wtorek, 22 stycznia 2019, 12:24

Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania.
Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech

Kindergeld – zasiłek rodzinny w Niemczech

Kindergeld to zasiłek na dziecko przyznawany osobom, które są legalnie zatrudnione do pracy na terenie Niemiec. Zasiłek ten wypłaca się na dzieci znajdujące się pod opieką wnioskodawcy. Wysokość Kindergeld zależy przede wszystkim od liczby dzieci, które są w danej rodzinie. Co ważne – wysokość dochodów rodziców nie jest brana pod uwagę przy wyliczaniu i wypłacaniu tego niemieckiego zasiłku rodzinnego.

Na jakie dzieci przyznawany jest zasiłek Kindergeld?

Kindergeld przyznawany jest na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Może się on jednak przedłużyć w przypadku, gdy dziecko nie rozpoczęło jeszcze pracy, a także nie ukończyło 25. roku życia. Dziecku niepełnosprawnemu, które nie jest w stanie samo się utrzymać, zasiłek rodzinny Kindergeld może być wypłacany po ukończeniu 25 lat. Ważne jest jednak to, aby orzeczenie o niepełnosprawności zostało pozytywnie rozpatrzone przed ukończeniem przez dziecko 25. roku życia.

Kindergeld – najczęściej zadawane pytania

Zapoznaj się z pytaniami, które zadawane są w Urzędzie Skarbowym przy składaniu wniosku o niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld.

Jak poprawnie wypełnić wniosek o Kindergeld?

Wniosek o niemiecki zasiłek Kindergeld najkorzystniej wypełnić na spokojnie w domu lub z pomocą profesjonalnej firmy zajmującej się między innymi zwrotami podatków z zagranicy. Firmie tej możesz także powierzyć wysłanie uzupełnionego pakietu dokumentów wraz z wnioskiem o zasiłek rodzinny do właściwego urzędu skarbowego.

Jak długo czeka się na decyzję o przyznaniu Kindergeld?

Czas oczekiwania na decyzję w sprawie zasiłku rodzinnego Kindergeld wynosi od 2 do 6 miesięcy. Czas ten może się jednak skrócić lub wydłużyć. Uzależniony jest on bowiem między innymi od tego, czy złożyłeś w wyznaczonym terminie komplet poprawnie wypełnionych dokumentów. Oprócz niego do starania się o zasiłek Kindergeld będziesz także potrzebował:

  • kopię paszportu lub dowodu osobistego,
  • akt małżeństwa,
  • akt urodzenia dziecka lub dzieci,
  • zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem lub dziećmi.

Dlaczego czas oczekiwania na zasiłek Kindergelsd się wydłuża?

Co zrobić w sytuacji, gdy czas oczekiwania na zasiłek rodzinny związany ze zwrotem podatku z Niemiec znacznie się wydłuża? Możesz poszukać pomocy w biurach rozliczeń zagranicznych. Jednym z nich jest All-tax - https://all-tax.pl/zwrot-podatku-niemcy. Inne możliwośći to:

   1. Zwrócenie się do niemieckiego urzędu skarbowego z zapytaniem, co jest głównym powodem przedłużonego czasu oczekiwania na decyzję w sprawie zasiłku Kindergeld.

   2. Dienstaufsichtsbeschwerde – to nazwa zażalenia, które możesz złożyć do przełożonego na pracownika służby publicznej (w tym wypadku urzędnika). W piśmie tym dokładnie opisz niezrealizowanie w terminie czynności urzędnika.

   3. Untätigkeitsklage – to ostateczność w przypadku bezczynności urzędu w sprawie złożonego przez Ciebie wniosku o zasiłek rodzinny w Niemczech. W takiej sytuacji możesz wnieść do sądu powództwo z powodu braku informacji ze strony niemieckiego urzędu.


Artykuł Partnera

fot. Pexels.com

Warto przeczytać

Zobacz również

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane