Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościWpływ urządzeń mobilnych na bankowość w Polsce

Wpływ urządzeń mobilnych na bankowość w Polsce

  • piątek, 22 lipca 2016, 19:35
Image Description

Rok 2015 był przełomowy pod względem urządzeń mobilnych, ale to rok 2016 przyniósł największy wzrost w tym zakresie. Jest to trend światowy, nie tylko na świecie, również w Polsce. Dzisiejsza mobilna bankowość bije rekordy popularności.


Czy bankowość mobilna zastąpi bankowość internetową?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto pamiętać o tym, że istnieją państwa, w których liczba interakcji konsumentów przez bankowość mobilną jest w tej chwili większa niż w tradycyjnej bankowości internetowej. Na świecie są banki, które świadczą takie usługi wyłącznie za pośrednictwem bankowości mobilnej.

Płatności mobilne

Bankowość mobilna to także płatności mobilne. Według przeprowadzonych badań „Mobile Money 2020”, aż 65% Polaków przyznaje, że jest zainteresowany płaceniem zbliżeniowym za pomocą telefonu. Istnieje kilka rozwiązań e-płatności takich jak NFC czy BLIK, które oferowane są przez PSP (Polski Standard Płatności), który umożliwia dokonywanie płatności w sklepach, punktach usługowych oraz wypłacanie za pomocą Internetu gotówki z bankomatach.

NFC - jest to krótkozasięgowy standard komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość nie większą niż 20 cm. Klient, który chce dokonać płatności za pomocą telefonu, musi podpisać umowę z jednym z dwóch telekomów T-mobile lub Orange. NFC można także wykorzystać do komunikacji między urządzeniami. Wystarczy wybrać na ekranie smartfona plik, zdjęcie, film lub kontakt i zbliżyć urządzenie do innego sprzętu obsługującego tę technologię aby zainicjować transfer. Jest to również technologia która jest stosowana z technologiami tzw. ubieralnymi. Są to urządzania typu smartwatch czy smartband.

BLIK – jest to system, który również oferuje użytkownikom dokonywanie transakcji w sklepach czy punktach usługowych oraz wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Jest to system, który rozwija się bardzo dynamicznie pod kątem sieci akceptacji i funkcjonalności systemu.  Użytkownicy systemu mają możliwości skorzystania z funkcjonalności BLIK jakim jest międzybankowy przelew na numer telefonu. Aby skorzystać z takiej opcji należy być klientem bankowości jednej z placówek, który uczestniczy w systemie. W celu bezpieczeństwa podczas transakcji używa się sześciocyfrowego ciągu cyfr, który jest generowany z aplikacji banku na telefonie.

Przyszłość bankowości mobilnej

Ciężko jednoznacznie stwierdzić w jakim kierunku rozwinie się bankowość mobilne. Są funkcjonalności systemów, które przyjęły się bez zastrzeżeń, ale także takie, które nie przyjęły się wcale jak np. przelewy poprzez stuknięcie Bump to transfer B2T. Są także coraz nowsze funkcjonalności, które stale ewoluują. Jedne pozostają w sferze niszowych usług, natomiast inne mają szansę w przyszłości stać się integralną częścią bankowości mobilnej.

Banki oraz dostawcy nadal będą starali się uatrakcyjniać swoje oferty i dostarczać nowych rozwiązań. Jedno jest pewne – bankowość mobilna od lat cieszy się popularnością w Polsce, a dwa ostatnie lata wpisały się w światowe trendy dynamicznego jej rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy z eService

Źródło: IP

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne