Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościNowe zadania działów HR, które pojawiły się wraz z pandemią

Nowe zadania działów HR, które pojawiły się wraz z pandemią

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:19
Image Description

W czasie pandemii osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami ludzkimi zyskały na znaczeniu. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę.


To właśnie działy HR będą miały największy wpływ na przemiany w środowisku pracy, które czekają nas podczas najbliższych lat. W zależności od ich działań zmiany te mogą prowadzić do rozwoju firmy lub spowodować jej upadek. Pracujesz w dziale human resources? A może masz własne przedsiębiorstwo i nie chcesz pozostać w tyle? Sprawdź, co zmieniło się w ostatnim czasie. Znajomość nowych wyzwań pozwoli Ci opracować skuteczne strategie zawczasu. A tym samym zdeklasować konkurencję, która nie nadąży za współczesnym światem.

Szybkie reagowanie na zmienną sytuację

W zależności od tego, w jakiej branży działasz, restrykcje rządu wpłynęły na Twój biznes w mniejszym lub większym stopniu. Paradoksalnie jeśli udało Ci się przetrwać spory chaos, masz w tej chwili w ręku więcej narzędzi, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nawet jeśli pandemia pozostawiła Twój biznes bez szwanku, zdajesz sobie sprawę z tego, że poszczególne dziedziny gospodarki mają ogromny wpływ na siebie nawzajem. Trzeba za nimi nadążać i stale obserwować powstające między nimi zależności. Cały czas warto mieć z tyłu głowy proste pytanie. Co jeszcze może się wydarzyć, by zachwiać Twoją firmą w posadach?

Planowanie długofalowe nie może już być linearne. Znacznie lepiej sprawdzi się model predykcyjny. Warto stale poświęcać zasoby na przewidywanie zdarzeń losowych i poszukiwanie w nich stałych elementów. W ten sposób opracujesz skuteczne procedury na każdą możliwą okazję. Zwiększysz też swoje szanse na stabilny rozwój niezależnie od czynników zewnętrznych.

 

Wyzwolenie pełnego potencjału inżynierów

Poszerzanie wiedzy technicznej inżynierów zatrudnionych w zespole nadal będzie miało znaczenie. Samo to nie wystarczy jednak, by uzyskać przewagę konkurencyjną. Szybszy rozwój czeka tych przedsiębiorców i menedżerów, którzy poświęcą czas na wydobycie z pracowników ich naturalnych talentów. Jeśli połączyć to ze zwiększeniem decyzyjności podwładnych co do projektów, w których chcą wziąć udział, zyski wyraźnie rosną.

Przede wszystkim konstruowanie zespołów do wykonania konkretnych zadań będzie znacznie łatwiejsze. Prócz tego będą się one składać z ludzi naturalnie zmotywowanych. Jakby tego było mało, jak na dłoni będzie widoczne, kogo brakuje wśród Twoich specjalistów. A poza tym zwiększy się dobrostan Twoich ludzi, dzięki czemu będą mniej chętni do zmiany pracy.

 

Zespoły łączące ludzi i maszyny

Sztuczna inteligencja, automatyzacja, robotyzacja, nowoczesne urządzenia i technologie. Jeszcze niedawno traktowano je jako narzędzia do osiągnięcia celu. Na tym etapie rozwoju technologicznego rola maszyn zaczyna wzrastać. Podczas gdy one wykonują czynności wymagające skomplikowanych obliczeń i dużej dokładności (albo po prostu działania powtarzalne), ludzie potrzebują nowych wyzwań.

Działy HR muszą tym samym określić nowe role inżynierów. Najlepsze rozwiązania można zaś zauważyć, szczerze rozmawiając i odpowiadając na ich potrzeby i pomysły.

 

Jasno wyznaczone reguły pracy

Work-life balance to idea, która świetnie działała po przemianach ustrojowych pod koniec ubiegłego wieku. Co ciekawe, miała się ona dobrze przez kolejne 20 lat. Niestety, była oparta na błędnym założeniu. Praca z gruntu była traktowana jako ciemna strona medalu, którą trzeba się zająć, by mieć czas na to, czego naprawdę się pragnie.

Nie oznacza to bynajmniej, że działy HR mogą teraz dzwonić do pracowników o dowolnej porze dnia i nocy. Wyjątkiem są sytuacje, które przewiduje umowa lub prośby oparte na zwyczajnej, ludzkiej życzliwości. Największe wysiłki powinny być jednak wkładane w to, by inżynierowie mogli realizować własne cele rozwojowe podczas pracy oraz mieli ku temu zapewnione sprzyjające warunki. Oprócz tego warto ustalić jasne zasady, które panują w zespole i umożliwić w ten sposób pracownikom zadbanie o każdą sferę życia.

Mówiąc prościej, ogóle założenie jest takie, by pracownik czuł się dobrze przez całą dobę. A nie dopiero wtedy, gdy skończy zmianę.

 

Nowe przyczyny zmiany pracodawcy

Do 2019 r. główną przyczyną zmiany pracy były zbyt niskie zarobki, niesatysfakcjonujące benefity pozapłacowe i niekorzystna lokalizacja. Ten ostatni czynnik przestał mieć znaczenie, gdy praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem. Ważne jest jednak to, że tym samym możliwość zdalnego wykonywania obowiązków przestała być dla inżynierów i innych wysokiej klasy specjalistów benefitem.

W tym momencie największym zainteresowaniem inżynierów podczas procesów rekrutacyjnych cieszą się te firmy, które są w stanie zapewnić im nie tylko wyzwania, ale również stabilność. Budowanie silnej marki, która cały czas podejmuje się nowych projektów, jest więc kluczowe, by ściągać do siebie specjalistów z najwyższej półki.

 

Wzrost znaczenia kontraktingu i rekrutacji inżynierów

Proces rekrutacji inżynierów również zmienił się w wyniku pandemii. Jego spora część może przebiegać w formie zdalnej, co oszczędza czas rekruterów i zainteresowanych ofertą pracy inżynierów. Ważnym efektem tego zjawiska jest to, że inżynierowie mogą brać udział w wielu rekrutacjach niemal jednocześnie. A co za tym idzie, firmy muszą nauczyć się o nich konkurować i zapewnić im dobre wrażenia podczas całego procesu.

Aby to zrobić, niezbędne okażą się nowoczesne urządzenia i oprogramowanie, a także poszerzenie wiedzy z zakresu przeprowadzania rekrutacji odpowiedniej przy dzisiejszych standardach. Z tego względu wiele firm korzysta w tym momencie z pomocy zewnętrznych rekruterów, działom HR zostawiając zarządzanie obecną kadrą. Coraz częściej korzysta się również z kontraktingu, czyli zatrudniania na kontrakt inżyniera normalnie pracującego gdzie indziej.

Usługi tego rodzaju można znaleźć na stronie Bergman-Engineering.pl. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej rekrutacji inżynierów i kontraktingu? Planujesz podjąć współpracę w tym zakresie? Skontaktuj się z ludźmi, którzy mają w swojej bazie najlepszych specjalistów w Polsce.

fot. Unsplash

Artykuł Partnera

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne