Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościDodatkowa rekrutacja na studia w roku akademickim 2018/2019. Studia z rekrutacją we wrześniu i październiku

Dodatkowa rekrutacja na studia w roku akademickim 2018/2019. Studia z rekrutacją we wrześniu i październiku

  • środa, 08 sierpnia 2018, 22:57
Image Description

Główne tury rekrutacji na większości uczelni w Polsce już dobiegły końca, ale to nie znaczy, że nie ma już szansy na rozpoczęcie studiów w roku akademickim 2018/2019. Ciągle trwają dodatkowe nabory na wiele kierunków.


Studia w roku akademickim 2018/2019

Nowy rok akademicki dla większości studentów rozpocznie się już za niecałe dwa miesiące. Wielu z nich rozpocznie kolejny rok studiów na swojej uczelni lub studiowanie drugiego kierunku, jednak wiele osób będzie studentami po raz pierwszy. Będą to głównie maturzyści, którzy w maju tego roku przystąpili do egzaminu dojrzałości, ale także osoby, które decyzję o rozpoczęciu studiowania odkładały przez dłuższy czas.

Rekrutacja dodatkowa na studia

Nabór na nowy rok akademicki wiele uczelni rozpoczyna już w maju, kiedy maturzyści są w trakcie egzaminów. Mają oni wówczas możliwość zapoznania się z ofertą kierunków, a także mogą wstępnie zapisać się na wybrany kierunek. Kluczowe w rekrutacji na studia licencjackie są jednak wyniki matur, które ogłoszone zostają zazwyczaj w ostatnich dniach czerwca. Wówczas rozpoczyna się najgorętszy termin rekrutacji – kandydaci uzupełniają swoje wyniki, aby po zaledwie kilku lub kilkunastu dniach dowiedzieć się, czy mieli szansę na dostanie się na studia (przede wszystkim dzienne) w pierwszej turze rekrutacji. Następnie trwa weryfikacja dokumentów, które zazwyczaj muszą być dostarczone fizycznie przez kandydata na daną uczelnie. Jeżeli wszystkie formalności zostały wypełnione – wielu kandydatów może cieszyć się z sukcesu. Kolejne etapy to analiza, którą uczelnie przeprowadzają, aby zdecydować o uruchomieniu kolejnych tur rekrutacji na dane kierunki. W niektórych przypadkach zdarza się, że odbywają się aż trzy tury rekrutacji, w których kandydat ma szansę dostać się na wybrane studia.

Rekrutacja na studia we wrześniu i październiku

Zapisy na studia we wrześniu i październiku pojawiają się w przypadku kierunków, na które zostały wolne miejsca po poprzednich rekrutacjach, ale także w przypadku studiów niestacjonarnych (zaocznych) i studiów podyplomowych. Często na studia zaoczne i studia podyplomowe prowadzona jest jedna rekrutacja, która trwa od kwietnia lub maja, nawet do października. Rekrutacja we wrześniu i październiku na studia niestacjonarne nie jest rzadkością, dlatego warto na bieżąco sprawdzać oferty uczelni, bo może się okazać, że to, że nie dostaliśmy się na dany kierunek w lipcu lub sierpniu nie musi oznaczać, że nie rozpoczniemy studiów w nadchodzącym roku akademickim.

 

 

 

fot. pixabay.com (JESHOOTScom)

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne