czwartek, 05 listopada 2020, 16:02

Opiekunki z Ukrainy w Polsce

Praca w Polsce od lat jest atrakcyjna dla osób, które przyjechały z Ukrainy. W naszym kraju stawki, które nie raz mogą być mało atrakcyjne dla Polaków, zdecydowanie pasują osobom zza wschodniej granicy.
Opiekunki z Ukrainy w Polsce

Co więcej, Ukraińcy są zadowoleni z jakości życia oraz ilości miejsc pracy, jakie można odszukać w portalach z ogłoszeniami czy agencjach pośredniczących w szukaniu pracy. Praca w roli opiekunki osób starszych w Polsce jest jedną z opcji, nad którymi zdecydowanie warto się pochylić, szczególnie, że zasady zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce, wcale nie są nadmiernie skomplikowane. 

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Obywatele sześciu państw Europy Wschodniej, w tym właśnie Ukrainy, mogą zostać zatrudnieni na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Aby zgodnie z polskim prawem zatrudnić pracownika z Ukrainy, osoba zatrudniająca musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wśród wymagań podaje się, że okres takiego zatrudnienia nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Z tym jednak nie ma problemu, bo i sami Ukraińcy zazwyczaj nie planują pracować w Polsce dłużej. Według badania co drugi respondent planuje pracować w Polsce od 3 do 6 miesięcy. [2c] Nie może być to też praca sezonowa na którą trzeba uzyskać zezwolenie, jednak opieka nad  seniorami do takich zajęć nie należy. [1] Naturalnie pracownik z Ukrainy także musi spełnić szereg wymogów (m. in. zezwolenie na pracę), ale przy legalnym pomycie w naszym kraju, z zatrudnieniem w roli opiekunki nie powinno być problemów. Przy zatrudnieniu w sektorze opieki nad osobami starszymi, każdy pracownik zza granicy, po wypełnieniu formularza kontaktowego musi odbyć rozmowę telefoniczną, w ramach której ustalona będzie jego znajomość języka polskiego oraz predyspozycje do pracy z konkretnym podopiecznym.

Pracownicy z Ukrainy w Polsce 

Według badania z 2018 roku, niemal połowa Ukraińców woli pracować w Polsce powyżej ustawowego czasu pracy. Jeszcze więcej osób ma zamiar i jest w stanie pracować w naszym kraju przez 6 dni w tygodniu. [2] Wśród innych danych z 2018 roku czytamy, że napływ Ukraińców na polski rynek pracy ustabilizował się na poziomie ok. 800 tys. osób. [3] Jest to zatem ilość, której nie można nie zauważyć i bagatelizować. Natomiast obecnie uzasadnione jest pytanie - czy w dobie pandemiikoronawirusa te dane są aktualne? Okazuje się, że tak. Zdecydowana większość pracujących w Polsce obcokrajowców (85%) woli na czas trwania pandemii COVID-19 pozostać w naszym kraju. [4] Z oczywistych względów, ilość ofert pracy i ilość przepracowanych przez nich godzin spadła, ale w sektorze pracy w opiece zapotrzebowanie utrzymuje się na stałym poziomie.

Opiekunki z Ukrainy w Polsce

Jak wiemy, w pracy opiekunki osób starszych wymagana jest znajomość języka, którym posługuje się dany senior. W tym wypadku chodzi oczywiście o język polski, zatem trzeba ustalić, czy pracownik z Ukrainy da radę spełnić ten podstawowy wymóg. Według przeprowadzonych badań, większość Ukraińców, przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych, pragnie nauczyć się języka polskiego, mimo, że po przyjeździe do naszego kraju go nie zna, albo zna go bardzo źle. [2] Jeśli jednak chodzi o inne istotne cechy, jakich oczekuje się po osobach podejmujących pracę w zawodzie opiekuna osób starszych, to pracownicy z Ukrainy słyną zarówno z rzetelności w podejściu do obowiązków oraz cierpliwości i empatii, tak niezbędnych w kontakcie z osobami w podeszłym wieku. Nie mają też problemu, a nawet często zależy im na pracy z zamieszkaniem razem z podopiecznym, co łączy się ze wspomnianą wcześniej wolą pracy nawet 6 dni w tygodniu, w ramach ustalonych na początku godzin. To wszystko sprawia, że śmiało możemy uznać, iż opiekunki z Ukrainy są w naszym kraju nie tylko mile widziane, ale też stanowić mogą realne i solidne wsparcie w tym sektorze zatrudnienia. 

źródła:

[1] https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/pracownicy-w-firmie/chce-zatrudnic-cudzoziemca/jak-zatrudnic-obywatela-armenii-bialorusi-gruzji-moldawii-rosji-lub-ukrainy

[2] https://www.ewlhr.eu/wp-content/uploads/2018/08/BADANIE-_EWL_RAPORT.pdf 

[3] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ukraincy-ilu-pracuje-w-polsce-dane-nbp/r1yf4pe

[4] https://ewl.com.pl/raport-ewl-s-a-pracownik-zagraniczny-w-dobie-pandemii-pdf/

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane