Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościLicencjat czy magisterka - co bardziej się opłaca

Licencjat czy magisterka - co bardziej się opłaca

  • wtorek, 16 października 2018, 16:14
Image Description

Czy dla pracodawcy wyższy tytuł naukowy ma większe znaczenie? A może niektórzy rekruterzy wolą osoby ze stopniem licencjata? Sprawdź, jak pracodawcy traktują stopień wykształcenia kandydata.


W wyniku procesu bolońskiego do Polski został wprowadzony podział na studia dwustopniowe i doktoranckie. W ramach studiów I stopnia można uzyskać tytuł zawodowego licencjata lub inżyniera. Zwłaszcza zasadność studiów licencjackich wzbudza dyskusje.

Tytuł licencjata oznacza wykształcenie wyższe zawodowe. Osoba, która ukończyła studia I stopnia powinna posiadać zestaw umiejętności, które pomogą jej w przyszłym zawodzie. Ponadto argumentem za studiami licencjackimi jest możliwość szybszego rozpoczęcia kariery zawodowej. Osoba z tytułem licencjata może mieć przewagę dwóch lat doświadczenia zawodowego nad magistrem.

W praktyce wygląda to jednak inaczej. Pracodawcy patrzą na wykształcenie. Często jeśli mają do wyboru na stanowisko osobę z licencjatem i tytułem magistra, wybiorą kogoś, kto ma wyższy tytuł. Uważa się, że zdecydowanie łatwiej uzyskać jest tytuł licencjata. Po pierwsze praca ta może mieć charakter odtwórczy, kompilacyjny. Po drugie niektórzy pracodawcy uważają, że tytuł licencjata można uzyskać w prywatnych uczelniach, gdzie o zdobycie tytułu naukowego jest łatwiej.

Podczas rekrutacji nie jest do końca możliwe właściwe ocenienie umiejętności i predyspozycji kandydata. O wyborze często decyduje lepiej napisane CV, list motywacyjny, czy właśnie wyższe wykształcenie. Obecnie o wiele więcej osób rozpoczyna studia niż np. w latach dziewięćdziesiątych. Poza tym dzięki procesowi bolońskiemu istnieje większa szansa na uzyskanie wyższego wykształcenia. Tytuł licencjata nie robi takie wrażenia przez to, że posiada go coraz więcej osób. Stopień magistra jest zdecydowanie milej widziany u potencjalnego pracownika.

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu pracy, sprawdź ogłoszenia na naszej stronie.

fot. pixabay.com/zgl19931111

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne