wtorek, 20 grudnia 2016, 16:00

Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Coraz większe zadłużenie Polaków i brak konieczności zdobycia specjalnych uprawnień to dobra pokusa, by otworzyć firmę windykacyjną.
Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Fakt, aż 2,4 mln Polaków nie radzi sobie ze spłatą bieżących zobowiązań. Zarabiamy mniej aniżeli wydajemy, nie wystarcza nam na opłatę rachunków i rat zaciągniętych kredytów.

Samo spowolnienie gospodarcze sprawia, że branża windykacyjna przeżywa istny rozkwit. Wpływ na popularność tego rodzaju firm ma również ich coraz lepszy wizerunek. To młody sektor, liczący sobie w Polsce nieco ponad 15 lat. Początki nie były jednak łatwe, bo windykatorzy bardzo często praktykowali niezgodne z prawem czynności, żeby tylko odzyskać wierzytelność będącą przedmiotem sporu.

Dzisiaj wiele się zmieniło. Istnieje kodeks tzw. Dobrych Praktyk Windykacyjnych, zgodnie z którym postępują wszystkie rzetelne firmy. To właśnie do nich zwracają się wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoją własność.

Jak otworzyć firmę windykacyjną?
Według uregulowań prawnych, nie jest konieczne zdobycie żadnych specjalistycznych uprawień. Właściciel takiej firmy nie musi też posiadać określonego wykształcenia. Wystarczy odpowiedni wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Opisane kwestie są jedynie teorią. W praktyce, prowadzenie firmy windykacyjnej wymaga rzetelnego przygotowania i odpowiednich kompetencji.

Kto może być skutecznym windykatorem?
Fakt, iż nie jest wymagane szczególne wykształcenie czy uprawnienia nie oznacza, że windykatorem może być każdy. Aby odnieść w tej branży sukces i wpływać na polepszenie ogólnego wizerunku windykatorów, niezbędne okazują się określone kompetencje i cechy charakteru.

Windykator dąży przede wszystkim do zawarcia ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem i jak najszybszej spłaty powstałego zobowiązania. Właśnie dlatego powinien być doskonałym psychologiem – musi być komunikatywny, otwarty, umieć słuchać i iść na kompromis. Ponadto, musi angażować się w każdą sprawę i rozpatrywać ją indywidualnie. Czasem sytuacja dłużnika jest naprawdę ciężka, ale chodzi przecież o to, by pomóc mu spłacić należność w najbardziej dogodny dla niego i wierzyciela sposób. Najczęściej dochodzi do rozłożenia długu na raty czy wydłużenia ostatecznego terminu spłaty zobowiązania. Pamiętajmy, że praca z dłużnikiem nie zawsze jest łatwa, windykator musi więc umieć działać pod presją stresu, wykazując jednocześnie cierpliwość, opanowanie, ale też stanowczość.

Wszystkie umiejętności negocjacyjne i interpersonalne przydają się windykatorom zarówno przy pośrednim, jak i tym bezpośrednim kontakcie z dłużnikiem. Należy zaznaczyć, że częścią skutecznej windykacji polubownej jest windykacja terenowa. Właśnie dlatego, każdy windykator powinien wykazywać nienaganną prezencję, patrząc również na wygląd zewnętrzny oraz komunikację werbalną i niewerbalną.

Idealnie jest, kiedy firmę windykacyjną prowadzi osoba posiadająca właśnie takie cechy. Sukces w branży odniesie jednak wtedy, gdy będzie stale się dokształcać – szkolenia w zakresie ekonomii, finansów i prawa są w tym zawodzie niezbędne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stonie firmy Intrum Justitia.

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • d5f0d4f89d6fb36502dba21565b3134b820_350x200
    6 kroków do dobrych zleceń graficznych

    Masz talent graficzny? To świetnie – wielkie gratulacje! Jednak jeśli nie zamierzasz na tym poprzestać, chcesz rozwinąć skrzydła i zacząć zarabiać na swoich umiejętnościach, ten artykuł może Ci się spodobać. »

  • d1f98dc6fe82764f15d7681d5e65722123a_350x200
    Jakie umiejętności powinien mieć copywriter?

    Dobry copywriter powinien mieć wiele cech pozwalających na tworzenie odpowiednich treści. Pisanie pod jakąkolwiek postacią wymaga nie tylko kreatywności, ale również konkretnych umiejętności, co zazwyczaj jest wynikiem długoletniego doświadczenia. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane