wtorek, 22 listopada 2016, 15:21

Jak przygotować się do matury z matematyki?

Matura to wyzwanie dla młodego człowieka, a jednocześnie bardzo ważny egzamin. Dzięki niemu można uzyskać przepustkę na swoje wymarzone studia lub też otrzymać furtkę do pracy.
Jak przygotować się do matury z matematyki?

Do matury trzeba się przygotować, ponieważ im więcej punktów się otrzyma, tym lepiej. Jednym z trudniejszych zagadnień jest matematyka, która niejednemu przysparza problemów.

Jest to taka dziedzina wiedzy, której nie da się wyuczyć na pamięć. Potrzebna jest tutaj analiza, logika, koncentracja i oczywiście wiele wzorów matematycznych. Przez te kilka lat nauki w liceum czy technikum, wiedzy uzyskać można sporo. Jeśli ktoś uczył się na bieżąco, otrzymywał potwierdzenie, że radzi sobie dobrze, wówczas matura nie będzie stanowiła problemu. Zadania jakie się otrzymuje są podobne, aczkolwiek ilość działań może być znacznie większa.

Na maturze trzeba wykazać się wybitnymi umiejętnościami matematycznymi ponieważ rozwiązania nie są od razu widoczne. Osoby które są typowymi humanistami mogą mieć lekki z tym problem. Aby nie stresować się na maturze tak bardzo, warto oprócz systematycznej nauki, zadbać o dodatkowe lekcje. Najbardziej potrzebne mogą być na kilka miesięcy przed maturą, kiedy przygotowuje się cały program nauczania, przeglądając go od początku. Mogą to być korepetycje, wspólna nauka ze znajomymi czy też wspomaganie się dodatkowymi narzędziami i nawet internetem. W szkole również organizowane są od stycznia specjalne zajęcia, na których dokonywana jest powtórka ze wszystkich lat nauki. Dobry matematyk podejdzie do tego całościowo, co oznacza że pokaże jak wiedzę ze sobą łączyć, czy zapamiętywać potrzebne wzory.

Matematyka pod tym względem jest trudna, ponieważ wzorów z każdego działu jest dużo. Pomóc sobie można na pewno ćwicząc zadania każdego dnia, po to aby weszła ta dziedzina w nawyk. Im więcej ćwiczeń, wykonanych zadań, przeglądanych notatek, zbiorowych wyliczeń, tym łatwiej na maturze, mniejszy stres i przede wszystkim wysoka liczba punktów. Dla osób najmniej radzących sobie z matematyką, jest również matura poprawkowa. Do niej trzeba się już solidnie przygotować, jeśli ktoś naprawdę chce ją zdać. Oprócz tej pisemnej, na której można się zastanowić, poprawić i policzyć jeszcze raz, jest jeszcze ustna. Tutaj trzeba wykazać się wiedzą, ponieważ wszystko uczeń pokazuje na tablicy wyjaśniając jak to obliczył. Do nauki przed maturą są również specjalne książki przygotowawcze, które także są pomocne. Można także korespondować na komunikatorach internetowych z osobami które są lepsze i uczyć się od nich.

Poza tym dobrym rozwiązaniem są specjalne ćwiczenia czy to internetowe, czy tradycyjne, które pokazują poziom wiedzy i czego jeszcze trzeba się nauczyć. Najlepiej uczyć się etapami, tak aby nic się nie pomyliło. Sposobów jest wiele, ale najlepsze są te, które pomagają w uporządkowaniu wiedzy i zapamiętaniu najważniejszych informacji. Niektóre wzory czy działy matematyki trzeba powtarzać aż do skutku. Inni mogą być pomocą ale samemu także trzeba włożyć trochę wysiłku w naukę.

Portal Mathematics.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • 94c121307183b06d1425e99e803f373de76_350x200
    Tłumacz angielskiego - jak zostać tłumaczem?

    Aby zawodowo zajmować się językiem angielskim, konieczne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia. Jakie studia wybrać? Na co zwracać uwagę i która specjalizacja jest najlepsza? »

  • 6f4c068ecfdf1a80166885c6af78e56b742_350x200
    Zwrot podatku 2018 – do kiedy zostanie wypłacony?

    Zwrot nadpłaty podatku dochodowego za rok 2017 jest wyczekiwany przez wiele osób. Można sprawdzić, kiedy to nastąpi. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane