piątek, 28 grudnia 2018, 14:05

Najdziwniejsze przepisy prawa pracy na świecie

W niektórych państwach istnieją absurdalne prawa pracownicze. Przedstawiamy kilka najdziwniejszych przepisów, które mogą was zaskoczyć.
Najdziwniejsze przepisy prawa pracy na świecie

Mówiąc o dziwnych przepisach wielu osobom przychodzą na myśl różne absurdalne prawa stanowe, chętnie przytaczane jako ciekawostki. Przykłady dziwnych praw w Stanach Zjednoczonych można mnożyć. Jeśli chodzi o prawa pracownicze absurdów w rodzaju zakazu palenia papierosów dla małp (prawo w stanie Indiana) nie ma. Można odnotować, że w przepisach prawa pracowniczego w USA nie ma uwzględnionego wyjścia do toalety. W praktyce może to otwierać furtkę do tego, że pracodawca może zabronić pracownikom korzystania z toalety w czasie pracy.

Ciekawiej jest w Japonii. Powstał tam specjalny przepis dla pracowników w wieku 40-75 lat. Otóż w trosce o komfort i zdrowie wprowadzono dopuszczalny obwód w pasie dla pracowników. Dla kobiet ta norma wynosi 90 centymetrów, natomiast dla mężczyzn 85. Jeśli ktoś przekroczy normę, pracownikom udzielana jest pomoc w zgubieniu dodatkowych centymetrów w pasie. W przypadku gdy osoba nie schudnie, będzie zobowiązana zapłacić podwyższoną składkę zdrowotną.

Kolejną ciekawostką wartą odnotowania jest prawo w Arabii Saudyjskiej zabraniające mężczyznom pracowania w sklepach z damską bielizną. W naszym kręgu kulturowym rzeczywiście taki przepis brzmi absurdalnie.

Powróćmy jednak na chwilę do Europy. W Niemczech powstało prawo, które zakazuje pracodawcom kontaktować się z pracownikami, którzy mają czas wolny. Oczywiście jeśli zaistnieje nagła potrzeba, można rzecz jasna skontaktować się z podwładnym. Przepis ten został wprowadzony, żeby chronić pracowników przed przemęczeniem.

Przeczytaj także listę dziwnych zawodów, o których nie słyszałeś.

fot. pixabay.com/janeb13

Warto przeczytać

  • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
    Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

    Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane