wtorek, 06 listopada 2018, 15:51

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności?

W niektórych przypadkach przyszły pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności. Sprawdź, jakich zawodów to dotyczy.
Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności?

W niektórych przypadkach pracodawca może zażądzać od potencjalnego pracownika. Sytuacje, w których możesz zostać poproszony o pokazanie odpowiedniego dokumentu określa art. 221 Kodeksu Pracy. W przypadku, gdy pracodawca bezprawnie zażąda okazania świadectwa o niekaralności, może zostać oskarżony o dyskryminację. Dane, które w każdym wypadku można uzyskać to: imię i nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców, adres korespondencyjny, a także informacje o wykształceniu i karierze zawodowej. Zaświadczenie o niekaralności może być wymagane tylko w konkretnych przypadkach.

Jakie informacje zawiera dokument, o którym mowa? Jeśli nie ma za sobą przeszłości kryminalnej najprawdopodobniej zaświadczenie będzie zawierało informację: "rejestr karny nie zawiera żadnych informacji o wyrokach skazujących wobec danej osoby". Natomiast jeśli np. odbywaliśmy wyrok, jesteśmy poszukiwani listem gończym, czyli po prostu mamy coś na sumieniu - dokument będzie zawierał taką informację.

Jakie zawody dotyczy wymóg niekaralności? Jeśli zabiegamy o pracę w zawodzie nauczyciela, policjanta, detektywa, sędziego, czy licencjonowanego pracownika ochrony, możemy liczyć się z tym, że zostaniemy poproszeni o zaświadczenie o niekaralności. Dotyczy to także takich zawodów, jak komornik, czy agent ubezpieczeniowy. Przyszły pracodawca może zatem poprosić o pokazanie świadectwa niekaralności w przypadku, gdy z przepisów prawa wynika wymóg o niekaralności.

Warto wspomnieć także, że uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego na temat niekaralności wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Jeśli wniosek wypełniany jest elektronicznie, należy zapłacić 20 zł. Natomiast w przypadku, gdy wypełniamy formularz pocztą, powinnismy liczyć się z wydaniem 30 zł.

Szukasz okazji, żeby dorobić? Na portalu PraceNaZlecenie.pl znajdziesz coś dla siebie.

fot. pexels.com/Donald Tong

Warto przeczytać

  • 275dacb7105b192a554248063e24e1e216c_350x200
    Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

    Na czym dokładnie polega Kindergeld? Ile wynosi wysokość tego zasiłku? Jak długo należy czekać na przyznanie świadczenia? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. »

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane