wtorek, 13 października 2020, 16:54

Szukasz pierwszej pracy? Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie!

Szukanie swojej pierwszej pracy to przeważnie powód do dumy, wiele oczekiwań, ale też i jeden zasadniczy problem — brak doświadczenia. Często po ukończeniu studiów lub szkoły, gdy nie możemy pochwalić się bogatym CV.
Szukasz pierwszej pracy Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie!

Szukanie pierwszej pracy jest dość trudne, a czasami wręcz frustrujące. Pracodawcy również niechętnie podchodzą do takich osób, szukając pracowników gotowych do podjęcia pracy “od zaraz”, którzy wcześniej wykonywali już podobne czynności na podobnych stanowiskach. W tym tekście przedstawiamy przydatne porady, które pomogą znaleźć pierwszą pracę.

Odpowiednie CV

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, szukając pracy bez doświadczenia jest CV. Należy zrobić to pod dwoma kątami. Pierwszą kwestią jest przygotowanie nienagannego i profesjonalnego CV, aby brak doświadczenia był jedynym minusem przy naszym nazwisku. Drugim aspektem jest odpowiednie umieszczenie informacji o tym, iż nie posiadamy doświadczenia zawodowego. Pracodawcy będą dużo bardziej skłonni zaprosić nas na rozmowę, jeśli CV będzie dobrze się prezentowało, a brak doświadczenia będzie ujęty jasno i odpowiednio przedstawiony z naszymi plusami..

Aby stworzyć profesjonalne CV, nie warto pisać go samodzielnie np. w edytorze tekstu itp. W internecie istnieje wiele darmowych i płatnych kreatorów CV. To serwisy, w których wpisujemy jedynie dane w odpowiednie rubryki, a strona generuje nowe i profesjonalne CV. Dokument posiada elegancki format, grafiki, różne czcionki itp. Oprócz tego, że jest profesjonalne, jest również czytelne i niezwykle estetyczne. Cały proces polega jedynie na wybraniu wzoru, uzupełnieniu danych oraz pobraniu gotowego dokumentu pdf. Jeśli zdecydujemy się zakupić dostęp do kreatora w wersji premium, otrzymamy dużo więcej wzorów do wyboru. Jest to zdecydowanie dobra inwestycja — szczególnie jeśli zależy nam na zdobyciu upragnionej pracy.

Stworzenie CV możemy zlecić również profesjonalistom np. w agencji pracy lub osobom zajmującym się tym na co dzień. Dokument w takiej wersji będzie “uszyty na miarę”. Drugą kwestią przy tworzeniu CV jest odpowiednie umieszczenie danych o doświadczeniu, a w zasadzie o jego braku. Jeśli zrobimy to w odpowiedni sposób, informacja ta w zestawieniu z innymi będzie wyglądała mniej negatywnie.

Aby zatem odpowiednio przedstawić te dane, sekcje doświadczenia warto umieścić na samym końcu CV — pod wykształceniem i np. umiejętnościami. Rekruter, który najpierw dowie się o naszych kompetencjach, dużo lepiej przyjmie brak doświadczenia. Jeśli sekcja ta znajdowałby się na samym początku CV, rekruter wyrobiłby sobie pewne zdanie o nas już przy pierwszym kontakcie z CV.

Kolejną poradą jest nieunikanie tematu oraz nietuszowanie braku doświadczenia. Należy umieścić sekcję doświadczenia w cv i napisać w niej, iż jest to nasza pierwsza praca, nie mamy doświadczenia zawodowego, ale swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności postaramy się wykorzystać w stu procentach. Jasne postawienie sprawy będzie dużo korzystniejsze niż niejasne zapisy lub brak sekcji. Rekruterzy zdecydowanie wolą otrzymać jasną i krótką informację od domyślania się, gdzie ukryty jest przebieg kariery zawodowej.

Wysyłaj CV w wiele miejsc

Kolejną podpowiedzią podczas szukania pracy bez doświadczenia jest wysyłanie podań o pracę w wiele miejsc. Przeważnie wysyłamy nasze CV do tych firm, w których chcemy pracować lub robimy to, korzystając tylko z największych portali ogłoszeniowych. Jest to spory błąd. Nie mając doświadczenia zawodowego, należy zrekompensować ten brak np. poprzez wysyłanie dużo większej ilości podań od innych osób.

Pracy szukać możemy na portalach ogłoszeniowych, w urzędach pracy, na forach tematycznych w sieci, w social media, w aplikacjach mobilnych, w gazetach, bezpośrednio na stronach www pracodawców czy na targach. Warto wysyłać też CV w odpowiedzi na ogłoszenia o nieco wyższych wymaganiach. Czasami może zostać zaproponowane nam inne stanowisko lub praca w innej formie, jeśli pracodawcy spodoba się nasz ogólny profil.

Zdobądź doświadczenie!

Kolejną poradą, która może okazać się niezwykle przydatna, jest po prostu zdobycie doświadczenia. Choć wydaje się to mało logiczne, przy dłuższym namyśle jest to dobre rozwiązanie. Możemy zdobywać doświadczenie zawodowe przed rozpoczęciem właściwej kariery. Jeśli wiemy, że za jakiś czas będziemy poszukiwali pracy i naszym minusem będzie brak doświadczenia, warto wczesnej uczestniczyć w wolontariacie, odbyć staż, praktyki lub nawet zatrudnić się w firmie branżowej na pół etatu za najniższą stawkę jako pomoc.

Jeśli będziemy mieli przynajmniej takie doświadczenie zawodowe, już na starcie pokonamy wielu kandydatów, którzy wysłał CV zupełnie puste w sekcji doświadczenia. Choć praca za niską stawkę lub za darmo nie wydaje się atrakcyjna, jest to idealna inwestycja w lepszy początek właściwej kariery zawodowej. Pamiętaj, że w wielu przypadkach praktyczne doświadczenie możesz zdobyć w tzw. chałupnictwie: https://finansepersonalne.pl/praca-chalupnicza/

Podnoś kwalifikacje i stań się ekspertem w swojej dziedzinie

Jeśli nie posiadamy doświadczenia, a zamierzamy rozpocząć poszukiwania pracy, warto podnosić swoje kwalifikacje i stawać się ekspertem w danej dziedzinie. W tym celu z naszej “mocnej strony” warto zrobić “bardzo mocną stronę” i właśnie wykształceniem oraz umiejętnościami przekonywać pracodawców, aby dali nam szansę. W tym celu warto odbyć szkolenia, kończyć kursy, zdobyć certyfikaty i uprawnienia. Mogą być to umiejętność z szeroko pojętej branży lub nawet z pogranicza takie jak nauka języka czy kurs zarządzania. Pracodawca z pewnością mając dwie podobne kandydatury osób bez doświadczenia, wybierze tą osobę, która ma wyższe kwalifikacje i więcej umiejętności.

Skorzystaj z doradztwa — agencje pracy

Jeśli nie mamy doświadczenia i z tego powodu trudno nam zdobyć pracę, warto zwrócić się o pomoc do agencji pracy. Na rynku działa wiele prywatnych biur pośrednictwa i agencji, które znacznie różnią się od typowych państwowych urzędów pracy. Często możemy wykupić u nich np. usługę stworzenia CV i konsultacji, na której doradca pomoże znaleźć nam zatrudnienie. W niektórych przypadkach agencja zaproponuje nam nawet posadę w firmie, z którą współpracuje, a jeśli tak się nie stanie powie nam, gdzie warto zwrócić się z podaniem o pracę. Pracownicy agencji doskonale znają rynek pracy i wiedzą, które firmy prowadzą obecnie rekrutacje, które mają niskie wymagania, a które poszukują właśnie takie osoby jak my. Jeśli zatem czujemy się nieco zagubieni na rynku pracy, warto skorzystać z pomocy agencji pracy.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock.com

Warto przeczytać

  • d03810903c54e68f2e29c629bda823d1b2f_350x200
    Jak otrzymać duplikat świadectwa pracy?

    Zgubiłeś swoje świadectwo pracy? Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać duplikat tego dokumentu od swojego byłego pracodawcy oraz, na co powinieneś zwrócić uwagę, sprawdzając poprawność wpisanych w nim danych. »

  • c3c4203a3b5928b4e4fcad32fc90299414a_350x200
    Średnie wynagrodzenie Polaków w lutym 2021 roku

    Główny Urząd Statystyczny udostępniła dane dotyczące średniego wynagrodzenia Polaków oraz ich zatrudnienia na luty 2021 roku. Przekonaj się, czy pandemia ma duży wpływ, na to ile średnio zarabiamy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane