poniedziałek, 14 września 2020, 12:40

Utrata pracy i co dalej? Rozważ zapisanie się na kurs SEP

Choć sytuacja na polskim rynku pracy w ostatnich latach diametralnie się poprawiła (ale niekoniecznie z perspektywy pracodawców), to trzeba się liczyć z tym, że w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego mnóstwo osób niestety straci zatrudnienie.
SEP Szkolenia

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, niedawno otrzymałeś wypowiedzenie i nie wiesz, co masz dalej robić, to spokojnie. Przede wszystkim opanuj emocje, a następnie podejdź do sprawy metodycznie i zainwestuj w siebie. To najlepsza odpowiedź na utratę pracy – i to bez względu na to, w jakim jesteś wieku. Nasza propozycja? Zapisz się na kurs SEP z wybranej grupy kwalifikacji. Ukończenie kursu i zdobycie uprawnień SEP z miejsca poprawi Twoją sytuację i pozwoli Ci bardzo szybko zdobyć nową, atrakcyjnie wynagradzaną pracę. Skąd mamy taką pewność? Szczegółów dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego ukończenie kursu SEP jest świetną receptą na bezrobocie?

Powód jest całkiem prosty. Kurs SEP przygotowuje do zdania egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe. Z kolei zdobycie tych kwalifikacji jest równoznaczne z tym, że dołączysz do grona bardzo poszukiwanych fachowców, którzy nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jeśli mielibyśmy wskazać branże, które są kryzysoodporne, to szeroko pojęta energetyka z pewnością znalazłaby się na tej liście. Wynika to z potrzeb naszej gospodarki. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez energetyki, gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa potrzebują stałych dostaw prądu, energii cieplnej oraz gazu, dlatego pracy w specjalistycznych zawodach na pewno w przewidywalnej przyszłości nie zabraknie.

Utrata pracy powinna Cię nauczyć jednego: warto zadbać o swoje bezpieczeństwo zawodowe i ekonomiczne. To daje Ci wejście do branży, która – pisząc kolokwialnie – nigdy się nie zawali, nie przestanie istnieć, nie będzie nikomu niepotrzebna. Biletem wstępu do tego środowiska jest właśnie uzyskanie uprawnień SEP.

Jakie uprawnienia SEP możesz zdobyć?

Kurs SEP przygotuje Cię do egzaminu na wybraną grupę uprawnień SEP. Są to:

 • Uprawnienia energetyczne – posiadanie uprawnień w grupie kwalifikacji G1 pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
 • Uprawnienia cieplne – uprawnienia w grupie kwalifikacji G2 pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
 • Uprawnienia gazowe – zdobycie uprawnień gazowych, czyli w grupie G3, umożliwia legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

To, na które uprawnienia SEP ostatecznie się zdecydujesz, powinno być motywowane przede wszystkim Twoimi zainteresowaniami, umiejętnościami, ale także chłodną analizą potrzeb rynku pracy. Jeśli wiesz, że na przykład w Twojej okolicy pracodawcy pilnie potrzebują wykwalifikowanych specjalistów z uprawnieniami energetycznymi, to powinieneś postawić na kurs elektryka i uzyskać uprawnienia w grupie G1.

Tak naprawdę jednak każde uprawnienia SEP dają Ci bardzo duży komfort i umożliwiają spokojne znalezienie zatrudnienia w przemyśle. W kolejnych latach spodziewamy się dużego wzrostu zapotrzebowania na energetyków i ciepłowników, co ma związek z szykowaną rewolucją w polskim systemie produkcji i dystrybucji energii cieplnej, a także z planowanymi inwestycjami w sektorze gazowym.

Czy trudno jest zdobyć uprawnienia SEP?

Nie, jeśli wybierzesz dobry kurs SEP i sumiennie podejdziesz do nauki. Szkolenie przygotuje Cię do egzaminu przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ale ostatecznie i tak wszystko zależy od Ciebie. Dlatego warto zainwestować w taki kurs, który zbiera bardzo dobre opinie wśród uczestników oraz pracodawców.

Jedne z najwyższych wyników zdawalności uzyskują kursanci zapisujący się na szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, szczegóły na stronie:  https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.

Bezpośrednio po zdaniu egzaminu SEP otrzymasz certyfikat posiadania uprawnień energetycznych, cieplnych lub uprawnień gazowych. Możesz oczywiście zdobyć komplet kwalifikacji, co jest bardzo dobrym pomysłem w sytuacji, gdy zamierzasz zagwarantować sobie mocną pozycję na rynku zatrudnienia.

To warto wiedzieć
Uprawnienia SEP są nadawane na 5 lat. Po tym czasie należy je odnowić, ponownie zdając egzamin SEP.

Pamiętaj również, że uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Artykuł Partnera

fot. Canva Photos

Warto przeczytać

 • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
  Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

  Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

 • ef143bdf5b1d577063e8c587c55b1d85a52_350x200
  Opiekunki z Ukrainy w Polsce

  Praca w Polsce od lat jest atrakcyjna dla osób, które przyjechały z Ukrainy. W naszym kraju stawki, które nie raz mogą być mało atrakcyjne dla Polaków, zdecydowanie pasują osobom zza wschodniej granicy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane