Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościUrlop szkoleniowy – dni wolne od pracy na naukę i egzaminy

Urlop szkoleniowy – dni wolne od pracy na naukę i egzaminy

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:37
Image Description

Dodatkowy urlop na pisanie pracy licencjackiej, magisterskiej lub naukę do egzaminów? To możliwe! Warto dowiedzieć się, w jakich przypadkach przysługuje urlop szkoleniowy.


Wiele osób pracuje, jednocześnie kształcąc się – studiując lub uczęszczając na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Wiele ze szkoleń wymaga poświęcenia nakładów finansowych, jak i czasu poświęconego na przygotowanie się do zajęć czy egzaminów. Rozwiązaniem dla osób, które pracują, a dodatkowo się uczą, jest urlop szkoleniowy.

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego dokładnie opisuje Kodeks Pracy w artykule 103. Warto posługiwać się nim w przypadku, kiedy chcemy zwrócić się do pracodawcy o wyrażenie zgody na podjęcie kroków w celu podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Urlop szkoleniowy z inicjatywy pracodawcy

Istnieją również przypadki, w których to pracodawca kieruje pracownika na szkolenia lub kursy – wówczas jest to podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy. Wiele zawodów na rynku pracy należy do dziedzin, które wymagają podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub zdobywania certyfikatów na bieżąco, co nie zawsze leży w internesie pracownika, a jest jedynie obowiązkiem wynikającym z danej branży. Podobnie jak w przypadku posiadania zgody na podnoszenie kwalifikacji, warto zastosować się do odpowiedniego artykułu zawartego w Kodeksie Pracy.

Urlop szkoleniowy posiada kilka zmiennych warunkujących jego cel oraz długość – dni wolnych od pracy w związku z sesją egzaminacyjną lub pisaniem pracy magisterskiej, może być aż 21. Warto więc zapoznać się z odpowiednimi przepisami, aby móc skorzystać z korzyści, jakie przysługują w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

fot. pixabay.com (Mediamodifier)

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne