Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościRóżnice pomiędzy pracą magisterską a licencjatem?

Różnice pomiędzy pracą magisterską a licencjatem?

  • wtorek, 29 czerwca 2021, 22:26
Image Description

Zastawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę różni się magisterka od pracy licencjackiej? Zobacz, jak zmieniają się wymogi dotyczące prac dyplomowych ze względu na stopień studiów, na jaki się uczęszcza.


Napisanie pracy dyplomowej to nierozłączna część ukończenia studiów na poziomie licencjatu, a także magisterki. W zależności od stopnia, na którym aktualnie jesteśmy, obowiązują nas inne zasady dotyczące wykonania prac naukowych. Czym dokładnie różni się magisterka od licencjatu?


Tematyka pracy magisterskiej a licencjatu

Główną różnicą może być poziom trudności, wynikający ze stopnia studiów, który właśnie kończymy. Praca magisterska ma być przede wszystkim twórcza. Powinna opierać się na innowacyjnych pomysłach i dużym udziale studenta podczas jej tworzenia. Tu autor sam definiuje wybrany problem i dzięki posiadanej wiedzy w sposób obiektywny przedstawić jego rozwiązanie. Praca licencjacka jest tekstem opartym na wcześniej przeprowadzonych badaniach i przyjętych ustaleniach. Chociaż też powinna zawierać wnioski autora, to proces dochodzenia do nich nie opiera się na własnej weryfikacji problemu.

 
Długość prac dyplomowych

Ze względu na ilość pracy własnej, jaką trzeba włożyć, pisząc magisterskie, ma być ona objętościowo znacznie dłuższa od licencjatu. Tego typu praca pisana podczas 2 stopnia studiów powinna składać średnio z 80 do 120 stron. Jest to znaczna różnica, ponieważ nasza pierwsza praca naukowa musiała mieścić się w przedziale od 30 do 50 stron. Temat pracy magisterskiej powinien być dokładnie rozwinięty, w przejrzysty sposób przedstawić problematykę i podjęte badania do jego sprawdzenia. To dlatego istnieje taka różnica między dwoma rodzajami prac dyplomowych. Precyzyjne opisanie sprawdzanego zagadnienia na pewno zajmie znacznie więcej miejsca na kartce, niż gdybyśmy opierali się jedynie na wynikach uzyskanych przez innych badaczy.

 
Cechy wspólne pracy magisterskiej i licencjatu

Praca magisterska i licencjacka ma jednak wiele cech wspólnych, których każdy student powinien się trzymać, pisząc pracę dyplomową. Jest to m.in. zachowanie naukowego charakteru w pracy. Tekst powinien być one uporządkowany, bogaty w wiedzę i poprawny pod względem gramatycznym. Dodatkowo każda z prac musi być pracą własną autora, która dzięki jego ciekawym wnioskom da możliwość dalszej dyskusji na temat podjętej prze niego problematyki. Od strony technicznej licencjat i magisterka także nie różnią się tak bardzo. Obydwa teksty podlegają temu samemu układowi, a wcześnie muszą zostać stworzone ich plany.

Pamiętajmy, że niezależnie od etapu pracy, czy stopniu studiów, na jakim jesteśmy, zawsze możemy się poradzić promotora. Dodatkowo organizowane seminaria prac dyplomowych zostały stworzone, aby naprowadzić studentów i pomóc im w tworzeniu ich licencjatów i magisterek. Systematyczne pisanie kolejnych stron pomoże nam na szybkie i pozbawione niepotrzebnego stresu ukończenie badania tematów.

fot. cottonbro z Pexels

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne