Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak znaleźć pracę w Niemczech?

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:27
Image Description

Nie ulega wątpliwości, iż Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej przez Polaków. Nasi rodacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec, ponieważ dzieli nas stosunkowo niewielka odległość od tego kraju.


Jednak głównym powodem emigracji jest oczywiście wysoka płaca. Niemcy nieustannie poszukują dodatkowych rąk do pracy, aby zasilić swoją gospodarkę. Państwo to cechuje otwartość na imigrantów zarobkowych, dlatego znalezienie zatrudnienia zarówno stałego czy też sezonowego nie powinno stanowić problemu. Poszukując pracy warto być jednak ostrożnym, aby nasz wyjazd nie przyniósł strat a zyski. Jak znaleźć dobrą pracę w Niemczech? Przeczytaj poradnik i sprawdź sam!

Sprawdź oferty w Internecie

W dzisiejszych czasach powszechnym i ogólnodostępnym źródłem ofert pracy w Niemczech jest Internet. Niekwestionowaną zaletą stron internetowych jest to, że emigranci mogą z łatwością przeszukiwać zarówno polskie, jak i niemieckie portale ogłoszeniowe. Warto skorzystać z giełdy ofert pracy federalnego zatrudnienia, gdzie znajduje się blisko 700 tys propozycji zatrudnienia. Dodatkowo na portalu możemy dokonać rejestracji oraz załączyć CV. Poszukując pracy w Niemczech dobrze jest również skorzystać ze stron internetowych takich jak: Karriere, FAZjob, Jobnet, Jobware czy Stellenanzeigen. Mnóstwo różnorodnych ofert posiada także niemiecki portal ogłoszeniowy Indeed lub JobBoerse. Pamiętajmy, aby propozycji zatrudnienia szukać tylko na wiarygodnych i sprawdzonych stronach internetowych. Możemy również skorzystać z pomocy pośredników - w tym przypadku polskich instytucji tj. na przykład platforma EURES lub stron internetowych prowadzonych w języku polskim.

Lokalna prasa

Szukając zatrudnienia u zachodnich sąsiadów pomocnym źródłem może okazać się także prasa. W codziennych, lokalnych gazetach publikowane są ogłoszenia o pracy. Emigranci, którzy są na etapie poszukiwania pracy za granicą mogą przeglądać oferty pracy w gazetach tj. między innymi: Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Westdeutsche Zeitung bądź Berliner Zeitung. Niestety w Polsce kupno niemieckich gazet jest niemożliwe, dlatego też zaleca się korzystanie z portali internetowych, prowadzonych przez niektóre z tamtejszych dzienników. Co więcej, osoba ubiegająca się o zatrudnienie za niewielką opłatą może umieścić swoje ogłoszenie w prasie. Należy przede wszystkim określić, jakiej pracy się szuka oraz krótko przedstawić swoje kwalifikacje. Warto także obserwować regionalne wydarzenia dotyczące targów pracy.

Urząd pracy, czyli Arbeitsagentur

Podobnie jak w Polsce, tak samo w Niemczech funkcjonuje Urząd Pracy mający na celu przeciwdziałanie bezrobociu. Na terenie Niemiec funkcjonuje ponad 800 urzędów pracy a główny Federalny Urząd Pracy mieści się w Norymbergii. Należy podkreślić, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma pełne prawo do zasięgnięcia porady w instytucji. Ponadto niemieckie urzędy pracy dysponują mnóstwem ofert zatrudnienia, do których interesanci mają całkowicie darmowy wgląd. W Urzędzie Pracy możemy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Miejmy jednak na uwadze, iż czas ten nie może być dłuższy niż 3 miesiące, bez potrzeby załatwiania formalności związanych z pobytem. W przeciwnym razie narażamy się na problemy z prawem, a nawet wydalenie z kraju. Zapisanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna niewątpliwie zwiększa szanse na znalezienie pracy. Warto również regularnie przeglądać stronę internetową Federalnego Urzędu Pracy, gdzie zamieszczane są najnowsze oferty. Możemy tam dostosować rodzaj pracy zgodny z naszymi preferencjami. Istnieje możliwość stworzenia własnego profilu jako osoby ubiegającej się o dane stanowisko.

Niemieckie agencje pracy

Pracy w Niemczech możemy szukać samodzielnie, jak również skorzystać z pomocy agencji pracy. Szczególnie jest to dobra opcja dla osób, których poziom znajomości języka niemieckiego jest raczej na niskim poziomie. Wykwalifikowani eksperci służą pomocą na każdym etapie szukania zatrudnienia. Przede wszystkim załatwią wszelkie kwestie formalne oraz przedstawią najważniejsze wskazówki i oczekiwania przyszłego pracodawcy. Zanim jednak powierzymy swoją sprawę firmie, warto dokładnie sprawdzić czy poszczególne agencje pośrednictwa pracy są wiarygodne. Zwróćmy uwagę na to, czy każdy z pracowników posiada stosowny certyfikat umożliwiający prowadzenie biura pośrednictwa pracy. Co więcej, firma, z której usług planujemy skorzystać powinna posiadać specjalny dokument uprawniający ją do świadczenia usług agencyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również opinia osób korzystających z usług danej agencji pracy. Dopiero po zweryfikowaniu wszystkich elementów możemy zdecydować się na poszukiwanie pracy z udziałem pośrednika.

Sprawdź również ofertę biura pośrednictwa pracy Soberka.

Szukanie pracy na własną rękę

Poza wszystkimi dostępnymi źródłami możemy również rozpocząć poszukiwanie pracy w Niemczech na własną rękę. To rozwiązanie przeznaczone szczególnie dla osób, które doskonale porozumiewają się w języku niemieckim. Samodzielne ubieganie się o określone stanowisko ma związek z odwiedzaniem poszczególnych biur czy lokali danej firmy. Nie da się ukryć, iż jest to bardzo często kosztowne. W samodzielnym poszukiwaniu pracy bardzo istotny jest kontakt z innymi ludźmi. Być może mamy znajomych, którzy pracują w Niemczech. Z pewnością doradzą nam oni, jak szukać pracy u zachodnich sąsiadów lub znają pobliskie oferty pracy.

Plusy pracy w Niemczech

Dynamiczny rozwój gospodarczy w Niemczech i otwarty rynek pracy to czynniki, które bez wątpienia zachęciły naszych rodaków do podjęcia pracy za granicą. Niekwestionowaną zaletą pracy za Odrą jest wysokie wynagrodzenie. Minimalne zarobki wynoszą tam średnio 9-10 euro za godzinę. Taka stawka zdecydowanie przyciąga imigrantów. Oczywiście, im większe kwalifikacje tym wynagrodzenie wzrasta. Najpopularniejszymi zawodami w Niemczech są lekarze, pielęgniarki a także budowlańcy i spawacze. Nie brakuje również pracy dla osób opiekujących się chorymi i starszymi. Inną zaletą podjęcia pracy u zachodnich sąsiadów jest fakt, że kraje dzieli niewielki dystans do pokonania. Dzięki temu nie musimy na długo rozstawać się z rodziną, a przyjazd na weekend nie stanowi żadnego problemu. Do Niemiec jest mnóstwo połączeń zarówno lotniczych, jak i kolejowych. Oprócz tego z powodzeniem możemy tam wyruszyć własnym samochodem. Całe rodziny przebywające na terytorium Niemiec mogą liczyć na zasiłki oraz wsparcie finansowe.

Czy można rozpocząć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie czy do rozpoczęcia pracy w Niemczech konieczna jest znajomość języka niemieckiego? Niekoniecznie. Decydując się na wyjazd za granicę warto znać język w stopniu komunikatywnym, jednak nie jest to warunek. Przy tym należy wiedzieć, że osoby, które nie znają języka niemieckiego z reguły nie mogą liczyć na dobrze płatną pracę, ale z zatrudnieniem nie będzie problemu. Jeśli zależy nam na wysokim wynagrodzeniu przed wyjazdem do pracy możemy poświęcić swój wolny czas na naukę lub zapisać się na kurs językowy. W przypadku, gdy planujesz zostać w kraju na dłużej i ubiegasz się o wysokie stanowisko, znajomość języka niemieckiego jest niezbędna.

Podsumowanie

Decyzja o rozpoczęciu pracy za granicą powinna być dobrze przemyślana. Szukać pracy w Niemczech możemy na wiele sposobów - za pomocą Internetu, prasy, urzędu pracy czy agencji zatrudnienia. Należy pamiętać, aby korzystać tylko i wyłącznie z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Emigrantów przyciąga przede wszystkim wysoka płaca, która wzrasta wraz z dodatkowymi kompetencjami. Aby osiągnąć wysokie stanowiska i uzyskać w pełni zadowalające wynagrodzenie wystarczy znać język niemiecki, jednak nie jest to niezbędne do podjęcia pracy w Niemczech.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne