Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:29
Image Description

Chcesz zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Dowiedz się, jak prawidłowo napisać list motywacyjny, by nie wylądował w koszu z innymi, lecz był środkiem do osiągnięcia celu.


Coraz częściej pracodawcy odchodzą od wymogu składania kompletu dokumentów na rzecz samego CV. Kandydaci wykorzystują bowiem gotowe szablony, nie wysilając się nawet na ich personalizację. Tymczasem profesjonalnie napisany list motywacyjny może być przepustką do kolejnego etapu rekrutacji. Co powinno w nim się znaleźć, by nie zginął w skrzynce rekrutra wśród niewyróżniających się w żaden sposób kopii?

Co powinien zawierać list motywacyjny?

O ile wysyłając podanie o pracę wychodzimy z własną inicjatywą, tak list motywacyjny powstaje wyłącznie w odpowiedzi na ogłoszenie. To formalny dokument, w którym powinniśmy uzasadnić swój udział w rekrutacji i przekonać rekrutera, dlaczego to właśnie my najlepiej sprawdzimy się na danym stanowisku. Z tego też powodu tak ważny jest osobisty charakter zawartości listu, współgrający z CV, ale nie powielający informacji w nim zawartych. Zdania powinny być krótkie i jednocześnie treściwe. Specjaliści HR na pamięć znają typowe zwroty wykorzystywane przez kandydatów, a także potrafią odróżnić skuteczną autoreklamę od koloryzowania faktów, gdy sami nie wiemy, co mamy konkretnego do zaoferowania.

Budowa listu motywacyjnego

List motywacyjny powinien być napisany standardową czcionką w jednym rozmiarze, najlepiej tą samą co CV, a swoją objętością nie przekraczać ¾ strony A4. Należy zawrzeć w nim następujące elementy:

  • Dane osobowe autora listu, tj. imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail (u góry, po lewej stronie),
  • Miejscowość i datę (u góry, po prawej stronie, najlepiej na równi z pierwszą lub ostatnią linijką danych),
  • Dane osobowe adresata, tj. imię i nazwisko, funkcja, dział lub nazwa firmy (niżej, po prawej stronie),
  • Wstęp (informacje o osobie, wskazanie stanowiska, na które aplikujemy),
  • Rozwinięcie (informacje o wykształceniu, kwalifikacjach, kompetencjach, doświadczeniu zawodowym, powody, dla których warto nas zatrudnić),
  • Zakończenie (podziękowanie za uwagę, wyrażenie gotowości do spotkania),
  • Zwrot grzecznościowy i podpis.

List motywacyjny – jakich błędów unikać?

Najczęściej popełnianym błędem przez kandydatów jest wysyłanie tego samego, schematycznego listu do kilku firm oraz powtarzanie informacji zawartych w CV. Nadając mu osobistego charakteru, należy jednak wystrzegać się umieszczenia opinii poprzednich pracodawców oraz szczegółów z życia prywatnego. Niekorzystnie wypadają także zwroty z języka potocznego, utarte frazesy i wszelkie błędy (ortograficzne, językowe, interpunkcyjne), które świadczą o naszej niedokładności.

fot. Pixabay.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne