tygodnie spędzone przed komputerem w pokoju na zajęciach powodują, że możemy czuć się bardziej odosobnieni.


Problemy techniczne i odpowiedni sprzęt

Sprawnie przeprowadzenie zajęć wymaga sprzętu, który zapewni płynność przekazu. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, przez co nauka online dla danej osoby może nie być już tak łatwym i przyjemnym procesem. Dodatkowo wszelkie niespodziewane awarie internetu nie tylko mogą nam popsuć frekwencję na zajęciach, ale także przeszkodzić w dokończeniu testu, czy po prostu w dopytaniu się o zagadnienie, które wystąpiło na zajęciach.

Zdalne nauczanie na pewno dla wielu osób było wielkim wyzwaniem. Opanowanie obsługi programów i ich funkcji, które pomogą w zdobywaniu wiedzy, wymaga czasu. Forma lekcji online nie będzie pasowała każdemu. Potrzeba do tego dużo samodyscypliny, umiejętności zorganizowania sobie czasu i przestrzeni w domu. Należy też brać pod uwagę fakt, że im dłużej będziemy prowadzić lekcje online, tym lepiej będziemy wiedzieli, jak to robić.

fot. Katerina Holmes z Pexels

Warto przeczytać

  • 243d2fa2d39bcec096b88a6802e99cd7b39_350x200
    Pierwsza praca dla studenta - porady

    Studenckie życie wymaga niestety wielu opłat, przez co wielu młodych dorosłych decyduje się na podjęcie pracy. Jak wybrać odpowiednią branżę i o czym warto pamiętać, składając CV do swojej pierwszej pracy? »

  • 4cd3c9799aa296006ec551ed51ea0ef1533_350x200
    Tarcza antykryzysowa - zmiany od maja 2021

    Sprawdź, jakie zmiany wprowadził rząd 16 kwietnia. Jakie zmiany są przewidziane dla przez rząd w Tarczy Antykryzysowej 9.0 oraz kto i kiedy będzie mógł starać się o wprowadzone ulgi? »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane