Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościSprawdzanie prac dyplomowych – system antyplagiatowy

Sprawdzanie prac dyplomowych – system antyplagiatowy

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:30
Image Description

Piszesz pracę dyplomową? Dowiedz się, jak działa JSA oraz jak sprawdzić pracę pod kątem plagiatu, by uniknąć oskarżenia o kradzież czyjegoś tekstu.


Jednym z warunków zdania egzaminu dyplomowego jest napisanie pracy dyplomowej, której oceną i recenzją zajmuje się Promotor. Oprócz wystawienia jej oceny merytorycznej i formalnej, weryfikuje ją także pod kątem plagiatu. Kwestię tę reguluje Ustawa Prawo o Szkolnictwie Wyższym oraz Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje Jednolity System Antyplagiatowy, który umożliwia wszystkim uczelniom w kraju nieodpłatne sprawdzanie prac dyplomowych.

Jednolity System Antyplagiatowy – jak działa?

JSA, jako jedyny system w Polsce, ma dostęp do Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, a same prace (licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie) są ponadto sprawdzane w porównaniu z:

  • aktami prawnymi,
  • orzeczeniami sądowymi i administracyjnymi,
  • danymi z bazy dokumentów OpenAccess,
  • polskimi jak również obcojęzycznymi zasobami Internetu.

Co ważne, JSA wyłapuje nie tylko podobne fragmenty czy zapożyczenia, ale także wszelkiego rodzaju manipulacje, takie jak zamiana czcionki w wyrazach, ukryte znaki specjalne i mikrospacje. Jaki jest więc jego minus? Niestety system ten sprawdza tylko prace pisemne, podczas gdy kierunki artystyczne i inżynierskie dopuszczają także prace dyplomowe o charakterze projektu.

Po zakończeniu analizy JSA tworzy raport, jednak o jego ostatecznej akceptacji decyduje Promotor. Jeśli współczynnik prawdopodobieństwa plagiatu jest zbyt wysoki, może odesłać pracę do poprawy lub nie dopuścić jej autora do obrony. Należy bowiem pamiętać, że każdy z systemów ma charakter jedynie pomocniczy.

Inne systemy antyplagiatowe

Oprócz ISA, w Polsce funkcjonują także inne systemy, które były używane przed jego powstaniem. Należą do nich chociażby Plagiat.pl, Otwarty System Antyplagiatowy oraz System Ochrony Własności Intelektualnej SOWI.doc. Ponadto istnieją także programy antyplagiatowe, które ułatwiają pisanie prac i pomagają autorom oszacować, czy ich praca przejdzie test. Narzędzia te powinny być jednak dla nich jedynie wskazówką.

fot. Pixabay.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne