poniedziałek, 03 grudnia 2018, 10:20

Outplacement i restrukturyzacja: jak pracodawca może wspomóc zwalnianych pracowników?

Kapitał ludzki, zgrana, doświadczona ekipa pracowników to jeden z fundamentów działania firmy. Dbanie o wizerunek pracodawcy zakłada troskę o kontakty z pracownikami.
Outplacement i restrukturyzacja: jak pracodawca może wspomóc zwalnianych pracowników?

Ważne są kontanty nie tylko z tymi pracownikami, którzy pozostają zatrudnieni w strukturach firmy, ale również z osobami zwalnianymi. Outplacement, czyli program pomocowy dla zwalnianych pracowników może w tym przypadku okazać się bardzo przydatny. Dlaczego?

Outplacement i restrukturyzacja: uspokojenie emocji

Osoba, która jest zwalniana z pracy często musi stawić czoło prawdziwemu koktajlowi emocji, w którym strach miesza się z niepewnością oraz stresem. W zależności od tego, czy zwalniana jest grupa osób czy pojedynczy pracownik, pracodawca może zaproponować outplacement grupowy lub indywidualny. Osoby, które otrzymają wymierne i co najważniejsze – praktyczne wsparcie mogą odebrać program outplacementu (https://www.lhhpolska.pl/pl/outplacement-i-restrukturyzacja), jako sygnał, że pracodawca dba o ich dalsze losy.

Dodatkowo, warto pamiętać, że outplacement może mieć pozytywny wpływ na emocje pracowników zwalnianych oraz pozostających w firmie, którzy bacznie obserwują poczynania pracodawcy. Dla pracownika, który otrzyma pomoc w postaci możliwości uczestnictwa w programie outplacementu, może się to okazać praktycznym doświadczeniem i szansą na zredukowanie strachu towarzyszącemu szukaniu nowej posady.

Outplacement i restrukturyzacja: program outplacementu ma znaczenie!

Wyjaśniliśmy sobie już, dlaczego outplacement może okazać się „pomocną dłonią” dla pracowników, których firma zdecydowała się zwolnić. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo istotny jest sam program outplacementu, który powinien być tworzony z poszanowaniem oczekiwań i wymagań osób, które będą brały w nim udział. Rzecz jasna, jest to łatwiejsze w przypadku outplacementu indywidualnego. Outplacement grupowy musi bowiem stanowić odpowiedź na potrzeby większej liczby osób, dlatego w dużej mierze jego program zasadza się na zdobyciu konkretnych, przydatnych umiejętności, takich jak: pisanie dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacja w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Podsumowując: zaproponowanie zwalnianym pracownikom outplacementu może okazać się dla nich podporą w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Utrata pracy bywa bowiem bardzo trudnym przeżyciem, które wywołuje wiele trudnych emocji. Otrzymanie w tym przełomowym momencie  profesjonalnego wsparcia od pracodawcy w postaci umiejętnie zaplanowanego outplacementu może być korzystne nie tylko dla pracowników, ale również z uwagi na wizerunek firmy.

fot. pixabay.com

Warto przeczytać

  • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
    Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

    Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane