piątek, 09 października 2020, 13:41

Jak przygotować zaświadczenie o zarobkach?

Wystawienie dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków osiąganych przez pracownika powinno nastąpić wtedy, gdy zatrudniona osoba wystosuje stosowną prośbę. Pracodawca może wystawić dokument na uniwersalnym wzorze lub skorzystać z firmowego szablonu.
Jak przygotować zaświadczenie o zarobkach?

1. Kiedy pracownik może potrzebować takiego zaświadczenia?

2. Skąd pobrać wzór zaświadczenia o zatrudnieniu?

3. Ile jest ważne zaświadczenie o zarobkach?

Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat takich zaświadczeń oraz dowiesz się, jakie podstawy prawne są z nimi związane.

Kiedy pracownik może potrzebować takiego zaświadczenia?

Chociaż dokument potwierdzający zatrudnienie pracownika w danej firmie oraz wysokość jego zarobków na co dzień nie jest do niczego potrzebny, w niektórych sytuacjach zachodzi konieczność jego wystawienia. Przykładem może być sytuacja, w której ktoś chce otrzymać kredyt hipoteczny. Wówczas bank wymaga od takiej osoby, aby oprócz wypełnienia wielu dokumentów dostarczyła również pismo od pracodawcy. Innym przykładem może być konieczność dostarczenia dokumentu do szkoły, co dotyczy uczniów starających się o stypendia socjalne. Wówczas muszą oni przedstawić udokumentowany dochód swoich rodziców, czego nie da się zrobić bez posiadania takiego dokumentu jak zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu.

Skąd pobrać wzór zaświadczenia o zatrudnieniu?

Jeżeli nie chcesz tracić swojego czasu na przygotowanie wzoru pisma, skorzystaj z gotowych rozwiązań. Wystarczy, że wybierzesz ofertę serwisu z pismami dla przedsiębiorców i przejdziesz do zakładki zaświadczenie o zarobkach (https://www.druki-formularze.pl/druk/zoziz-zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-i-zarobkach). Przy każdym wzorze, który znajduje się w serwisie, znajdziesz informację o wersji pliku. Dzięki temu masz pewność, że zawsze korzystasz z aktualnych szablonów. Dokumenty możesz pobrać na swój komputer, aby mieć je zawsze pod ręką lub wypełnić online, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas.

Ile jest ważne zaświadczenie o zarobkach?

Przygotowując dla pracownika dokument, który potwierdzi jego zatrudnienie i zarobki nie możesz zapomnieć o wpisaniu aktualnej daty. Zaświadczenia ważne są przez okres jednego miesiąca, co zapobiega sytuacjom, w których osoba zwolniona dalej powoływałaby się na poprzednie miejsce pracy. Jednocześnie może to nieco utrudnić załatwienie wielu spraw, co czasami ma miejsce w przypadku kredytów na zakup mieszkania. Formalności związane z takimi kredytami potrafią czasami trwać przez wiele tygodni, przez co może minąć ważność pierwszego zaświadczenia. Tym samym pracownik może po miesiącu poprosić o wystawienie aktualnego dokumentu.

Artykuł Partnera

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

  • cdeccb6ae8ab1692c6e6d07e1a82bb812b7_350x200
    Pożyczki od 18 lat - ranking najlepszych ofert

    Pożyczki od 18 lat są dostępne zarówno w ofertach polskich banków, jak też firm pozabankowych. »

  • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
    Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

    Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane