poniedziałek, 31 grudnia 2018, 17:31

Przydatne skróty w pracy dyplomowej

Podczas sporządzania przypisów w pracy dyplomowej warto pamiętać o kilku skrótach. Wyjaśniamy, w jakich okolicznościach można używać niektórych z nich.
Przydatne skróty w pracy dyplomowej

Zapewne spotkaliście się z takimi wyrażeniami, jak "ibidem", "idem", czy "opus citatum". Skróty te można znaleźć w przypisach prac dyplomowych. Skróty te pochodzą z języka łacińskiego, jednak w niektóych wypadkach są używane polskie zamienniki.

Zacznijmy od najczęściej spotykanego wyrażenia "ibidem". Czasami można zauważyć też wersje skrócone, czyli "ibid." lub "ib.". W literaturze anglosaskiej możemy się spotkać także z wariantem "ibid". Polska wersja skrótu brzmi "tamże" lub "jw.", czyli "jak wyżej".

W jakich zatem przypadkach stosujemy wyrażenie "ibidem"? Wyrażenie to stosuje się w przypisach, gdy odnosimy się do tego samego źródła, co w poprzednim przypisie. Jak to wygląda w praktyce? Posłużę się fragmentem bibliografii z książki Frantza Vaillanta, "Roland Topor. Zduszony śmiech" (Warszawa 2009):

383 Roland Topor, Bal na ugorze, dz. cyt., s. 11.

384 Tamże, s. 24.

W powyższym fragmencie można zauważyć nie tylko "tamże", czyli "ibidem", ale także "dz. cyt.", czyli "op. cit.". Skrótu tego używamy jeśli pomiędzy kolejnymi przypisami odnoszącymi się do tej samej publikacji pojawia się jakiś inny. Rozwinięcie skrótu "op. cit." to"opus citatum" (łac. "dzieło cytowane") lub "opere citato" (łac. "z cytowanego dzieła"). Polski skrót brzmi "dz. cyt.", co można było zaobserwować w fragmencie z książki poświęconej Rolandowi Toporowi.

Skróty "ibid." i "op. cit." są oczywiście najczęściej spotykany. Warto wymienić jednak jeszcze kilka innych:

 • "id.", czyli "idem" (polska wersja "tenże") - tenże,
 • "v.", czyli "vide" (polska wersja "zob.") - zobacz,
 • "vol.", czyli "volumen" (polska wersja "wol.") - wolumin.

Sprawdż także zasady tworzenia rozdziałów w pracy dyplomowej.

fot. stokpic.com/Ed Gregory

Warto przeczytać

 • 7aab3e3e2da55239d5f5eca3e3596868337_350x200
  Praca za granicą wakacje 2019 – jak szukać zatrudnienia?

  Wakacje to intensywny czas dla osób, które chcą podjąć zatrudnienia, szczególnie sezonowego. To zatem idealny moment, aby zastanowić się nad pracą za granicą. Dlaczego to rozwiązanie może być dobrym pomysłem? Korzyści przedstawimy w poniższym artykule. »

 • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
  Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

  Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane