poniedziałek, 06 kwietnia 2020, 14:30

Jak napisać pracę inżynierską?

Co powinno znaleźć się w pracy inżynierskiej? Dowiedz się, jakich błędów unikać, by z sukcesem ją obronić.
Studia inżynierskie - pisanie pracy inżynierskiej

Pisanie pracy inżynierskiej to nie lada wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się wszyscy studenci uczelni o charakterze technicznym i inżynierskim, jeśli chcą uzyskać tytuł inżyniera. Już sama wizja wyboru tematu budzi lęk, dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nie wystarczy bowiem sama wiedza na dany temat, jeśli nie potrafimy jej wykorzystać. Również praca inżynierska o wysokiej wartości merytorycznej nie spotka się z pozytywną recenzję Promotora, gdy nie spełni wymogów formalnych.


Wybór tematu pracy inżynierskiej

Temat pracy dyplomowej musi być związany z studiowanym przez nas kierunkiem. Najlepszym wyborem będzie zagadnienie, o którym nie tylko mamy wiedzę, bo pilnie się uczyliśmy, ale także nas interesuje, ma naukowy charakter i jest po prostu ciekawe. Ponadto warto mieć także na uwadze innowacyjność tematu, specjalizację wybranego przez nas Promotora oraz dostępność materiałów, bowiem każdy z tych czynników ma wpływ na czas i trudność pisania pracy inżynierskiej.


Budowa pracy inżynierskiej

Każda praca inżynierska musi zawierać:

 • Stronę tytułową (informacje o uczelni, imię i nazwisko autora, tytuł pracy, wskazanie Promotora, siedziby uczelni i roku napisania pracy),
 • Spis treści (na początku lub na końcu pracy),
 • Wstęp (wprowadzenie do tematu, zapoznanie z problematyką i uzasadnienie wyboru),
 • Metodę badań (przedstawienie wykorzystanych metod i technik badań inżynierskich),
 • Analizę materiału,
 • Wnioski (podsumowanie całej pracy),
 • Bibliografię (spis literatury technicznej i naukowej, wykorzystanej do napisania pracy).


Zasady pisania pracy inżynierskiej

Praca inżynierska, choć musi zawierać część opisową, wyróżnia się przede wszystkim rozbudowaną częścią praktyczną, w której to wykazujemy się naszą wiedzą i zdobytymi umiejętnościami. Całość powinna być spójna i napisana w sposób proporcjonalny, dlatego też należy pilnować długości rozdziałów, aby były one do siebie zbliżone rozmiarem.

Szczegółowe wymogi, w kwestii chociażby formatowania tekstu, różnią się na poszczególnych uczelniach, dlatego przed złożeniem pracy należy zapoznać się z obowiązującymi nas zasadami. W końcu zły rozmiar i rodzaj czcionki, podobnie jak wszelkiego rodzaju błędy językowo-stylistyczne, znacząco wpływają na końcową ocenę pracy, która składa się z oceny merytorycznej i formalnej.

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

 • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
  Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

  Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

 • ef143bdf5b1d577063e8c587c55b1d85a52_350x200
  Opiekunki z Ukrainy w Polsce

  Praca w Polsce od lat jest atrakcyjna dla osób, które przyjechały z Ukrainy. W naszym kraju stawki, które nie raz mogą być mało atrakcyjne dla Polaków, zdecydowanie pasują osobom zza wschodniej granicy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane