poniedziałek, 06 kwietnia 2020, 14:30

Jak napisać pracę inżynierską?

Co powinno znaleźć się w pracy inżynierskiej? Dowiedz się, jakich błędów unikać, by z sukcesem ją obronić.
Studia inżynierskie - pisanie pracy inżynierskiej

Pisanie pracy inżynierskiej to nie lada wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się wszyscy studenci uczelni o charakterze technicznym i inżynierskim, jeśli chcą uzyskać tytuł inżyniera. Już sama wizja wyboru tematu budzi lęk, dlatego też tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nie wystarczy bowiem sama wiedza na dany temat, jeśli nie potrafimy jej wykorzystać. Również praca inżynierska o wysokiej wartości merytorycznej nie spotka się z pozytywną recenzję Promotora, gdy nie spełni wymogów formalnych.


Wybór tematu pracy inżynierskiej

Temat pracy dyplomowej musi być związany z studiowanym przez nas kierunkiem. Najlepszym wyborem będzie zagadnienie, o którym nie tylko mamy wiedzę, bo pilnie się uczyliśmy, ale także nas interesuje, ma naukowy charakter i jest po prostu ciekawe. Ponadto warto mieć także na uwadze innowacyjność tematu, specjalizację wybranego przez nas Promotora oraz dostępność materiałów, bowiem każdy z tych czynników ma wpływ na czas i trudność pisania pracy inżynierskiej.


Budowa pracy inżynierskiej

Każda praca inżynierska musi zawierać:

 • Stronę tytułową (informacje o uczelni, imię i nazwisko autora, tytuł pracy, wskazanie Promotora, siedziby uczelni i roku napisania pracy),
 • Spis treści (na początku lub na końcu pracy),
 • Wstęp (wprowadzenie do tematu, zapoznanie z problematyką i uzasadnienie wyboru),
 • Metodę badań (przedstawienie wykorzystanych metod i technik badań inżynierskich),
 • Analizę materiału,
 • Wnioski (podsumowanie całej pracy),
 • Bibliografię (spis literatury technicznej i naukowej, wykorzystanej do napisania pracy).


Zasady pisania pracy inżynierskiej

Praca inżynierska, choć musi zawierać część opisową, wyróżnia się przede wszystkim rozbudowaną częścią praktyczną, w której to wykazujemy się naszą wiedzą i zdobytymi umiejętnościami. Całość powinna być spójna i napisana w sposób proporcjonalny, dlatego też należy pilnować długości rozdziałów, aby były one do siebie zbliżone rozmiarem.

Szczegółowe wymogi, w kwestii chociażby formatowania tekstu, różnią się na poszczególnych uczelniach, dlatego przed złożeniem pracy należy zapoznać się z obowiązującymi nas zasadami. W końcu zły rozmiar i rodzaj czcionki, podobnie jak wszelkiego rodzaju błędy językowo-stylistyczne, znacząco wpływają na końcową ocenę pracy, która składa się z oceny merytorycznej i formalnej.

fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

 • 647a9372373f11eb682df26217eb75c74c1_350x200
  Jak znaleźć pracę w Niemczech?

  Jak znaleźć pracę w Niemczech? ⇛ Najpopularniejsze źródła ofert pracy ⇛ Czy do pracy w Niemczech konieczna jest znajomość języka? Zalety pracy. Sprawdź! »

 • 2a374b0ff7834e6d417673dded4fdfd374b_350x200
  Czasowa zmiana miejsca pracy – czy potrzebny jest aneks?

  Od 14 kwietnia firma nasza rozpoczyna inwestycję i część pracowników na okres 2 miesięcy będzie oddelegowana do naszego magazynu oddalonego o 3 kilometrów, gdzie będą przepakowywać palety z naszymi wyrobami. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane