poniedziałek, 10 maja 2021, 15:05

Tarcza antykryzysowa - zmiany od maja 2021

Sprawdź, jakie zmiany wprowadził rząd 16 kwietnia. Jakie zmiany są przewidziane dla przez rząd w Tarczy Antykryzysowej 9.0 oraz kto i kiedy będzie mógł starać się o wprowadzone ulgi?
Tarcza antykryzysowa - zmiany od maja 2021

Rząd wprowadza zmiany dotyczące Tarczy Antykryzysowej. Wprowadzone modyfikacje mają pomóc polskim przedsiębiorcom w trakcie pandemii COVID-19. Czego dokładnie będą one dotyczyć i kto będzie mógł się starać o zwolnienia z pewnych płatności?

Co to jest tarcza antykryzysowa?

Tracza antykryzysowa to program, który powstał w Polsce w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19. Jest to zbiór rozwiązań rządowych, które mają przede wszystkim pomóc przedsiębiorcom, czy osobom zatrudnionym. Dodatkowo ma chronić państwo i obywateli przed kryzysem w takich sferach jak: ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i inwestycjach publicznych. Pierwsza tego typu tarcza została wprowadzona 1 kwietnia 2020 roku, za to druga 17 kwietnia 2020 roku. Szacowana wartość Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wyniesie łącznie 312 mld zł.

Jakie zmiany zostaną wprowadzone od 4 maja 2021 roku?

Rząd przygotował kolejne zmiany, które mają wejść w życie już 4 maja. Mają one przede wszystkim pozwolić przedsiębiorcom z określonych branż na wystąpienie o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku. O tego typu odwołanie będą mogli się starać przedsiębiorcy, których branża znalazła się na liście Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Jakich miesięcy dotyczą zwolnienia?

Kiedy oficjalnie zasady, o których mówi rząd zostaną wprowadzone, przedsiębiorcy będą mogli wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: 

  • za styczeń 2021 r.
  • lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r..
  • lub za luty 2021 r.
  • albo za marzec i kwiecień 2021 r. 
  • albo za kwiecień 2021 r.

Tarcza 9.0- do kiedy składać wnioski?

W związku z wprowadzonymi zmianami wnioski o tego typu ulgę będzie można składać od 4 maja 2021 r. do 30 czerwca 2021 r., chyba że jest się zwolnionym z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów. 

Dodatkowe zmiany, które zostały wprowadzone 16 kwietnia  dotyczą także świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy z niektórych branż będą mogli je otrzymać maksymalnie pięć razy. Aby otrzymać tego typu świadczenie należy złożyć wniosek najpóźniej w ciągu 3 miesięcy do miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

fot. Pexels.com

Źródła: gov.pl zup.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane