Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak przygotować się do rozmowy o pracę?

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:14
Image Description

Zobacz, jak dobrze przygotować się na rozmowę o pracę. Na co dokładnie zwrócić uwagę chcąc zdobyć dane stanowisko?


Szukanie pracy jest samo w sobie bardzo stresującym procesem. Jednym z trudniejszych momentów jest znalezienie pracy, która nie tylko będzie nam pasować pod względem posiadanych przez nas umiejętności, ale również będzie się charakteryzować satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Kiedy w końcu uda nam się wyróżnić na tle innych i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, warto przyjść na nią dobrze przygotowanym, aby zminimalizować niepotrzebne nerwy. Co zrobić, żeby zyskać pewność siebie podczas tego typu rozmowy?


Sprawdź informacje dotyczące firmy przed rozmową kwalifikacyjną

Przed samą rozmową o pracę, na początku warto zabrać wszystkie informacje dotyczące firmy: jakie są jej cele działania, usługi, trendy, projekty, czy też sytuacje finansowa. Pozwoli nam to już od samego początku zdecydować czy tego praca będzie nam odpowiadać. Zrobienie wcześniejszego researchu, może być również pomocne odpowiadaniu na pewne pytania kwalifikacyjne. Mogą być one związane z zasadami firmy oraz hasłami, którymi się kierują podczas pracy. Informacje możemy znaleźć na stronie naszego pracodawcy, czy też artykułach dotyczących jej działalności.


Przedstawmy swoje umiejętności związane z pracą

Idąc na rozmowę o pracę, warto także zwrócić uwagę, na jakie stanowisko chcemy kandydować. Powinniśmy zauważyć, jakie cechy charakteru są przydatne podczas tego typu pracy. Dobre przedstawienie swoich umiejętności oraz osiągnięć, które wpasują się dodatkowo w kryteria przyjęcia, mogą zagwarantować nam nowe stanowisko. Dlatego warto ponownie, przeczytać jego opis i wypisać swoje cechy, które mogłyby się wpasować do dalej oferty. W tym przypadku, jeśli praca wymaga dobry organizacji, współpracy z zespołem, warto przytoczyć swoje osiągnięcia, które są związane z tego typu i działaniami.

Pokazuje to, więc że żeby dobrze przygotować się na rozmowę o pracę, należy dobrze się zaprezentować. Co to dokładnie oznacza? Warto przygotować listę swoich mocnych stron, które wyróżnimy w swojej wypowiedzi po zadanych pytaniach. Oczywiście nie zapominajmy, że każdy ma też swoją gorszą stronę. Bądźmy więc przygotowani na pytania, które będą dotyczyły naszych nie najlepszych cech i postarajmy się je jednak przekłuć w pozytywy. Pokażmy, że potrafimy uczyć się na swoich błędach i wyciągamy z nich lekcje.


Dlaczego firma powinna cię zatrudnić?

Zastanówmy się także, dlaczego staramy się o prace. Zbierzmy te informacje o sobie, które wyróżnią nas grona kandydatów na stanowisko. Postarajmy się przedstawić w jak najlepszym świetle, które będzie pasował do opisanego przez firmę profilu. Można też przedstawić swoją osobę od zupełnie innej strony. Znajdź powody, dla których dana firma powinna nas zatrudnić. Co dokładnie zyskałby nasz pracodawca, gdybyśmy objęli dane stanowisko? Co cennego byśmy wprowadzili do firmy?


Techniczne sprawy rozmowy kwalifikacyjnej

Tego typu informacje powinniśmy przygotować sobie przynajmniej dzień wcześniej przed rozmową. Spowoduje to, że będziemy spokojniejsi i poczujemy się gotowi na naszą rozmowę kwalifikacyjną. Podczas naszego wielkiego dnia, kiedy będziemy starać się o posadę, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach jak: punktualność, odpowiedni ubiór, czy wyciszony telefon komórkowy. Nie boimy się również być sobą, to nasza autentyczność może przeważyć nad tym, że zdobędziemy dane stanowisko.


Zdalna rozmowa o pracę

Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że związku pandemią, duża ilość rozmów o pracę odbywa się online. Dzień wcześniej sprawdźmy więc, czy mamy dobre połączenie z internetem, czy nasza kamerka i mikrofon dobrze działają , oraz czy posiadamy odpowiednią aplikację, przez którą będzie prowadzona rozmowa. Wiedząc, że nasz komputer nie będzie sprawiał problemów, będziemy mogli w pełni skupić się na tym, co powinniśmy sobą zaprezentować.

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna nie pójdzie po naszej myśli, nie zapominajmy wyciągnąć z niej wniosków. To, że teraz nie udało nam się zdobyć pracy, o którą się staraliśmy, wcale nie oznaczę, że przyszłości taka rozmowa pójdzie tak samo. Warto ponownie przerobić pytania, które zaskoczyły nas lub, na które mogliśmy lepiej odpowiedzieć. Następnym razem nie będziemy czuli się tak zaskoczeni, kiedy nasz przyszły pracodawca zapyta o coś w tej sprawie.

fot. fauxels z Pexels

Źródło: grafton.pl

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne