piątek, 30 kwietnia 2021, 20:55

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Zastanawiasz się nad wyjazdem z kraj w celu znalezienia lepiej płatnej pracy? Sprawdź, gdzie powinieneś szukać odpowiednich ofert i ile wynosi płaca minimalna w Niemczech.
Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Wyjazd za granicę do pracy może być ciężką decyzją, którą niektórzy z nas będą chcieli podjąć. Wyprawa do naszych zachodnich sąsiadów wydaje się szczególnie ciekawą możliwością. Inna kultura, lepsze zarobki to tylko niektóre z jej zalet. Jak więc znaleźć odpowiednią ofertę?


Warunki wyjazdu do Niemiec

Aby wyjechać do pracy do Niemiec nie potrzeba posiadać szczególnych pozwoleń od strony państwa. Będąc członkami Unii Europejskiej mamy wygodę podróżowania po całym obszarze tego kraju bez zaświadczeń o prawie pobytu. Wybranie miejsca i oferty pracy zależy więc całkowicie od nas i umiejętności, które posiadamy. Kiedy uda nam się zdobyć odpowiednie stanowisko warto pamiętać, że umowa o pracę nie musi być na początku zawarta w formie pisemnej. Do miesiąca pracy firma, która nas zatrudniła musi nam jednak pokazać na piśmie najistotniejsze warunki współpracy. Często pierwsza podpisana umowa dotyczy naszego okresu próbnego, który nie może on trwać dłużej niż 6 miesięcy.


Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Sposobów na znalezienie pracy jest wiele. Można zacząć jej szukać poprzez ogłoszenia, które pojawiają się na stronach internetowych związanych z tematyką zdobycia nowej posady. Oprócz tego, warto sprawdzać indywidualne informacje pojawiające się na stronach firm. Wiedząc w jakich kierunkach chcemy się rozwijać zawodowo, łatwiej nam będzie zmniejszyć obszar poszukiwań do kilku ofert, które będą spełniały nasze wymagania. Inną opcją jest także skorzystanie z usług polskiej lub niemieckiej agencji, która za ciebie wyszuka odpowiednie propozycje. Nie zapominajmy również o targach pracy, dzięki którym poznamy możliwości, jakie oferuje nam zachodni kraj oraz które pozwolą nam nawiązać nowe, wartościowe kontakty.


Płaca minimalna w Niemczech

Płaca minimalna od 1 stycznia 2021 roku wynosi 9,50 EURO brutto na godzinę. Nie wszystkie grupy będą mogły otrzymać taką kwotę. Na inną stawkę mogą liczyć osoby poniżej 18 roku życia, które są bez wykształcenia zawodowego, praktykanci na szkoleniu zawodowym, osoby, która długo przebywała na bezrobociu, stażyści lub wolontariusze. Tygodniowy czas pracy w Niemczech nie różni się znacząco od tego w Polsce. Wynosi on średnio 39 godzin, nie może on jednak przekroczyć 48h godzin pracy w przeciągu tych 7 dni.

Sposobów na znalezienie pracy jest wiele. Dodatkowym atutem, często kluczowy w zdobyciu danej posady może być znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Przed udaniem się do Niemiec warto, więc mieć opanowane pewne podstawy, co na pewno ułatwi komunikację między nami a pracodawcą.

fot. Ingo Joseph z Pexels

Źródło: praca.gov.pl, infor.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane