środa, 07 listopada 2018, 16:41

Pracownicy tymczasowi poszukiwani

Sprawdzając oferty pracy prędzej czy później każdy poszukujący zajęcia musi natknąć się na ogłoszenia o pracy publikowane przez agencje pracy tymczasowej. A ponieważ wiele z nich są atrakcyjne warto poznać zasady współpracy z tego rodzaju firmami.
Pracownicy tymczasowi poszukiwani

Agencja pracy tymczasowej, co to jest?

Tymczasowość w nazwie nie musi dotyczyć pracownika i jest w tym wypadku czysto umowna. Pracownicy tymczasowi zatrudniani są przez  agencję pracy tymczasowej do wykonywania obowiązków w firmie, która pozostaje klientem agencji. Agencja poszukuje na rynku pracy pracowników, zatrudnia ich i opłaca ich wynagrodzenie z funduszy otrzymanych od swojego klienta - zleceniodawcy. Jej dochód to, najprościej ujmując, różnica pomiędzy kwotą ustaloną z klientem a kwotą wypłacaną pracownikowi.

Firmy korzystają z tego rodzaju pośrednika ponieważ agencja daje im dostęp do swoje bazy danych pracowników poszukujących i chętnych do pracy. Zajmuje się rekrutacją, szkoleniami, wypłacaniem wynagrodzeń. Taka współpraca sprawdza się wszędzie tam, gdzie występuje okresowa intensywność pracy a rotacja pracowników wymusza regularnego wzmacniania kadr. Agencje pracy tymczasowej są w stanie szybko zareagować, gdy firma poszukuje ludzi na zastępstwo lub do prac sezonowych.

Pracownicy agencji pracy tymczasowej

Szukając pracy zawsze warto spojrzeć na ofertę agencji pracy tymczasowej. Przede wszystkim agencja nie ma prawa pobierać żadnych opłat od osoby szukającej pracy. Za proces rekrutacji płaci jej bowiem jej klient-zleceniodawca. Dlatego warto zarejestrować się nawet w kilku tego typu agencjach pracy i czekać na dobrą propozycję. I nie ma tu konfliktu z urzędem pracy. Jeżeli przyszły pracownik tymczasowy jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna, status ten traci dopiero po podpisaniu umowy o pracę.

Pracownicy tymczasowi

Pracowników zatrudnianych przez agencję pracy tymczasowej na rynku pracy nazywa się pracownikami tymczasowym. Podpisują oni z agencją umowę o pracę na czas określony, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Agencja, która jest pośrednikiem kieruje pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jej klienta. Może się też zdarzyć, że klient odnotowuje taką rotację pracowników, że agencja obecna jest cały czas u klienta kierując de facto zadaniami. Nowa ustawa o pracy mówi, że pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudnieni na umowę zlecenie w jednej firmie dłużej niż 18 miesięcy w okresie wynoszącym 36 miesięcy. Potem automatycznie ich umowa zlecenie przechodzi na tryb umowy o pracę.

Umowa z pracownikami tymczasowymi

Umowa z każdym pracownikiem tymczasowym musi mieć formę pisemną. W dokumencie, firmowanym przez obie strony musi znaleźć się szereg informacji:

 • dane stron umowy
 • rodzaj umowy, czy jest to umowa o pracę na czas określony, czy jest to zlecenie czy dzieło
 • data zawarcia umowy
 • warunki zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej, informacje o wynagrodzeniu
 • uprawnienia urlopowe
 • okres wypowiedzenia umowy dla obu stron
 • okres wykonywania pracy
 • informacje o kliencie agencji, czyli dal kogo de facto pracownik wykonuje swoje obowiązki

Jeśli szukasz pracowników tymczasowych, zapoznaj się z ofertą Grupy Progres pod adresem https://grupaprogres.pl/hr.

fot. pixabay.com/skeeze

Warto przeczytać

 • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
  Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

  Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

 • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
  Kto może wystawiać faktury VAT marża?

  Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane