środa, 10 października 2018, 18:28

Szkolenie wstępne BHP - co musisz wiedzieć

Przed zatrudnieniem nowego pracownika pracodawca zobowiązany jest do wstępnego szkolenia BHP. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Szkolenie wstępne BHP - co musisz wiedzieć

Szkolenie BHP, podobnie jak badania lekarskie pracowników nie są przeprowadzane jednorazowo. Prawo przewiduje dwa rodzaje szkoleń BHP: wstępne i okresowe. W tym artykule dowiesz się, co musisz wiedzieć na temat pierwszego rodzaju.

Szkolenia wstępne BHP nie dotyczą tylko nowo zatrudnionych pracowników, ale także osób odbywających praktykę zawodową. Celem przeprowadzenia szkolenia jest poinformowanie na temat zagrożeń, przepisów, a także zasad zachowania się w miejscu pracy. Osoba przechodząca szkolenie wstępne BHP zaznajamia się z zagadnieniami z zakresu medycyny pracy, ekonomiki pracy, czy ergonomii. Warto wspomnieć, że również pracodawca ma obowiązek przejść szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mamy dwie części szkolenia wstępnego BHP. Dzieli się ono na: instruktaż ogólny BHP i instruktaż stanowiskowy BHP.

Instruktaż ogólny BHP

Część szkolenia dotycząca ogólnych zasad BHP zawartych w Kodeksie Pracy. Instruktaż ogólny może być przeprowadzony przez pracownika BHP lub odpowiednio przeszkoloną osobę, która posiada odpowiedni zasób wiedzy. Pracownik powinien zostać zapoznany m.in. z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania w sytuacjach, gdy może dojść do zagrożenia zdrowia. Część szkolenia ma charakter bardziej ogólny.

Instruktaż stanowiskowy BHP

To część szkolenia, która odbywa się już na stanowisku pracy. Osoba przechodząca szkolenie ma zapoznać się z zasadami zachowania na stanowisku, a także zapoznać z zagrożeniami oraz dowiedzieć się, jak uniknąć niebezpiecznych zachowań. Po rozmowie wstępnej i objaśnieniu czynności przez instrukora, pracownik powinien pod okiem osoby prowadzącej szkolenie próbować wykonać te same czynności.

Jeśli interesujesz się usługami w zakresie różnych szkoleń lub chcesz zaoferować własne usługi, sprawdź oferty osób zajmujących się szkoleniami.

fot. pixabay.com/voltamax

Warto przeczytać

  • f19bdfb1392c71b085b129f6dbf49f2b045_350x200
    Czego nie pisać w CV - sprawdź, jakich rzeczy unikać

    Dobrze napisane CV to połowa sukcesu. Dzięki kreatywnemu i ciekawie napisanemu życiorysowi zawodowemu możesz zwrócić na siebie uwagę przyszłego pracodawcy. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z pomysłowością. »

  • c76013a5daed9786a9b659f23417a56460f_350x200
    Rodzaje prac zdalnych, czyli co wybrać

    W czasach dostępu do nowoczesnych technologii coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Sprawdź, jakie zawody możesz wykonywać nie wychodząc z domu. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane