Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJakie konsekwencje wiążą się ze spóźnieniem do pracy?

Jakie konsekwencje wiążą się ze spóźnieniem do pracy?

  • poniedziałek, 27 września 2021, 19:55
Image Description

Co nas czeka w pracy, jeśli dotrzemy do niej później, niż powinniśmy? Czy grozi nam zwolnienie?


Praca od pewnego momentu staje się nieuniknioną częścią dnia. Decydujemy na nią nie tylko po to, żeby móc sobie zapewnić wygodne życie, ale wielu z nam pomaga ona złapać pewną rutynę dnia i rozwijać swoje umiejętności. Oczywiście podpisując umowę, stajemy się zobligowani do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę i dostosowania się do panujących zasad w biurze. Niestety okoliczności losu bywają różne, przez co nie zawsze będziemy mogli wywiązać się z nich całkowicie. Poranne korki, zalana łazienka, czy też zwykłe niewłączenie budzika mogą wpływać na naszą frekwencję w pracy. Jakie konsekwencje mogą nas spotkać w sytuacji, kiedy spóźnimy się do pracy?

Obowiązki w pracy a spóźnienia

Warto zauważyć, że każdemu z nas przynajmniej raz dąży się spóźniać do pracy, czy to z naszego powodu, czy też z przyczyn niezależnych od naszej osoby. Zobowiązując się do zajęcia danego stanowiska w firmie, musimy wykonać pracę w określonym wymiarze czasu. Według kodeksu pracy oznacza to, że właśnie podczas niego pracownik ma zostać w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu jej wykonywania. Podczas rozpoczęcia pracy w określonej godzinie taka osoba powinna być zdolna i gotowa do podjęcia wszelkich zadań ustalonych w jej umowie, wyposażona w odpowiednie narzędzia, a także często dostosowana ubiorem do dresscodu panującego w firmie. 

Upomnienia i kary pieniężne za spóźnienia do pracy

Każdemu z nas może się przytrafić spóźnienie do pracy, czego pracodawcy są często świadomi. Jeżeli jest to jednorazowa wpadka, nie powinno to stanowić powodu, dla którego mielibyśmy stracić swoją posadę, często w takich sytuacjach stosowane są upomnienia. Zagrożenie utraty stałego dochodu z powodu późniejszego przyjścia do firmy jest jednak możliwa. Tego typu przypadki są często rozwiązywane indywidualnie, lecz mogą się skończyć zwolnieniem, dyscyplinarnym. 

Za określony czas pracy, pracownik otrzymuje konkretne wynagrodzenie. Jeśli dana osoba nie przyjdzie na czas, aby wykonywać obowiązki, do których jest zobowiązany pracodawca, ma prawo do niewypłacenia wynagrodzenia za okres, w którym pracownika nie było w firmie. Jest to jedna z najczęściej spotykanych konsekwencji. W takiej sytuacji możemy się dopytać  o możliwość nadrobienia straconego czasu. Warto, także pamiętać o tym, że pracodawca ma możliwość nałożenia kar porządkowych na swoich pracowników. Muszą być one jednak wykorzystywane w związku z uwzględnieniem rodzaju naruszenia określonych obowiązków, czy też stosunku pracownika do pracy. Kary pieniężne mogą zostać nałożone na osoby, które nie przestrzegają swoich obowiązków, co powoduje dezorganizację pracy.

Wypowiedzenia lub zwolnienie dyscyplinarne za spóźnienie w pracy

W sytuacjach krytycznych, w których spóźnienia stają się częścią naszej rutyny i wpływają negatywnie na to, jak funkcjonuje firmę, może dojść do wypowiedzenia umowy lub zwolnienia dyscyplinarnego. Firma, która chce odpowiednio funkcjonować, nie może sobie pozwolić na pracownika, który powtarzalnie nie będzie przestrzegał zasad. W tych indywidualnych przypadkach konsekwencją takich zachowań może być nawet utrata pracy.

Pamiętajmy, że jeżeli pojawi się taka sytuacja, w której wiemy, że spóźnimy się do pracy, poinformujemy o tym naszego pracodawcę. Wytłumaczenie tego, dlaczego tak się dzieje i wcześniejsze danie znaku o tym, że w późniejszym czasie pojawimy się w firmie, da czas naszemu szefowi na ewentualne zorganizowanie zastępstwa, a co ważniejsze pokaże mu, że nie jesteśmy obojętnie nastawieni do obowiązków, które nam przydzielono. Jeżeli sytuacja ta nie będzie się często powtarzać, a nasze spóźnienia zostaną odpowiednio usprawiedliwione, nie powinniśmy obawiać się wypowiedzenia lub zwolnienia dyscyplinarnego w pracy. Jeżeli wiemy, więc, że na naszej trasie mogą pojawić się utrudnienia, postaramy się lepiej zaplanować nasz poranek, tak żeby całkowicie wyeliminować lub zminimalizować sytuacje, w których narazimy się pracodawcy. Poprawa naszego zachowania może także pozytywnie wpłynąć na to, jak będziemy postrzegani w pracy.

fot. olia danilevich z Pexels

Źródło: infor.pl

 

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne