Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak samodzielnie otworzyć sklep internetowy - wybór oprogramowania

Jak samodzielnie otworzyć sklep internetowy - wybór oprogramowania

  • poniedziałek, 25 września 2017, 13:30
Image Description

Założenie własnego sklepu internetowego nie musi być wcale drogie czy trudne. W wielu przypadkach można to zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie mamy wiedzy programistycznej. W artykule przyjrzymy się jakie są opcje jeśli chodzi o oprogramowanie sklepów.


Kiedy warto samemu otworzyć sklep
Przede wszystkim jeśli sklep ma być małych lub średnich rozmiarów. Duże sklepy wymagają przeważnie większej ilości pracy i bardziej zaawansowanych rozwiązań. Natomiast jeśli nasz sklep ma mieć kilkadziesiąt czy kilkaset produktów to powinniśmy dać sobie radę samodzielnie.

Abonament czy bezpłatne oprogramowanie

To podstawowy i bardzo ważny wybór. Na rynku można znaleźć wiele skryptów sklepowych. Można je podzielić na trzy grupy:

- skrypty w modelu SaaS - czyli skrypty, gdzie płacimy miesięczny abonament
- skrypty bezpłatne - jak sama nazwa mówi, sam skrypt jest bezpłatny, ale może wymagać zakupu dodatkowych wtyczek
- skrypty autorskie, pisane na potrzeby danego sklepu - ta grupa nas nie interesuje, bo szukamy gotowych rozwiązań

Przyjrzyjmy się bliżej pierwszym dwóm grupom i zobaczmy co warto z nich wybrać.

Skrypty sklepowe płatne w abonamencie

Jest ich sporo, zarówno polskiej jak i zagranicznej produkcji. Największa zaleta to łatwość startu. Jeśli nie czujemy się na siłach, by robić większe technicznie zmiany w sklepie czy instalować dodatkowe wtyczki itp. to taki model sprawdzi się dla nas bardzo dobrze. Jeśli z czymś sobie nie poradzimy to jest pomoc techniczna, która przeważnie za dodatkową opłatą pomoże nam we wprowadzeniu zmian.

Praktycznie wszystko jest tutaj podane na talerzu. Nie martwimy się o rzeczy jak podpinanie płatności czy inne zaawansowane konfiguracje. Już po kilkunastu minutach można zacząć dodawać produkty.

Wady? Czasem nie można wprowadzić samodzielnie bardziej zaawansowanych zmian i o pomoc trzeba prosić obsługę, co nie zawsze jest tanie. W niektórych przypadkach jest to całkiem niemożliwe co może być problemem np. przy wdrażaniu zaleceń optymalizacyjnych.

Koszt takich sklepów to około kilkadziesiąt złotych miesięcznie, drożej jest w przypadku sklepów zagranicznych.
Popularne sklepy w tym modelu to Shoplo, Shopify, Click Shop, Shoper i sporo innych.  

Który sklep w modelu abonamentowym warto wybrać? Większość z nich oferuje wersje demo lub bezpłatne okresy testowe, więc najlepiej zacząć sprawdzać samodzielnie, który nam najbardziej odpowiada. Warto zacząć od Click Shopa, który jest całkiem przyzwoity jeśli chodzi o pozycjonowanie oraz łatwość obsługi.

Skrypty sklepowe - bezpłatne

Mowa tu o skryptach jak WooCommerce, PrestaShop, Magento i wielu innych. Są one bezpłatne, ale trzeba pamiętać, że najczęściej i tak będzie potrzeba dokupienia kilku wtyczek, by uzyskać pełną funkcjonalność jakiej oczekujemy.

Pomimo kosztów, wtyczki to duży plus tych skryptów sklepowych. To tak popularne rozwiązania, że nie musimy zlecać pracy programiście, bo kupimy po prostu gotowe rozwiązanie w formie wtyczki. Mowa tu o wielu różnych rozwiązaniach jak integracja z Ceneo, Allegro, kurierem czy płatnościami. Koszt to najczęściej kilkaset złotych za wtyczkę.

Inna duża zaleta to pełny dostęp do kodu. Oczywiście by coś tu zmienić trzeba mieć odpowiednią wiedzę lub skorzystać z pomocy programisty. Nie ma jednak problemu nawet przy wprowadzaniu bardzo zaawansowanych zmian czy to poprawiających funkcjonalność czy optymalizację strony.

Z wad należy wspomnieć, że niektóre skrypty jak Magento są naprawdę rozbudowane i tak czy siak będzie tu potrzebna na którymś etapie pomoc programisty. Niektórzy cenią się dość drogo co przekłada się na finalne koszty otwarcia i prowadzenia sklepu.

Jeśli chcemy otworzyć sklep samodzielnie to warto przetestować WooCommerce, który jest zaawansowanym dodatkiem do Wordpressa. To naprawdę prosty w obsłudze sklep, jeden z najpopularniejszych na świecie.

Wygląd sklepu

W większości omawianych skryptów znajdziemy podstawowe szablony oraz bazy szablonów bezpłatnych oraz premium. Te ostatnie kosztują około 50-100 dolarów. Wybór jest naprawdę spory i można znaleźć taki szablon, który będzie spełniał większość naszych oczekiwań.

Na co zwracać uwagę przy wyborze

Przede wszystkim na łatwość obsługi. W tekście omówiliśmy różne rozwiązania sklepowe - niektóre mają większe możliwości edycji, ale ich konfiguracja jest nieco trudniejsza. Nawet płatne rozwiązania oferują demo, więc warto zrobić dobre rozpoznanie.

Druga ważna sprawa to spięcie z płatnościami jak popularne u nas PayU czy Dotpay. Trzeba sprawdzić czy jest łatwa możliwość ich podpięcia.

Istotna jest też kwestia optymalizacji sklepu pod SEO. Tu oczywiście dobrze, by pomógł nam specjalista. Skrypty różnią się jeśli chodzi o możliwość wprowadzania zmian czy poprawek. Dobry specjalista podpowie nam, czy wybrane przez nas oprogramowanie sklepu będzie dobrze sobie radziło w wyszukiwarkach.

Podsumowanie

Jak widać, wybór skryptów sklepowy jest spory. Nie bez powodu. Rynek e-commerce rośnie z roku na rok, pojawia się coraz więcej sklepów. Postawienie takiego sklepu nie musi być dużą inwestycją, są rozwiązania abonamentowe, które stawiają na prostotę i łatwość obsługi. Potrzebne jest po prostu dobre rozeznanie, tak by wybrać odpowiedni dla nas sklep.

Artykuł przy współpracy z www.carted.pl, agencji specjalizującej się w marketingu sklepów internetowych.

Źródło: artykuł Partnera

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne