Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościStudia inżynierskie - czym są i na czym polegają?

Studia inżynierskie - czym są i na czym polegają?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:20
Image Description

Kończysz szkołę średnią i zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Sprawdź, co oferują uniwersytety osobom, które pragną się dalej rozwijać.


Kończąc liceum, czy technikum warto zacząć zastanawiać się na temat swojej przyszłości. Istnieje wiele możliwości dalszego rozwoju. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są właśnie studia. Oferty, jakie proponują nam uczelnie, mogą się znacznie różnić. Co więc możemy wybrać?


Wybór odpowiednich studiów po szkole średniej

Przed pójściem na uczelnie należy zastanowić się, co chcemy po nich robić i czy jest to odpowiednia opcja dla nas. Wybór kierunku jest kluczowym elementem, aby móc się później rozwijać w stronę, jaka chcemy. Bogata oferta uczelni daje nam jednak wiele możliwości, dlatego dla wielu osób podjęcie tego typu decyzji może stwarzać wiele problemów. Warto zauważyć, że często możemy się spotkać na nich z dwoma opcjami: studia licencjackie i inżynierskie. Czym się one od siebie różnią?

Czym są studia licencjackie?

Studia licencjackie pierwszego stopnia trwają przede wszystkim 3 lata, czyli jest to okres 6 semestrów. Oferują je najczęściej uczelnie publiczne oraz prywatne. Mają one nie tylko poszerzyć horyzonty osoby studiującej, ale także przygotować ją do przyszłej pracy w zawodzie. Tego typu studia są podzielone na dwa etapy. Drugi z nich trwa już tylko dwa lata. Studia licencjackie i magisterskie kończą się obroną prac dyplomowych, które student będzie musiał sam napisać pod koniec ostatniego roku.


Czym są studia inżynierskie?

Studia inżynierskie różnią się od studiów licencjackich długością trwania. Pierwszy stopień na nich trwa u nich około 3,5 lat, czyli 7 semestrów, za to drugi około 1,5 lat. Przedmioty, które są w planie zajęć na tego typu studiach, często są związane z przedmiotami ścisłymi, dlatego są one odpowiednie dla osób, które nie mają problemu z matematyką, fizyką, czy chemią. W związku z tym politechniki w większych miastach często posiadają nowy specjalistyczny sprzęt pozwalający się rozwijać swoim uczniom w tych kierunkach. Warto zauważyć, że do najpopularniejszych kierunków na politechnice należą: automatyka i robotyka, architektura, informatyka, czy budownictwo.

Wybierając tryb studiów formę studiów, należy zastanowić się, jakim kierunkiem należy podążać. Uczelnie mają szeroką listę ofert, które możemy wybrać. Dzięki nim możliwe będzie osiągnięcie naszych przyszłych zawodowych celów. Wybierając odpowiednie studia licencjackie, czy inżynierskie, nie tylko zapewnimy sobie tytuł (magistra, inżyniera), ale zyskamy potrzebą wiedzę i doświadczenie.

fot. Armin Rimoldi z Pexels

Źródło: tychy.info

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne