sobota, 09 czerwca 2018, 21:39

Ile zarabia nauczyciel? Zarobki nauczycieli w Polsce

Nauczyciel to profesja, która wymaga długiej nauki, dużego zaangażowania i doświadczenia, aby przynosiła oczekiwane efekty, w tym m.in. wynagrodzenie...
Zarobki nauczycieli

Zawód nauczyciela jest w Polsce popularny od lat. Wiele osób, szczególnie kobiet decyduje się na studia i zdobycie wykształcenia w tym kierunku. Czy zarobki nauczycieli są jednak tak atrakcyjne, aby wybrać tę ścieżkę kariery?

Ile zarabia nauczyciel w Polsce

Większość nauczycieli w Polsce stanowią osoby, które wykonują swoją pracę w placówkach państwowych, czyli szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. Ich pensja uzależniona jest od wielu czynników, na które nie mają wpływu władze szkoły, a stawki zmieniają się według odgórnych wytycznych, których źródła i powody znaleźć można na przykład na stronach władz danego miasta. Mediana zarobków nauczycieli w Polsce wynosi około 3200 zł brutto. Wielu nauczycieli szkół publicznych nie jest zadowolonych ze swoich pensji, dlatego decydują się na udzielanie dodatkowych lekcji lub korepetycji, które wynosić mogą od 20 do nawet 60 zł za godzinę, co w przypadku kilkunastu zajęć dodatkowych w miesiącu, staje się sporym źródłem dodatkowych środków.

Zarobki nauczyciela

Znacznie lepiej pensja nauczyciela wygląda w przypadku instytucji niepublicznych, jak na przykład szkoły prywatne czy szkoły językowe. Konkurencja na rynku pracy w Polsce jest spora, jednak dobry nauczyciel jest w stanie wynegocjować dla siebie satysfakcjonującą pensję, zwłaszcza w przypadku współpracy z podmiotem, który skupia się na jak najlepszej kadrze nauczycielskiej. Warto wziąć pod uwagę, że zarobki nauczycieli, podobnie jak w przypadku innych zawodów, uzależnione są od dziedziny – czyli nauczanego przedmiotu, sytuacji na rynku pracy oraz innych czynników, które mogą różnicować zarobki nauczycieli pomiędzy regionami Polski.

 

Źródło: wynagrodzenia.pl
fot. Pixabay.com (kreatikar)

Warto przeczytać

  • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
    Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

    Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

  • fbae5422171dd748b5dacedd83d6908d8cf_350x200
    Urządzenia dla logistyki

    Sektor usług i transportu, zarówno lotniczego, kolejowego, morskiego i drogowego, a także logistyka oraz telekomunikacja stały się jednymi z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane