piątek, 26 marca 2021, 13:53

Jaką długość powinna mieć praca dyplomowa?

Dowiedz się, ile stron powinna mieć twoja praca dyplomowa, by była wyczerpująca i jednocześnie nie za długa.
Ile stron powinna mieć praca licencjacka/magisterska

Zwątpienie, zrezygnowanie, stres i dziesiątki godzin przed ekranem komputera, a wszystko to dla zaledwie jednego rozdziału pracy licencjackiej czy magisterskiej. Pisanie pracy dyplomowej to nie lada wyzwanie, z którym musi zmierzyć się każdy student marzący o uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów i tytułu zawodowego. Szukając wskazówek, jak przebrnąć przez ten rozdział edukacji bezboleśnie, zaczyna więc od postawienia sobie podstawowego pytania: ile stron powinna mieć praca dyplomowa?

Długość pracy dyplomowej - ile stron powinna mieć minimalnie?


Jeżeli tylko temat pracy dyplomowej nie ma związku z przedmiotami ścisłymi, a całość nie opiera się na wzorach, wykresach i obliczeniach, możemy założyć, że przeciętna długość pracy licencjackiej to około 50 stron, a pracy inżynierskiej - 40 stron (bez załączników). Z kolei praca magisterska powinna mieć nie więcej niż 90, ale też nie mniej niż 60 stron, licząc od wstępu do zakończenia. Dane te są dość przybliżone, bowiem wymogi formalne prac dyplomowych różnią się na poszczególnych uczelniach. Kryteria oceny pracy powinny być umieszczone na stronie wydziału. Nie należy przy tym zapominać o roli promotora, bowiem jego oczekiwania wobec studenta mają realny wpływ na objętość pracy dyplomowej.

Praca dyplomowa - jak zwiększyć jej długość?


O ile długość pracy naukowej przy jej ocenie jest wartością drugorzędną, nie jest odkryciem stwierdzenie, że nie może być ona ani za długa, ani za krótka. Bardzo często promotorzy wymagają od studentów dokładnego zgłębiania poruszanych zagadnień, dlatego kluczem do sukcesu jest temat pracy. Jeśli tylko ciekawi studenta, nie należy do skomplikowanych, a bibliografia do niego jest łatwo dostępna, minimalna ilość stron pracy dyplomowej to tylko wskazówka dla piszącego.

Jeśli mimo opracowywania interesujących cię problemów w sposób wyczerpujący uważasz, że twoja praca dyplomowa jest za krótka, możesz wzbogacić ją o dodatkowe cytaty oraz zdjęcia. Nie powinny one jednak dominować, a jedynie uzupełniać twoje dzieło.

fot. Pexels.com

Warto przeczytać

  • d03810903c54e68f2e29c629bda823d1b2f_350x200
    Jak otrzymać duplikat świadectwa pracy?

    Zgubiłeś swoje świadectwo pracy? Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać duplikat tego dokumentu od swojego byłego pracodawcy oraz, na co powinieneś zwrócić uwagę, sprawdzając poprawność wpisanych w nim danych. »

  • c3c4203a3b5928b4e4fcad32fc90299414a_350x200
    Średnie wynagrodzenie Polaków w lutym 2021 roku

    Główny Urząd Statystyczny udostępniła dane dotyczące średniego wynagrodzenia Polaków oraz ich zatrudnienia na luty 2021 roku. Przekonaj się, czy pandemia ma duży wpływ, na to ile średnio zarabiamy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane