niedziela, 02 września 2018, 15:22

Na co angielski osobom starszym?

Wydawałoby się, że jakakolwiek nauka w podeszłym wieku nie przynosi równie skutecznych rezultatów, a praca wówczas jest mniej produktywna u osób starszych.
Angielski dla seniorów

Jednak nie ma bardziej mylnego stwierdzenia, ponieważ seniorzy sami potrzebują działać i aktywizować się w różnych sferach życia publicznego, a tym samym należy dać im szansę, zaakceptować i wspomóc w tym wyzwaniu. Język angielski jest jednym z częściej polecanych rozwiązań na nudę i poprawę kondycji umysłowej u osób starszych, a poniżej przekonasz się dlaczego. Udowadniamy, że dokształcić można się w każdym wieku, a wystarczy jedynie chcieć.

Potrzeba dużo czasu

Oto pierwsza wymówka jaką można usłyszeć z ust osób starszych, a także innych, którzy uważają, że kursy angielskiego dla seniorów (https://www.speak-up.pl/angielski-dla-seniorow) obejmują zajęcia kilka razy w tygodniu nawet po dwie godziny plus do tego dochodzą dodatkowe zadania domowe. Wszystko tak naprawdę zależy od szkoły językowej do jakiej się zapiszesz, dlatego polecamy najpierw sprawdzić placówkę pod kątem realizacji zajęć. Powinny być one dopasowane elastycznie pod swoich kursantów, a zwłaszcza osób starszych, którzy posiadają pewien rytuał dnia, a także nie są w stanie codziennie poświęcić czasu na zajęcia angielskiego.

Wszystko można, a bynajmniej powinno się ze sobą pogodzić, by ćwiczenia odbywały się w dogodnych porach, kilka razy w tygodniu i w określonym czasie, by kursanci wiedzieli na co się piszą, a także mogli swobodnie połączyć to z innymi aktywnościami jak praca czy spędzanie czasu z rodziną. Ponadto nie ukrywajmy, że seniorzy posiadają więcej wolnego czasu, gdy są przykładowo na emeryturze w przeciwieństwie do młodzieży uczącej się i studiującej, a niekiedy jeszcze pracującej. Co więcej, zawsze istnieje możliwość zapisania się na indywidualne zajęcia prowadzone w pojedynkę, co także nie jest najgorszym pomysłem, a szczególnie na początku, by pomóc seniorowi oswoić się z obcym językiem i nauczyć go podstaw.

Trudno się przekonać

Następną barierą jest strach i lęk przed własną niewiedzą, gdyż rzadko kiedy można spotkać się z osobą starszą, która rozmawia po angielsku w stopniu wyższym niż podstawowy. Właśnie dlatego obawiają się natłoku nauki, presji ze strony otoczenia czy złożoności zajęć, którym nie będą w stanie sprostać. Jednak są to wyłącznie pomówienia i stereotypy, które zmieniają się i powoli stają się mniej aktualne, ze względu na nowoczesne szkoły językowe z elastycznymi programami nauczania również dla osób starszych.

Wtenczas zajęcia odbywają się w odpowiednim tempie, gdzie każdy ma prawo czegoś nie zrozumieć, nie pamiętać i nie wiedzieć. Wszystkiego dowiadują się na bieżąco, a następnie regularnie powtarzają nabyty materiał, którego nie jest za dużo jak na dane umiejętności grupy. Poza tym dodatkowe zadania domowe są konieczne, ale ich ilość na pewno nie jest przerażająca. Zawsze można skorzystać zarówno z papierowej wersji ćwiczeń, jak i interaktywnej online, którą również na bieżąco mogą sprawdzać prowadzący. Możliwości obecnie jest naprawdę wiele, a wystarczy znaleźć chwilę wolnego czasu, by rozwiązać kilka zadań, napisać zdania, posłuchać dialektów czy potrenować nawet rozmówki po angielsku z bliskimi.

Podsumowanie

Na sam koniec chcielibyśmy jeszcze raz w skrócie zachęcić osoby starsze do podjęcia wyzwania nauki angielskiego w każdym wieku, ponieważ pozwoli im to bardziej otworzyć się na świat i ludzi, których będą poznawać zarówno na zajęciach, jak i poza nimi. Angielski z pewnością zapewni większe możliwości znalezienia pracy niepełno etatowej czy jakiejkolwiek innej dorywczej za lepsze pieniądze. Również współpraca z wnukami może okazać się idealnym sposobem na znalezienie wspólnego tematu do rozmów i zajęcia przy spędzaniu wolnych dni razem. Już nie wspominamy o korzyściach związanych z poprawą pamięci i ogólnej kondycji umysłu, które na pewno wiele zyskają podczas nauki angielskiego w szkole i w domu.

Artykuł Partnera

Źródło: fot. Freepik.com

Warto przeczytać

  • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
    Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

    Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

  • fbae5422171dd748b5dacedd83d6908d8cf_350x200
    Urządzenia dla logistyki

    Sektor usług i transportu, zarówno lotniczego, kolejowego, morskiego i drogowego, a także logistyka oraz telekomunikacja stały się jednymi z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane