Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak zapisać znajomości języków obcych w CV?

Jak zapisać znajomości języków obcych w CV?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:12
Image Description

Zastanawiasz się, jak i czy warto prezentować swoje umiejętności dotyczące znajomości języków obcych CV? Zobacz, kiedy warto wpisać to do swojego dokumentu.


Stworzenie odpowiedniego dokumentu, który będzie nas przedstawiał, jako odpowiednich pracowników jest kluczowym elementem podczas rekrutacji na dane stanowisko. Przedstawienie naszej osoby w korzystny sposób dał nam większą szansę przejście do kolejnego etapu, co zawiąże się z pójściem rozmowę kwalifikacyjną. Aby móc się dobrze zaprezentować konieczne jest dobre wyeksponowanym swoich mocnych stron, które wpasują się profil poszukiwanego kandydata na dane stanowisko. Jak właściwie pokazać swoje umiejętności językowe w CV?


W jakich sytuacjach warto zamieścić informacje o znajomości języka obcego?

Zamieszczenie informacji dotyczącej znajomości języków obcych w CV szczególnie może się przydać momencie, w którym stanowisko, na które się ubiegamy, wymaga tego typu umiejętności. Istotny jest również poziom, jaki jego opanowaliśmy na przestrzeni miesięcy lub lat. Zazwyczaj pracodawcy często pozytywnie spoglądają na CV, w których wspomina się o znajomości języków obcych. Dodatkowym atutem, który pozwoli nam się wyróżnić spośród innych kandydatów, jest umiejętność posługiwania się językiem, który nie jest aż tak bardzo popularny lub jest on trudnych opanowaniu.

Warto również zauważyć, że znajomość języka obcego może się przydać w różnych sektorach rynku. Pracując nawet jako kelnerka w rynku w turystycznym mieście, umiejętność porozumiewania się z klientem np. po angielsku, sprawi, że nie tylko będziemy stanowić odpowiednią reprezentację lokalu, ale także zyskanym w oczach klienta, który może chętniej zostawić nam później napiwek. Pokazuje to, że niezależnie, czy składamy swoje CV w sektorze gastronomicznym, czy jednak wybieramy pracę w korporacji, pokazanie, że potrafimy się porozumieć z drugim człowiekiem w innym języku, może wyjść tylko na naszą korzyść.


Jak zapisujemy poziom opanowania danego języka obcego?

W CV warto szczerze podać stopień swoich umiejętności językowych. Jeżeli byłby on kluczowym elementem w pracy, o którą się staramy, szybko można by było stwierdzić, czy to, co wpisaliśmy do dokumentu, jest prawidłowe, czy nie. Jego znajomość najczęściej określa się w poziomach:

  • Brak znajomości języka,
  • Podstawowa znajomość języka,
  • Średnio zaawansowana znajomość języka,
  • Ponad średnio zaawansowana znajomość języka,
  • Zaawansowana znajomość języka
  • Biegła znajomość języka.

W pierwszych dwóch przypadkach najczęściej nie wspomina się o tym w swoim życiorysie, ponieważ miejsce to wystarczające umiejętności, które mogłyby się przydać w pracy. Jeżeli jednak przejdziemy dalej do kolejnego etapu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna, możemy wspomnieć o tym, że podstawy znajomości jakiegoś języka, co może być pozytywnie rozpatrzone przez rekrutera.


Jak zaprezentować znajomość języka w dokumencie?

Informacje dotyczące znajomości języka obcego można zaprezentować na dokumencie w różny sposób. Jednym z nich jest opisanie słowne, jaki poziom opanowało się na przestrzeni lat. Warto taką informację wyróżnić tekstu głównego, dzięki czemu nie zleje się on innymi wiadomościami o naszej osobie. Innym możliwością jest graficznym przedstawieniem za pomocą kropek gwiazdek lub innego kształtu to jak bardzo znamy język. Zazwyczaj ikonograficzne przedstawienie swoich umiejętności, operuje w obrębie 5 symboli, co ma odpowiadać 5 poziom możliwość opanowania tej wiedzy.


Kursy, szkolenia i certyfikaty językowe w CV

Należy również pamiętać o zawarciu informacji na temat przebytych szkoleń w związku z nauką języka obcego. Często pod koniec tego typu kursów moją możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzających nasze umiejętności. Jeżeli wskazują one na nasz zaawansowany poziom, tego typu dokument można dołączyć w specjalnie przeznaczonym miejscu na dodatkowe załączniki. Dodatkowo korzystna może się również okazać umiejętność posługiwania się specjalistycznym językiem przydatnym na stanowisku, o które aktualnie się staramy. Posiadając potwierdzenie opanowania tego typu słownictwa, częściej możemy spodziewać się większego wynagrodzenia w późniejszej pracy. Nie musi nim być jedynie dokument, podczas rozmowy kwalifikacyjnej brane pod uwagę mogą być nasze wcześniejsze zatrudnienia, w których konieczne było posługiwanie się językiem obcym.

fot. Sora Shimazaki z Pexels

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne