poniedziałek, 14 stycznia 2019, 13:13

Kto może wystawiać faktury VAT marża?

Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT.
Faktura VAT marża

Podstawą opodatkowania w jej przypadku jest bowiem marża, czyli różnica między kwotą należności uiszczona przez nabywcę towaru a ceną nabycia towaru pomniejszoną o kwotę podatku VAT. Nie każdy przedsiębiorca może jednak wystawiać faktury VAT marża. O tym, kto ma taką możliwość powiemy poniżej.

Czym faktura VAT marża różni się od „zwykłej” faktury VAT?

Aby wyjaśnić, czym jest faktura VAT marża, należy w pierwszej kolejności powiedzieć, czym właściwie jest marża. Jest to według przepisów różnica pomiędzy kwotą należności, którą musi zapłacić nabywca danego towaru lub usługi, a ceną jego zakupu pomniejszoną o wysokość podatku VAT.

W przypadku faktury VAT marża sprzedający towar lub usługę nalicza oraz odprowadza podatek VAT tylko od marży, którą naliczył sprzedając swój towar. W przeciwieństwie do klasycznej faktury VAT, w przypadku faktury VAT marża nie ma jednak możliwości odliczenia podatku VAT. Pomimo tego, że na fakturze VAT marża nie ma wyszczególnionej kwoty podatku, sprzedający towar i tak musi go obliczyć oraz odprowadzić do urzędu skarbowego.

Faktura VAT marza w większości przypadków jest bardzo korzystną formą rozliczania sprzedaży. Wynika to wprost ze sposobu naliczania podatku VAT, który w przypadku „normalnej” faktury VAT naliczany jest od pełnej wartości sprzedawanych towarów bądź usług. W przypadku faktury VAT marża opodatkowaniu podlega natomiast jedynie kwota prowizji, czyli marży, którą od kupującego pobiera sprzedawca. Dzięki temu sprzedający ma możliwość zapłacenia znacznie niższej kwoty podatku VAT. Nie każdy przedsiębiorca może jednak skorzystać z zalet, które oferuje wystawianie faktur VAT marża.

Faktura VAT marza – korzystna forma rozliczenia dla wybranych przedsiębiorców

Według przepisów podatkowych znajdujących się w ustawie o VAT, faktury VAT marża mogą wystawiać tylko ściśle określone podmioty. Faktura VAT marża może być wystawiana przez przedsiębiorców działających w sektorze usług turystycznych, zajmujących się sprzedażą towarów i przedmiotów używanych, sprzedających antyki oraz przedmioty kolekcjonerskie oraz zajmujących się obrotem dziełami sztuki. Z korzyści związanych z wystawianiem faktur VAT marża skorzystać mogą także właściciele komisów samochodowych sprzedających używane auta.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzystanie z faktur VAT marża nie jest obowiązkowe. W praktyce oznacza to, że to od indywidualnej decyzji podatnika zależy, czy będzie on rozliczał się ze swoimi kontrahentami za pomocą faktury VAT marża, czy też wybierze klasyczną formę opodatkowania w postaci faktury VAT, która w niektórych sytuacjach może okazać się dla niego korzystniejsza.

Faktura VAT marza, podobnie jak zwykła faktura VAT, może zostać wystawiona zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Do jej wygodnego, bezpiecznego oraz szybkiego wystawienia warto wykorzystać programy do fakturowania dostępne online. Znacznie upraszczają one bowiem proces wystawienia faktury VAT marża oraz pomagają w uniknięciu popełnienia błędów przy wypełnianiu poszczególnych rubryk.

Partnerem artykułu jest program do faktur aFaktury.pl oferujący m.in. faktura VAT marza - więcej na https://afaktury.pl/faktura-marza,0,11/.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

  • 54aa2d4af51c3ba39161dd5d341a8b0db8b_350x200
    Tłumaczenia finansowe podstawą międzynarodowej współpracy

    Tłumaczenia finansowe są podstawą dzisiejszego rynku biznesowego. Cały przemysł opiera się w dużej mierze na dokumentach finansowych. »

  • 1b6bbfd8aecba8482bcc1bae612aa49fff4_350x200
    Jakie cechy powinna mieć kasa fiskalna?

    Aspektu dotyczącego wyboru urządzeń z tej kategorii nie można traktować po macoszemu. Obecnie coraz więcej firm musi korzystać z kas fiskalnych. Jak jednak wybrać dobry sprzęt? »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane