piątek, 28 grudnia 2018, 14:05

Najdziwniejsze przepisy prawa pracy na świecie

W niektórych państwach istnieją absurdalne prawa pracownicze. Przedstawiamy kilka najdziwniejszych przepisów, które mogą was zaskoczyć.
Najdziwniejsze przepisy prawa pracy na świecie

Mówiąc o dziwnych przepisach wielu osobom przychodzą na myśl różne absurdalne prawa stanowe, chętnie przytaczane jako ciekawostki. Przykłady dziwnych praw w Stanach Zjednoczonych można mnożyć. Jeśli chodzi o prawa pracownicze absurdów w rodzaju zakazu palenia papierosów dla małp (prawo w stanie Indiana) nie ma. Można odnotować, że w przepisach prawa pracowniczego w USA nie ma uwzględnionego wyjścia do toalety. W praktyce może to otwierać furtkę do tego, że pracodawca może zabronić pracownikom korzystania z toalety w czasie pracy.

Ciekawiej jest w Japonii. Powstał tam specjalny przepis dla pracowników w wieku 40-75 lat. Otóż w trosce o komfort i zdrowie wprowadzono dopuszczalny obwód w pasie dla pracowników. Dla kobiet ta norma wynosi 90 centymetrów, natomiast dla mężczyzn 85. Jeśli ktoś przekroczy normę, pracownikom udzielana jest pomoc w zgubieniu dodatkowych centymetrów w pasie. W przypadku gdy osoba nie schudnie, będzie zobowiązana zapłacić podwyższoną składkę zdrowotną.

Kolejną ciekawostką wartą odnotowania jest prawo w Arabii Saudyjskiej zabraniające mężczyznom pracowania w sklepach z damską bielizną. W naszym kręgu kulturowym rzeczywiście taki przepis brzmi absurdalnie.

Powróćmy jednak na chwilę do Europy. W Niemczech powstało prawo, które zakazuje pracodawcom kontaktować się z pracownikami, którzy mają czas wolny. Oczywiście jeśli zaistnieje nagła potrzeba, można rzecz jasna skontaktować się z podwładnym. Przepis ten został wprowadzony, żeby chronić pracowników przed przemęczeniem.

Przeczytaj także listę dziwnych zawodów, o których nie słyszałeś.

fot. pixabay.com/janeb13

Warto przeczytać

  • 7aab3e3e2da55239d5f5eca3e3596868337_350x200
    Praca za granicą wakacje 2019 – jak szukać zatrudnienia?

    Wakacje to intensywny czas dla osób, które chcą podjąć zatrudnienia, szczególnie sezonowego. To zatem idealny moment, aby zastanowić się nad pracą za granicą. Dlaczego to rozwiązanie może być dobrym pomysłem? Korzyści przedstawimy w poniższym artykule. »

  • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
    Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

    Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane