środa, 10 października 2018, 18:28

Szkolenie wstępne BHP - co musisz wiedzieć

Przed zatrudnieniem nowego pracownika pracodawca zobowiązany jest do wstępnego szkolenia BHP. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Szkolenie wstępne BHP - co musisz wiedzieć

Szkolenie BHP, podobnie jak badania lekarskie pracowników nie są przeprowadzane jednorazowo. Prawo przewiduje dwa rodzaje szkoleń BHP: wstępne i okresowe. W tym artykule dowiesz się, co musisz wiedzieć na temat pierwszego rodzaju.

Szkolenia wstępne BHP nie dotyczą tylko nowo zatrudnionych pracowników, ale także osób odbywających praktykę zawodową. Celem przeprowadzenia szkolenia jest poinformowanie na temat zagrożeń, przepisów, a także zasad zachowania się w miejscu pracy. Osoba przechodząca szkolenie wstępne BHP zaznajamia się z zagadnieniami z zakresu medycyny pracy, ekonomiki pracy, czy ergonomii. Warto wspomnieć, że również pracodawca ma obowiązek przejść szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mamy dwie części szkolenia wstępnego BHP. Dzieli się ono na: instruktaż ogólny BHP i instruktaż stanowiskowy BHP.

Instruktaż ogólny BHP

Część szkolenia dotycząca ogólnych zasad BHP zawartych w Kodeksie Pracy. Instruktaż ogólny może być przeprowadzony przez pracownika BHP lub odpowiednio przeszkoloną osobę, która posiada odpowiedni zasób wiedzy. Pracownik powinien zostać zapoznany m.in. z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także zachowania w sytuacjach, gdy może dojść do zagrożenia zdrowia. Część szkolenia ma charakter bardziej ogólny.

Instruktaż stanowiskowy BHP

To część szkolenia, która odbywa się już na stanowisku pracy. Osoba przechodząca szkolenie ma zapoznać się z zasadami zachowania na stanowisku, a także zapoznać z zagrożeniami oraz dowiedzieć się, jak uniknąć niebezpiecznych zachowań. Po rozmowie wstępnej i objaśnieniu czynności przez instrukora, pracownik powinien pod okiem osoby prowadzącej szkolenie próbować wykonać te same czynności.

Jeśli interesujesz się usługami w zakresie różnych szkoleń lub chcesz zaoferować własne usługi, sprawdź oferty osób zajmujących się szkoleniami.

fot. pixabay.com/voltamax

Warto przeczytać

  • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
    Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

    Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane