Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak pandemia zmieniła postrzeganie pracy zdalnej?

Jak pandemia zmieniła postrzeganie pracy zdalnej?

  • wtorek, 31 sierpnia 2021, 15:33
Image Description

Pracowanie w domu staję się często możliwością, jaką oferują pracodawcy. Co zmieniło ich sposób myślenia w związku z wykonywaniem przez pracowników zdalnie swoich obowiązków?


Pandemia COVID-19 zmusiła wiele firm do wprowadzenia nowego wariantu pracy, który wcześniej nie był brany aż tak pod uwagę. Praca zdalna pozwoliła uratować nie jedną działalność przed upadkiem. Było to także bezpieczne rozwiązanie, które pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Nowe spojrzenie na tego typu formę pracy mają jednak kandydaci ubiegający się o nowe stanowiska. Duża część z nich pragnie, aby ich firma oferowała możliwość pracy z domu, bez konieczności częstego chodzenia do biura. Co uważają o tym pracodawcy?

Praca zdlana w czasach pandemii COVID-19

Aktualnie, kiedy przetrwaliśmy już kilka fal zachorowań w związku z pandemią COVID-19, jednym z podstawowych opcji szukanych na stronach z ofertami pracy, jest możliwość wykonywania ich w formie zdalnej. Chociaż wiele osób w tym szczególnym okresie ze względów bezpieczeństwa zgodziła się na tę formę pracy, to dopiero po dłuższym czasie wykonywania jej z domu można było zobaczyć prawdziwe zalety wykonywania obowiązków ze swojego domu. Aby móc pracować z domu w większości przypadków potrzeba zaledwie sprawnego komputera i dobrego połączenia z siecią.

Dlaczego pracownicy decydują się na pracę zdalną?

Praca zdalna niesie ze sobą wiele korzyści, o których mogliśmy się przekonać podczas pandemii. Przede wszystkim była to forma zabezpieczania nas przed niekoniecznym kontaktem z innymi osobami dzięki czemu, mogliśmy nie narażać naszych znajomych i rodziny na to, że to właśnie od nas zostaną oni zakażeni groźnym wirusem. O możliwości podjęcia się pracy zdalnej mówiły nawet uregulowania w związku z COVID-19 zachęcając pracowników, do wykonywania swoich zawodów w zaciszu domowym, jeśli mieli oni taką możliwość.

Nie da się również ukryć, że praca zdalna jest przede wszystkim wygodna dla pracownika. Oszczędzą on nie tylko czas na dojazd do pracy, ale i pieniądze, które wydajemy na paliwo lub bilety komunikacji miejskiej. Wiąże to się także z tym, że pracownicy będący w domu mogą później wstawać, aby być aktywnym w godzinach ustalonych odgórnie przez pracodawcę. Ta forma zarabiania na życie również łączy się z zaoszczędzeniem funduszy nawet pod względem jedzenia. Pracując zdalnie, często sami przygotujemy sobie obiad, za mniejsze pieniądze niż gdybyśmy wychodzili pięć razy w tygodniu na miasto, aby móc go zjeść w przerwie.

Praca zdalna w domu - zalety i wady

Praca zdalna w domu nie jest idealną formą dla wszystkich. Przede wszystkim wymaga od nas samodyscypliny. Wiąże się to nie tylko z pilnowaniem terminów oddania konkretnych zadań, czy też jakości ich  wykonywania, ale również z oddzieleniem czasu, który poświęcamy firmie od naszego życia prywatnego. O wiele łatwiej jest rozproszyć się prostymi czynnościami w domu, niż w biurze, kiedy jesteśmy świadomi, że nasi koledzy i koleżanki z pracy mogą obserwować to, co robimy. W momencie, w którym dostaniemy nowe stanowisko, łatwiej jest nam przyzwyczaić się do kolejnych obowiązków, jeżeli będziemy mogli liczyć na bezpośrednie wsparcie odpowiedniej osoby. Możliwość ciągłego kontaktu z nią jest jednak ograniczona podczas wykonywania tych czynności z domu lub wymaga więcej czasu.

Chociaż praca zdalna posiada swoje plusy i minusy, nie zmienia to faktu, że większość osób szukających aktualnie pracy patrzy na to, czy firma w ogóle bierze taka możliwość pod uwagę. Warto zaznaczyć, że tego typu opcja pozwala także zabezpieczyć się pracownikowi przed kolejnymi falami zachorowań, które mogą niedługo nadejść. To właśnie myśl o zabezpieczeniu finansowym sprawia, że tak wiele osób szuka pracy pozwalającą na wykonywanie jej zdalnie.

Postrzeganie pracy zdalnej przez pracodawców

Pandemia wpłynęła także na postrzeganie pracy zdalnej przez pracodawców. Kiedyś uważali ją jako przywilej dla osób na wyższych stanowiskach, teraz przestaje być ona traktowana jako benefit i staje się naturalną częścią pracy, każdego pracownika. Tego typu rozwiązanie wpływa także na ilość chętnych kandydatów na dane miejsce. Wiele osób potwierdza, że rezygnują oni do rozpoczęcia procesu rekrutacji, jeśli widzą, że pracodawca nie przewiduje możliwość pracowania z domu.

fot. Tima Miroshnichenko z Pexels

Źródło: money.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne