Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościStudia po 30-stce. Kiedy warto rozwijać się zawodowo

Studia po 30-stce. Kiedy warto rozwijać się zawodowo

  • środa, 14 września 2016, 10:21
Image Description

Wkrótce rok akademicki rozpoczną nie tylko tegoroczni maturzyści. Coraz częściej na dalszą edukację decydują się osoby po 30. roku życia i starsze. Co ich motywuje i dlaczego podjęli taką decyzję?


Powody podjęcia studiów przez osoby po 30. roku życia są bardzo różne. Decyzja o rozpoczęciu ich często nie jest łatwa, bowiem wymagać może przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. Czy warto rozważać taką decyzję?

W końcu mam czas na rozwijanie się
Często na dodatkowe studia decydują się osoby, które mają już pewną pracę i osiągnęły w życiu zadowalający poziom stabilizacji. Jednak bezpieczna praca i satysfakcjonujące wynagrodzenie to nie wszystko. Często czujemy, że to, co robimy na co dzień, nas nie zadowala. Wiele osób rezygnuje ze swoich pasji właśnie na rzecz zajęcia, które przyniesie dochody. Nadchodzi jednak taki czas, kiedy mamy ochotę rozwijać się dalej, bez obaw o to, że nie zapewni nam to odpowiedniej jakości życia. Dodatkowe studia są doskonałym pomysłem, kiedy chcemy dowiedzieć się więcej o interesującej nas dziedzinie i być może, połączyć tę wiedzę z pracą zawodową. Okres po 30. roku życia, to dobry czas na zajęcie się tym, co nas interesuje i samorealizację.

Boję się wypaść z rynku pracy
Obawą dla osób, które swoją edukację skończyły kilka(naście) lat temu, jest istniejące zagrożenie ze strony młodszych pracowników – rozwijające się technologie czy postęp w innych dziedzinach, powodują, że możemy okazać się dla pracodawców mniej atrakcyjni. Zdobywanie nowych kompetencji i pokazywanie, że nam zależy często decyduje o tym, czy nasza sytuacja zawodowa będzie stabilna. Dla wielu osób decyzja o podjęciu nauki to również wynik chęci awansowania – być może kilka lat temu nie mieliśmy możliwości lub chęci, aby uczyć się. Warto wykazać się odwagą i samozaparciem, aby poprawić swoje kompetencje, a co za tym idzie – sytuację zawodową.

Czy to nie za późno na studia?
Okres po 30. roku życia to idealny moment na podjęcie studiów – jesteśmy bardziej świadomi tego, czego chcemy od życia, niż dziesięć czy nawet pięć lat temu. Studia nie będą już dla nas przykrym obowiązkiem czy czasem imprez, a później zakuwania po nocach, ale źródłem wiedzy, którą rzeczywiście chcemy zdobyć. W przypadku posiadania zobowiązań zawodowych czy rodzinnych, warto na rok lub dwa, przeorganizować je. Poza tym – studia zaoczne, to najczęściej dwa zjazdy w ciągu miesiąca, nie jest to więc liczba godzin, której nie da się wygospodarować. Warto poświęcić ten czas tak, aby zaowocował w przyszłości.

Źródło: fot.pixabay.com`

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne