piątek, 30 kwietnia 2021, 20:56

Jak wybrać odpowiedni temat pracy licencjackiej?

Wybór odpowiedniego tematu pracy dyplomowej jest jedną podstawowych rzeczy, które musimy wykonać, chcąc ukończyć studia z dyplomem. Jak to zrobić, żeby później nie żałować swojego wyboru?
Praca licencjacka

Podczas studiów pierwszego stopnia, będziemy musieli sprostać napisaniu swojej pierwszej pracy dyplomowej. Wizja tworzenia długiej pracy u wielu osób może budzić niepokój. Podstawową sprawą związaną z jej sprawnym napisaniem, jest dobranie odpowiedniego tematu. Jak to zrobić?

 

Jak znaleźć temat pracy licencjackiej?

Najważniejszym elementem, o którym trzeba pamiętać, wybierając temat pracy licencjackiej, jest jego powiązanie do kierunku, który studiujemy, ale także powinien być on powiązany z rzeczami, które nas interesują. Dobrze sformułowany i ciekawy tytuł stanie się dobrym startem do rozpoczęcia pracy nad swoim licencjatem. W wyborze problematyki naszej pracy mogą nam pomóc także promotorzy. Zweryfikują, czy temat, którym chcielibyśmy się zająć, nadaje się, aby napisać o nim licencjat.

 

Cechy tematu pracy dyplomowej?

Sam tytuł powinien mieć parę charakterystycznych cech. Przede wszystkim musi on poinformować czytelnika o problematyce, którą opiszemy w dalszej części pracy. Niezależnie od tematu, jaki się wybrało, powinien mieć on naukowy charakter, a co za tym idzie, powinien być on także poprawny gramatycznie. Warto zwrócić uwagę czy nasz tytuł jest zrozumiały i zachęcający do czytania.

 

Akceptacja tematów pracy licencjackich

Zaakceptowanie tematów prac dyplomowych opiera się na paru etapach. Kiedy uda nam się wymyślić, o czym chcielibyśmy pisać, powinniśmy poinformować o tym naszego promotora. Nie warto zaczynać tworzenia licencjatu, kiedy nie wiem, co sądzi o on o nim sądzi. Jeżeli da nam on zielone światło, można zacząć powoli "składać" plan pracy. Zadaniem, które nie dotyczy już nas bezpośrednio, jest zgłoszanie przez opiekuna licencjatu do kierownictwa, wszystkich tematów wybranych przez studentów. Jeżeli również tam obejdzie się bez większych problemów z ich akceptacją, zostaje nam już tylko proces tworzenia. Ważnym elementem wybrania tematu, jest sprawdzenie, czy nie wystąpił już taki wcześniej. Dostępne na stronach archiwa często pozwalają na łatwe wyszukiwanie wcześniej napisanych prac dyplomowych.

Wybranie tematu licencjatu nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać, aby zastanowić się, co nas interesuje oraz o czym będzie nam się łatwo pisał, a wszystko w ramach tematyki naszych studiów. Nie bójmy się także pytać promotorów o rady dotyczące sformułowania problematyki, którą chcielibyśmy się zająć.

fot. Charlotte May z Pexels

Źródło: umlub.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane