Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

  • środa, 28 kwietnia 2021, 14:02
Image Description

Zastanawiasz się, jak wygląda obrona pracy magisterskiej? Zobacz, co czeka cię na koniec studiów II stopnia i jak przygotować się do tego szczególnego momentu w życiu każdego studenta.


Studia to niesamowity okres w życiu, w którym zdobywa się potrzebną wiedzę i poznaje się wielu niesamowitych ludzi. Wszystko, co dobre ma jednak swój koniec, w przypadku studiów II stopnia przejawia się on pod postacią obrony pracy magisterskiej, której często obawiają się studenci. Jak się do niej przygotować, tak żeby ograniczyć stres związany z całym tym wydarzeniem?


Co trzeba zrobić przed pójściem na obronę?

Mając już gotową pracę dyplomową, musimy zająć się formalnościami, dzięki którym możliwe będzie odbycie się naszej obrony. Przede wszystkim powinniśmy zgromadzić wszystkie dokumenty, które wymaga od nas uczelnia. Tę informację zawsze warto sprawdzić na stronie uczelni, do której się uczęszcza. Najczęściej należy złożyć w dziekanacie: swoją wydrukowaną pracę magisterską, zdjęcia w odpowiednim formacie, opłatę za dyplom, płyta CD, na której zapisana jest praca dyplomowa, czy też oświadczenie o jej autorskim wykonaniu. Po wypełnieniu wszelkich formalności dziekanat wyznaczy nam datę i godzinę obrony.


Kto zasiada w komisji?

Bezpośrednie spotkanie z komisją może być jednym z najbardziej stresujących momentów, a oczekiwanie na naszą kolej zdaje się ciągnąć w nieskończoność. W takim momencie warto pamiętać, że sama obrona potrwa od 15 do 20 minut. Kiedy w końcu wejdziemy do sali w komisji, zauważymy 3 osoby: przewodniczącego komisji, naszego promotora i recenzenta pracy. Osoby będące częścią tego składu, muszą mieć przynajmniej stopień doktora.


Przebieg obrony magisterskiej

Obrona, która nas czeka, będzie się składać z dwóch części. Na początku student będzie musiał opowiedzieć swojej pracy. Tutaj warto przygotować się na odpowiedzi na proste pytania dotyczące naszej magisterki jak: jej tezy, metodyki przeprowadzonych badań, wniosków, ale także czemu wybrało się taki temat. Dodatkowo wskazane jest, aby orientować się, jakie są najważniejsze pozycje, z których korzystało się podczas pisania pracy. Student powinien również potrafić rozmawiać o problemach, które napotkał podczas pisania i o rekomendacjach na przyszłość.

Drugą część obrony dotyczy wiedzy, którą zdobyło się na studiach. Z puli losuje się od 2 do 4 pytań, które wcześniej są dostępne w postaci wielkiej listy zagadnień do opanowania przed egzaminem. Należy być także gotowym na pytanie bezpośrednio dotyczące naszej pracy. Obronie magisterki towarzyszy wiele emocji dlatego, jeżeli nie usłyszymy tego, o co zapytała nas komisja, poprośmy o powtórzenie tego, o co zostaliśmy poproszeni.

Po skończeniu obydwóch etapów egzaminu komisja zazwyczaj dziękuje studentowi i daje mu znać, że może wyjść z sali. W oczekiwaniu na wyniki warto na chwilę się zrelaksować. Nie będziemy w stanie zmienić już oceny końcowej, więc po co się tym niepotrzebnie stresować.

fot. Pixabay z Pexels

Źródło: uni.wroc.pl,

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne